A vezeték nélküli Holter EKG vizsgálat egy tenyérnyi méretű készülék, melynek segítségével felfedezhetők egyes kardiológiai kórképek, többek között a szívritmuszavarok. Mindez pedig akár több napon keresztül is lehetséges a vezeték nélküli eszköznek köszönhetően, anélkül, hogy viselőjét zavarná a mindennapi tevékenységekben.

FIGYELÜNK szíve minden dobbanására

Igényelem
Cortrium Holter EKG
Cortrium Holter EKG

Tartalom

A vezeték nélküli Holter előnyei

Milyen tünetek esetén ajánlott a vezeték nélküli Holter vizsgálat?

Milyen betegségek felderítésében segít a vezeték nélküli Holter EKG?

A vezeték nélküli Holter EKG egy modern, hordozhatü szívmonitor, amely lehetővé teszi a szív elektromos aktivitásának hosszú távú – akár 7 napos – folyamatos megfigyelését anélkül, hogy a vezetékek zavarnák a viselőjét. Míg a hagyományos Holter készülék több vezetékkel és elektródával működik, addig a vezeték nélküli Holter egy kicsi, diszkrét eszköz. Az eszközt mellkas közepén kell rögzíteni tapaszok segítségével, így szabadabb mozgást tesz lehetővé a páciens számára.

A vezeték nélküli Holter előnyei

A vezeték nélküli Holter több szempontból is előnyösebb a viselője számára, mint a hagyományos Holter készülékek.

Szabadabb mozgást bizosít: a páciens a normál napi tevékenységeit zavartalanul végezheti, nem kell attól tartania, hogy a vezetékek esetleg kicsúsznak a gépből, elmozdulnak a helyükről, hiszen a vezeték nélküli Holter nem rendelkezik zavaró kábelekkel.

Kényelmes, hiszen a vezeték nélküli Holter kompakt méretű, ezáltal nem is zavaró. A hagyományos Holter jellemzően nagyobb méretű és egy, a nyakba akasztott kis táskába kell viselése közben is helyezni az eszközt. Ezzel szemben a vezeték nélküli Holter egy tenyérnyi méretű, a mellkas közepére helyezhető eszköz.

Hosszú megfigyelési idő: a vezeték nélküli Holter EKG-val lehetőség van akár 7 napos monitorozásra is. Általában a Holter készülék 1 napot, azaz 24 órát képes rögzíteni, mely idő alatt nem mindig jelentkeznek az adott szívritmuszavarok. Több napos megfigyelés alatt azonban a valószínűsége is megnő annak, hogy a páciens panaszait kiváltó probléma jelentkezzen és rögzítésre kerüljön.

Levehető: a hagyományos Holter EKG-val ellentétben, a vezeték nélküli Holter eltávolítható a páciens által is. Ez azt jelenti, hogy például fürdés előtt el kell távolítani az eszközt (ez fontos, hiszen a készülék nem vízálló!), majd annak végeztével a páciens újra fel tudja helyezni a mellkasára az eszközt. Ehhez Központunkban a felhelyezéskor felhívjuk a figyelmet a helyes felhelyezési módra. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen tünetek esetén ajánlott a vezeték nélküli Holter vizsgálat?

A vezeték nélküli Holter EKG azokban az esetekben ajánlott, amikor a páciens olyan tüneteket tapasztal magán, melyek szívritmuszavarra vagy egyéb szívproblémára utalnak. Ilyen tünet például a szívdobogásérzés, a szabálytalan szívverés, mellkasi fájdalom, amely nem köthető más okokhoz, továbbá a szédülés is szívproblémára utaló tünet lehet.

A vezeték nélküli Holter EKG nem csak eddig nem ismert betegségek diagnosztizálásában segít, hanem állapotok nyomon követésében is. Javasolt lehet a vizsgálat elvégzése azok számára, akik szívinfarktuson estek át, esetleg szívelégtelenséggel élnek.

Milyen betegségek felderítésében segít a vezeték nélküli Holter EKG?

Több olyan szívbetegség is van, melyek felderítésében, diagnosztizálásában fontos eszköz a vezeték nélküli Holter EKG, különösen azokban az esetekben, amikor a tünetek csak időnként jelentkeznek.

Szívritmuszavarok

A szívritmuszavar nem más, mint a szív szabályos ritmusának felborulása, orvosi nevén aritmia. Normál esetben a szív egyenletesen ver, aminek ütemét az úgynevezett szinuszcsomó adja. Szívritmuszavarról tehát abban az esetben lehet beszélni, ha ez az egyenletesség, illetve a ritmus megváltozik, a normáltól eltérő lesz. A vezeték nélküli Holter EKG az alábbi szívritmuszavarok felderítésében segíthet:

  • pitvarfibrilláció
  • pitvari flutter
  • SVT (supraventricularis tachycardia)
  • kamrai tchycardia
  • bradyvardia
  • extrasystolék

Palpitáció (szívdobogásérzés)

A vezeték nélküli Holter a palpitáció okainak felderítésében segíthet. Pontosabban segít meghatározni azt, hogy a szívdobogásérzés mögött szívritmuszavar vagy egyéb probléma áll, például szorongás vagy stressz.

Ischaemiás szívbetegségek

Az ischaemiás szívbetegség, vagy más néven koszorúér-betegség egy olyan állapot, amelyben a szívizom nem jut elegendő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz sem. Ennek oka a koszorúerek beszűkülése vagy elzáródása. Ezáltal a szívizom vérellátása elégtelenné válik, ami működési zavarokhoz vezethet. Amennyiben mellkasi fájdalmat vagy szorítást érez a mellkasában a páciens, a szakorvos javasolhatja a vezeték nélküli Holter EKG vizsgálat elvégzését.

Szívblokk és vezetési zavarok

A vezeték nélküli Holter EKG vizsgálattal diagnosztizálhatók különböző vezetési zavarok, például AV-blokk (pitvar-kamrai blokk), vagy jobb/bal Tawara-szár blokk. Ezek az állapotok hatással lehetnek a szív működésére, és a vérkeringés megfelelő működését is befolyásolhatják.

Hirtelen szívhalál kockázatának felmérése

A vezeték nélküli Holter EKG különösen fontos diagnosztikai eszköz lehet magas kockázatú páciensek követésében, mivel lehetővé teszi a potenciálisan életveszélyes szívritmuszavarok, például a kamrai tachycardia azonosítását.

Szívgyógyszerek hatékonyságának ellenőrzése

Bizonyos gyógyszerek hatásossága és a szívre gyakorolt hatásai, mellékhatásai is követhetők, felmérhetők vezeték nélküli Holter EKG vizsgálattal.

A vezeték nélküli Holter EKG tehát egy hosszabb, akár 7 napos vizsgálati lehetőséget biztosít annak érdekében, hogy a páciens panaszai mögött álló kórkép minél biztosabb diagnosztikai alapokon álljon.

FIGYELÜNK szíve minden dobbanására

Igényelem
Cortrium Holter EKG
Cortrium Holter EKG
Módosítás: 2024.10.31 16:34