A képalkotó vizsgálatok az orvostudomány leghasznosabb diagnosztikai módszerei közé tartoznak. Lehetővé teszik, hogy a testfelszín mögé, a testüregekbe lássunk. A szívultrahang segítségével valós időben, non-invazívan és a beteg megterhelése nélkül láthatjuk a szívet. Meg tudjuk mérni méreteit, vizsgálhatjuk a pumpafunkció hatékonyságát, valamint a szerkezeti eltéréseket is észrevehetjük.

Mi is az a szívultrahang?
Mik a szívultrahang különböző típusai?
Miért fontos a szívultrahang vizsgálat?
Milyen tünetek esetén ajánlott a szívultrahang elvégzése?
Hogyan zajlik a szívultrahang vizsgálat?
Milyen betegségekre deríthet fényt a szívultrahang vizsgálat?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban

Mi is az a szívultrahang?

A szívultrahang, vagy más néven echokardiográfia egy fontos diagnosztikai eszköz a kardiológiában. Előnyei és egyszerűsége miatt rendkívül népszerű, minden kardiológiai rendelőben megtalálható. A szívultrahang az ultrahang működési elvén alapul, vagyis hanghullámok segítségével mutatja meg a szív szerkezetét és működését. Az ultrahangos készüléken egy speciális átalakító (transzducer) található, amely hanghullámokat bocsát ki és rögzít. Ezek a hullámok különböző mértékben verődnek vissza a szív különböző részeiről. Vannak olyan anyagok, amik elnyelik, míg mások visszaverik a hanghullámokat. Az ultrahang vizsgálat segítségével a távolságok is mérhetőek, valamint a véráramlás irányát is meg tudjuk határozni. A szívből visszaverődő hanghullámokat elektromos jellé alakítja a transzducer, ami alapján a számítógép képet hoz létre. A szívultrahang vizsgálat során láthatóvá válnak a szív üregeinek pontos méretei, a szívizom működése, a billentyűk mozgása és a pumpafunkció hatékonysága. A szívultrahang segítségével tehát felismerhetőek az esetleges elváltozások; vagyis számos betegséget ki lehet szűrni és fontos adatokat szolgáltat a kardiológus számára. Az eljárás ráadásul teljes mértékben fájdalommentes és biztonságos, nincs szükség előkészületekre, és általában nem jár mellékhatásokkal sem.

Kapcsolódó cikkünk

Akár hónapokkal később is okozhat szívizomgyulladást a covid

Akár hónapokkal később is okozhat szívizomgyulladást a covid

A szívizomgyulladás a covid járvány megjelenése előtt viszonylag ritka betegségnek számított, 2017-ben például alig több, mint 3 millió esetet diagnosztizáltak. Mivel azonban a vírusfertőzések, így a koronavírus fertőzés is az egyik leggyakoribb oka a kialakulásának, dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa szerint a covidon átesetteknél fokozott óvatosság szükséges.

Mik a szívultrahang különböző típusai?

A szívultrahang többféleképpen is alkalmazható attól függően, hogy pontosan mit szeretnénk vizsgálni. Különböző típust használunk, ha a szív hátsó részeit szeretnénk látni, valamint akkor is, ha például megterhelés alatt, munka közben szeretnénk vizsgálni a szívet. A szívultrahang különböző típusai a következők:

  • Transthorakális echokardiográfia (TTE): Ez a szívultrahang leggyakoribb típusa, a mindennapi életben általában ezt a vizsgálatot értjük a szívultrahang alatt. Ennek során a vizsgálatot végző orvos a mellkasra, a szív fölé helyezi a transzducert és a mellkason keresztül küldi a hanghullámokat. A szívultrahang különböző típusai közül ez a legkényelmesebb a beteg számára.
  • Transzoesophagealis echokardiográfia (TEE): Ebben az esetben a transzducert egy vékony csőbe helyezik, amelyet a nyelőcsövön keresztül vezetnek le. Ez közelebbi és részletesebb képeket adhat a szív bizonyos részeiről, elsősorban a hátsó területekről, valamint a pitvarokról és a fülcsékről. A szívultrahang ezen típusát leginkább az úgynevezett fülcsetrombusok kimutatására alkalmazzák.
  • Stressz echokardiográfia: Ez a vizsgálat kombinálja a szívultrahang vizsgálatot és a fizikai terhelést, hogy lássa, hogyan reagál a szív a stresszre. A terheléses EKG-hoz hasonlóan ilyenkor is testmozgásra kérik a pácienst, aminek hatására fokozódik a szív munkája. A szívultrahang vizsgálattal megfigyelhetjük, hogy mennyire képes kielégíteni ezt a nagyobb igényt a szív, vagyishogy mennyire működik egészségesen.
  • Kontraszt echokardiográfia: Az ilyen típusú vizsgálat során speciális kontrasztanyagot használnak, amikkel jobban láthatóvá válik a szív és a véráramlás.
  • 3D-echokardiográfia: A háromdimenziós szívultrahang segítségével térben, három dimenzióban elevenedik meg előttünk a szív, Szívbillentyűműtét előtt és gyermekek szívproblémáinak diagnosztizálásában lehet különösen hasznos.

Miért fontos a szívultrahang vizsgálat?

Napjainkra a szívultrahang vizsgálat az egyik legfontosabb diagnosztikai eszközzé nőtte ki magát a kardiológián belül. Ennek oka, hogy egy rendkívül hasznos, sokoldalú vizsgáló módszerről van szó. A szívultrahang részletes képet tud adni a szív szerkezetéről és működéséről. Segítségével megállapítható a szív üregeinek mérete és formája, valamint a szívizom falainak vastagsága. A szívultrahang képes megmutatni a szívbillentyűk állapotát is, így láthatóvá válnak az esetleges billentyűszűkületek vagy -elégtelenségek. A szívultrahang vizsgálat során valós időben nézzük a szív történéseit, vagyis működése közben láthatjuk a szívet és a billentyűket. Megfigyelhetjük a szívizom összehúzódásának erejét és hatékonyságát, vagyis mérni tudjuk a szív pumpafunkcióját. A pumpafunkció mérése adja a szívelégtelenség stádiumbeosztásának egyik alapját. A szívultrahang lehetővé teszi a szív véráramlásának vizsgálatát is, ami segítségével felismerhetőek a szívsövény defektusok vagy a nagyereik szűkületei. A szívultrahang a szívburok állapotának felmérésében is hasznos, gyorsan kimutatható vele például a folyadékgyülem. A fentiek mellett konkrét betegségek is diagnosztizálhatóak (például kardiomiopátia), valamint ezen meglévő betegségek progressziója is nyomon követhető. Szívinfarktust követően is fontos a szívultrahang vizsgálat, melyen láthatóvá válik a még egészséges, kontrakcióra képes szívizom kiterjedése.

A szívultrahang vizsgálat számos előnnyel bír más diagnosztikai módszerekhez képest. A szív szerkezete CT vagy MRI felvétellel is láthatóvá tehető, ezek azonban bonyolultabb és nehezebben elérhető vizsgálatok, valamint a CT sugárterheléssel is jár. Sok esetben a szívultrahang vizsgálatot mások kiegészítésére, pontosítására használják.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen tünetek esetén ajánlott a szívultrahang elvégzése?

Általában akkor végeznek szívultrahang vizsgálatot, ha a tünetek felvetik valamilyen szívbetegség gyanúját. Típusos tünetek esetén a szívultrahang megadhatja a diagnózist is. Az alábbi tüneteket esetén javasolt a szívultrahang vizsgálat elvégzése:Szívultrahang - Kardio Központ

  • Légszomj vagy nehézlégzés: A hirtelen fellépő légszomj vagy nehézlégzés szívproblémára utalhat, különösen, ha fizikai aktivitás során jelentkezik. A tünetek hátterében koszorúér szűkület és a szívizom elégtelen ellátása, valamint szívbillentyű problémák is állhatnak.
  • Szívritmuszavarok: Ha rendszertelen szívverést, például gyors vagy lassú szívverést tapasztal, érdemes lehet elvégezni egy szívultrahang vizsgálatot. Ez különösen igaz, ha gyakran fordul elő ez az állapot, vagy más tünetekkel is társul (pl. szédülés, szorongás).
  • Fájdalom vagy nyomás érzése a mellkasban: Ha ismétlődő fájdalmat vagy nyomást érez a mellkasában, ami nem múlik el pihenés vagy gyógyszer hatására, az felveti a szívbetegségek gyanúját. A kivizsgálás során fontos lehet a szívultrahang elvégzése.
  • Szédülés vagy ájulás: A gyakori szédülés vagy ájulás is a szív elégtelenségére vagy a véráramlásának zavarára utalhatnak, amik indokolják a szívultrahang elvézését.
  • Lábduzzanat vagy folyadékretenció: A szívelégtelenség jele lehet a lábduzzanatot és a folyadékretenció. Ha ez nem magyarázható más egészségügyi problémával (például vesebetegséggel), szívultrahangra lehet szükség a szív állapotának részletes értékeléséhez.

A fenti tünetek mellett akkor is érdemes elvégeztetni a szívultrahang vizsgálatot, ha valakinek a családjában halmozódást mutatnak a szívbetegségek. Ha valaki dohányzik, ha elhízott vagy cukorbeteg, magas vérnyomása vagy koleszterinszintje van, szintén indokolt lehet a szívultrahang vizsgálat elvégzése. Ezek a tényezők mind kockázati faktoroknak számítanak, mind növelhetik a szívbetegségek esélyét. Ilyen esetekben a szívultrahang szerepet játszik a korai felismerésben, ezáltal pedig a hatékonyabb kezelésben.

Hogyan zajlik a szívultrahang vizsgálat?

A szívultrahang körülbelül 20 percet vesz igénybe. A vizsgálat során a páciensnek nincs más dolga, mint hogy kényelmesen, nyugalomban feküdjön a hátán, majd pedig forduljon az oldalára, ha az orvos ezt kéri. A szívultrahang semmilyen előkészületet nem igényel, egy teljesen veszélytelen vizsgálatról van szó, ezért korlátlan számban ismételhető.

A szívultrahang vizsgálat első lépéseként a háton fekvő páciens mellkasának bőrére gélt kennek, amely segíti a hanghullámok továbbítását. A géllel bekent területre helyezi az orvos a transzducert, majd onnan elcsúsztatva mozgatja a mellkason, hogy minél pontosabban és részletesebben láthassa a szívet. A transzducer hanghullámokat bocsát ki, majd ezeket össze is gyűjti és továbbítja a jeleket. A számítógép ezekből a jelekből részletes képeket készít a szívről. Így vizsgálhatóvá válik a szív és a billentyűk szerkezete, mérhetőek az üregek átmérői. A szerkezet vizsgálata mellett nagy szerepet kap a szív funkciójának, a pumpafunkciónak a vizsgálata. A szívultrahang segítségével látható a szívizom összehúzódásának ereje, mérhető Doppler funkció révén a vér áramlása és annak sebessége, valamint a kipumpált vér mennyiségét is meg tudjuk határozni.

Központunkban minden igényt kielégítően felszerelt rendelőkben várjuk pácienseinket. A rendelő technikai eszközállománya modernebb, így esett az ultrahang esetén a választás a Philips ClearVue 350-re, amely megbízható technológián alapul, gyors és magas minőségű képalkotásra képes, akár 2D, színes vagy Doppler felvételekről legyen szó.

Milyen betegségekre derít fényt a szívultrahang vizsgálat?

A szívultrahang segítségével számos szívbetegségre derülhet fény. Képes kimutatni például a szív üregeinek megnagyobbodását, ami gyakran a szívelégtelenség jele. Fel tudjuk mérni a szívultrahang által a szív pumpafunkcióját, valamint a szívinfarktus jelei, az elhalt szívizomterületek is láthatóak vele. A szívultrahang fontos eszköz a veleszületett szívhibák diagnosztizálásában is. Ide tartoznak például a sövénydefektusok, valamint a szív nagyereinek rendellenes elhelyezkedése. A szívultrahang lehetővé teszi a perikardiális folyadékgyülem kimutatását, ami a szívburokban felhalmozódott folyadékot jelenti. Ez szívburokgyulladásra utalhat.

Ezen kívül, a szívultrahang segít felismerni a szív körüli erek betegségeit, például az aorta aneurizmát vagy disszekciót, amelyek súlyos és életveszélyes állapotok. A szívbillentyűk (mitrális, aorta, trikuspidális, pulmonális) állapota és működése is vizsgálható, megfigyelhető például a regurgitáció vagy sztenózis. A szívultrahang nem látja ugyan közvetlenül látja a koszorúereket, de azáltal, hogy értékeli a szívizom állapotát és pumpafunkcióját, segíthet felismerni a koszorúerek szűkületét is.

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2024.12.20 19:57