A szív szabálytalan működése, extra szívdobbanás, szívverés kihagyásai, az össze-vissza verő ritmusú szívműködés a szívritmuszavar. A szívritmuszavar előfordulhat egyszerien, átmenetileg, de fennállhat tartósan is. A tünetek érzékelésében nagy eltérést mutatnak az emberek, egyeseknél erősen, ijesztően jelennek meg a tünetek, másoknál súlyos egészségi állapotukban sem jelennek meg a panaszok.
Kinek javasolt a szívritmuszavar vizsgálati csomag?
Előfordul, hogy a szívritmuszavar nem okoz semmilyen panaszt, azonban az alábbi tünetek esetében mielőbb vizsgáltassa ki magát:
- mellkasi fájdalom
- mellkasi remegés
- szapora szívverés
- lassú szívverés
- légszomj, esetleg ájulás
Gyakran kivizsgálatlan / kezeletlen marad a ritmuszavar. Ez súlyos problémákat okozhat, esetenként halálos kimenetele lehet.
A szívritmuszavar vizsgálati csomag tartalma
- szakorvosi vizit
- nagylabor vizsgálat (benne vércukor, ionok, máj, -és vesefunkció, vérkép, vizelet, pajzsmirigy panel)
- pajzsmirigy ultrahang
- EKG
- 72 órás Holter EKG
Kérjük, figyelmesen olvassa át a csomaggal kapcsolatos tudnivalókat, melynek betartása elengedhetetlen!
Előjegyzés, kivizsgálás menete
Háromszori megjelenés (egy reggel, két napközben) szükséges vizsgálathoz
1. Vérvétel (központunkban van lehetőség vérvételre, erre külön időpontkérés szükséges)
- legalább 3 munkanappal az orvosi vizit előtt
- éhgyomorral kell érkezni, előtte bő folyadékfogyasztás javasolt (szánsavmentes ásványvíz vagy csapvíz engedélyezett, cukrozott folyadék tilos)
- reggeli első vizeletet hozzon magával a páciens
- amennyiben elérhető a központunkban a 72 órás Holter, a páciens a vérvétel napján elviheti – Holter mellett ugyanúgy élheti a hétköznapi életet
2. Pajzsmirigy ultrahang és előzetes asszisztensi vizsgálatok – vérnyomásmérés, BMI, nyugalmi EKG
- orvosi vizit napján – 30 perccel a vizit előtt
- felkészülés: kávét, energiaitalt, kólát előtte 6 órán keresztül nem fogyaszthat, dohányzás kerülése, vizsgálat előtt 1 liter víz elfogyasztása ajánlott
3. Szakorvosi vizit eredményekkel
Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Kapcsolódó cikkünk
A szmogos idő miatt fokozódhatnak a szívbetegek tünetei
Január utolsó napjaiban rendkívül rossz a levegő minősége, a magas szálló por tartalom miatt már tizenhét település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Közegészségügyi Központ (OKK). A szmogriadó arra figyelmeztet, hogy ezekben a napokban nem tanácsos hosszabb ideig a szabadban tartózkodni. Egy friss tanulmány szerint, különösen azok vannak kitéve a nemkívánatos hatásoknak, akik szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek. Arról kérdeztük dr. Sztancsik Ilonát, a Budai KardioKözpont kardiológusát, hogy milyen szív- és érrendszeri kockázatai vannak a légszennyezettségnek, milyen tünetek adhatnak aggodalomra okot és milyen szívpanaszok esetén szükséges azonnal kardiológushoz fordulni.
Kapcsolódó videók