A szív és az erek a sportteljesítmény „motorjának” tekintendők. Az egészség érdekében fontos, hogy a szükséges szűrővizsgálatokat elvégezzék a sportolók, és terhelésüket, sportteljesítményüket a szív- és érrendszerük állapotához igazítsák. A sportkardiológus egyfelől szűrővizsgálatokkal feltérképezi a lehetséges rizikófaktorokat, másfelől segíti a sportolót a biztonságos teljesítménymaximalizálásban.

A szív és a sportteljesítmény

Kulcsfontosságú szervünk a szív, erősen meghatározza a sportteljesítményt. Állóképességi sportágaknál alapvető tényező, hogy mennyi oxigént és tápanyagot képes szervezetünk eljuttatni az izmokba, és hogy mennyi anyagcsereterméket képes elszállítani onnan. Ez elsőssorban a szív teljesítőképességtől függ, mivel a tüdő nagyságrendileg hússzor annyi oxigént képes felvenni, mint amennyit az izomzatunk maximális oxigén-felhasználás mellett igényel.Döntő lehet a teljesítmény szempontjából, hogy a szív milyen gyorsan mennyi vért képes eljuttatni a munkavégző izomzathoz. Ez függ attól, hogy a szív egy összehúzódásra mennyi vért képes kilökni a véráramba és percenként hány összehúzódást produkál. 

sportkardiológia

A sportszív kialakulása, működése

A szív is, akárcsak a többi izomzatunk, edzés hatására fejlődik, mert alkalmazkodik a terheléshez. Az edzett szívet nevezzük sportszívnek. Mennyiségileg több vért képes befogadni, izomtömege és izomereje jelentősen megnövekszik, a szív koszorúér hálózata fejlődik, érzékenyebb az idegrendszeri vezérlésre és intenzívebben is reagál rá. Ezek eredménye, hogy gazdaságosabban, gyorsabban és nagyobb teljesítőképességgel képes az izomzatot oxigénnel és tápanyagokkal ellátni, illetve az anyagcseretermékeket elszállítani onnan. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A szív, és az izomzat aránytalan fejlődése

Edzés hatására a szív és az izom is fejlődik, de nem biztos, hogy egymáshoz viszonyítva megfelelő ütemben. Ha az izomzat tömege túl gyorsan növekszik, akkor a szívet túlterheli, és az képtelen lesz elegendő vért forgatni. Viszont, ha a szív izomzat növekszik túl gyors ütemben a szívkoszorúér hálózat fejlődéséhez képest, akkor a szív izomzat nem kap elegendő utánpótlást a munkavégzéshez. Ez teljesítménycsökkenést, és komoly egészségügyi veszélyt okoz! A fent említett okok miatt érdemes sportorvosi kontroll alatt végezni a kondicionális képességek fejlesztését.

Hirtelen szívhalál okai, és vizsgálata sportolóknál

A hirtelen szívhalál váratlanul fellépő szív- érrendszeri eredetű halál. Számos rendellenesség okozhatja, de emellett az extrém mértékű fizikai terhelés önmagában is kiválthatja. Kezdeti stádiumukban a felelős betegségeket nehéz diagnosztizálni, viszont a kockázatukra vonatkozóan kaphatunk fontos információkat. A terhelés alatti pulzusnövekedés mértéke, és a terhelést követő 1 perc alatti szívfrekvencia csökkenése is maghatározó tényező a hirtelen szívhalál rizikóját tekintve. Éppen ezért fontos az ilyen jellegű vizsgálatok elvégzése a sportolókon.

Kardiológiai vizsgálatok:

•    12 elvezetéses nyugalmi EKG (ez nem a szokásos nyugalmi EKG)
•    terheléses EKG-vizsgálat
•    szívultrahang
•    Holter - vizsgálat (folyamatos, 24 órán keresztüli EKG vizsgálat)
•    vérnyomásmérés

Kiknek és milyen gyakran ajánlott kardiológushoz fordulniuk?

Minden sportolónak ajánlott részt vennie kardiológiai szűrővizsgálaton. Az amatőr és hobbisportolóknak évente, kétévente, a professzionális sportolóknak felkészülési és versenyidőszak előtt és után ajánlott. Veleszületett szívbetegség esetén csak a sportorvos által ajánlott mozgásformákat lehet végezni, illetve ebben az esetben nélkülözhetetlen a folyamatos orvosi kontroll. 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó cikkünk

Zavarják a szívgyógyszer mellékhatásai? A kardiológus segíthet

Zavarják a szívgyógyszer mellékhatásai? A kardiológus segíthet

A szív-érrendszeri betegségekre szedett gyógyszerek közül a legtöbbet igen hosszan, akár egy életen át kell szedni, hogy segítségükkel kivédhetők legyenek a súlyos következmények. Az esetleges gyógyszer mellékhatások megszüntetéséhez, a hatásos és biztonságos dózis elrendeléséhez és a változtatásához azonban a rendszeres orvosi kontroll is szükséges. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos a lehetséges mellékhatásokról és az ellenőrzés jelentőségéről beszélt.

Módosítás: 2023.03.29 14:06