A koronvírusban szenvedő betegeknél 10-20 %-ban elhúzódó panaszok jelentkeznek, melyek ronthatják az életminőséget. A poszt-COVID szindróma az akut tünetek utáni 4-12. hétig, vagy ennél is tovább tarthat. Ebben az időszakban a leggyakrabban jelentkező tünetek a fáradékonyság, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, álmatlanság, koncentrációs zavarok. Amennyiben a koronavírus lezajlását követő 12. hét után is még fenn állnak a tünetek, akkor a szakirodalom szerint hosszú COVID szindrómáról beszélünk.
Milyen vizsgálatok javasoltak koronavírus után?
Akik bármilyen, a COVID-19 fertőzéshez köthető tünetet észleltek magukon (például mellkasi fájdalom, krónikus fáradtság) az első tünetek megjelenése után is még 2-4 héttel, érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt venni. Különösen igaz ez nem csak az idősek és krónikus betegek esetében, de a 40 év felettiek és a rendszeresen sportolók (főképp állóképességi sportolók) esetében is.
- EKG
- Mellkas röntgen
- Laborvizsgálat
- Szívultrahang
- Holter EKG (ha az előző vizsgálatok indokolják)
- Terheléses EKG (ha az előző vizsgálatok indokolják)
- Szív MRI (ha az előző vizsgálatok indokolják)
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
- Szexuálkardiológia - hogyan segíthet a kardiológus a merevedési zavaron?
- Veszélyes négyes - a metabolikus szindróma szívinfarktushoz is vezethet
- Mikor szükséges a nyugalmi és a terheléses szívultrahang?
- Szapora pulzus, mellkasi fájdalom is lehet a hosszú COVID tünete
- Így járul hozzá az étrend az érszűkület kezeléséhez
Mozgásterápia koronavírus után
Gyakran a vírus és a karanténban töltött, inaktív hetek együttesen okozzák még a tünetek elmúlását követő hetekben is a mindennapi fáradékonyságot, a fittség jelentős csökkenését. Amennyiben a kardiológiai és más vizsgálatok nem találtak szervi elváltozást, érdemes fokozatosan növelni a fizikai intenzitást, rendszeres sportolást.
Ha korábban nem sportolt rendszeresen, az orvosi vizsgálatok után érdemes ezt mozgásterápiás felméréssel kezdeni. A szakszerűen felépített és felügyelt mozgásterápia segít visszaállítani (vagy meghaladni!) a vírus előtti egészséget, miközben a krónikus betegségek (mint cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma) állapotán is jelentősen javít.
Ha a fenti tüneteket tapasztalja koronavírus után, forduljon a témában jártas szakorvosainkhoz és válassza a COVID fertőzés utáni kardiológiai vizsgálati csomagot!
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő) Gyulladás szinte bárhol felbukkanhat a szervezetben, szerteágazó, elhúzódó panaszokat, esetleg súlyos szövődményeket okozva. A vérből vizsgálható CRP-szintről, annak méréséről és csökkentésének lehetőségeiről dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta beszélt. Téma szakértője
Kapcsolódó cikkünk
Emelkedett CRP-érték? Gyulladás lehet a szervezetében