A pitvarfibrilláció az egyik leggyakrabban előforduló szívritmuszavar. Ebben a szívműködési zavarban a szív regulációs funkciója sérült, az úgynevezett szinusz-csomó működése kiesik, amely egyébként a szívkontrakciós ingert kiváltaná, ennek hatására a kamrák veszik át a szabályozó, szerepet.
Tartalom
A pitvarfibrilláció stádiumai, típusai
A pitvarfibrilláció diagnosztikája
Pitvarfibrilláció kezelési lehetőségei
Életkilátások pitvarfibrilláció esetén
Pitvarfibrillációval kapcsolatos szolgáltatásaink
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- 24 órás és 7 napos Holter EKG
- endokrinológiai kivizsgálás
- gyógyszeres kezelés
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A pitvarfibrilláció a 65 év feletti lakosság 3-5%-ánál fordul elő, Magyarországon körülbelül 200 000 embert érint. Gyakorisága az életkor növekedésével fokozódik, ezért a középkorúak és idősek körében kiemelten fontos a rendszeres szakorvosi kontroll. A 70 év fölöttiek közül minden 10. embernél előfordul.
Pitvarfibrilláció tünetei
A pitvarfibrilláció sok esetben lehet tünetmentes, de kardiológiai vizsgálat során igazolható. Fontos előrejelzője lehet az otthoni pulzusmérés is – egyes modern pulzusmérő okosórák már alkalmasak a veszélyének jelzésére. Tünetmentes pitvarfibrilláció alatt is fennáll az embólia veszélye.
Jellegzetes tünetei lehetnek:
- légszomj
- fáradtság érzés
- szédülés
- mellkasi fájdalom
- szabálytalan, gyors szívdobogás érzése
A pitvarfibrilláció okai
A pitvarfibrilláció szív eredetű okainál a mitrális szívbillentyű betegsége (főleg fiataloknál) a leggyakoribb ok. Koszorúér betegségben, szívinfarktusban, szívizomgyulladásakor, szívműtétet követően szintén előfordulhat a ritmuszavar. Az a pontos ok nem állapítható meg az esetek 15%-ban, ilyenkor szervi elváltozás nem látható.
A pitvarfibrillációra további okai lehetnek:
- magas vérnyomás
- tüdőgyulladás
- tüdőembólia
- pajzsmirigy túlműködés
- túlzott koffein és alkoholfogyasztás
- gyógyszermérgezés
- szén-monoxid mérgezés
Kapcsolódó cikkünk
7 napig is monitorozható a szív a speciális Holter EKG-val
Nem csak a koronavírus járvány teszi megkerülhetetlenné a távorvoslás módszerének terjedését, de bizonyos esetekben, főként szívritmuszavar gyanújánál szükséges is a többnapos kivizsgálás – távolról. Dr. Müller Gábortól, a KardioKözpont szakorvosától megtudhatjuk, milyen jelentősége van a korszerű, akár 168 órás mérésre is alkalmas Holter EKG-nak.
A pitvarfibrilláció stádiumai, típusai
Az Európai Szívritmus Társaság négy stádiumba sorolja a pitvarfibrillációs zavarokat:
- stádium: tünetmentes
- stádium: méréskelt tünetek jelennek meg, nem befolyásolja a normális napi tevékenységet
- stádium: súlyos tünetek megjelennek, a napi tevékenységet zavarja
- stádium: nagyon súlyos tünetek, amelyek miatt a napi tevékenységekre képtelen a páciens
A pitvarfibrillációnak számos típusát különböztetjük meg a fennállás időtartama, ismétlődése és folytonossága szerint. Fontos meghatározni, hogy mely típusba tartozik, hiszen ez befolyásolja a kezelést is.
A pitvarfibrilláció típusai:
- Jelenleg diagnosztizált pitvarfibrilláció
- Visszatérő pitvarfibrilláció: két vagy több alkalommal visszatérő szívritmuszavar
- Paroxizmális pitvarfibrilláció: a szívritmuszavar 48 óra múlva, de legkésőbb 7 nap elteltével spontán módon megszűnik
- Perzisztens pitvarfibrilláció: 7 napnál tovább fennálló pitvarfibrilláció
- Hosszan fennálló pitvarfibrilláció
- Állandóan fennálló pitvarfibrilláció
A pitvarfibrilláció diagnosztikája
Kardiológiai vizsgálat során a pitvarfibrilláció a tapintható szabálytalan, gyors pulzus és az EKG-n látható típusos kép alapján általában hamar diagnosztizálható. Fontos azonban a kiváltó okok felfedése, ami további vizsgálatokat igényel.
- A Holter-EKG vizsgálat 24 órán keresztül monitorozza a szívműködést, így képes felfedni a mindennapok közben előforduló szívritmuszavarokat is
- Szívultrahang készítésekor az esetlegesen előforduló vérrögök is láthatóak
- Mellkas röntgent is indokolt lehet a szív vizsgálatakor
- Laborvizsgálatok során a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzésére, vese és máj funkcióinak nyomon követésére is fontos az okok feltárásában
Pitvarfibrilláció kezelési lehetőségei
A pitvarfibrilláció minden esetben azonnali orvosi kezelést igényel. Gyógyszeres kezelésében a hazai szakmai ajánlásoknak megfelelően általában béta-blokkolókat, amiodaront, verapamil hatóanyagokat adnak, amik szabályozzák a szívritmust.
A pitvarfibrilláció gyógyszeres kezelésében a véralvadásgátlóknak is kiemelt szerepük van, hiszen a kardiovaszkuláris megbetegedések egyik legsúlyosabb formája a trombózis kialakulása, a véralvadásgátlók adása által a cél a pitvarfibrilláció okozta stroke (szélütés) elkerülése.
Egyes pácienseknél szükség lehet elektromos szívritmus beállítására is, ez az elektromos kardioverzió. Altatásban végzik, a beteg szívritmusát elektromos impulzusokkal állítják helyre.
Az úgynevezett katéter abláció alkalmakor a páciens szívében lévő szabálytalan frekvenciát generáló gócot rádiófrekvenciával elroncsolják, így nem halad tovább a szabálytalan inger.
Életkilátások pitvarfibrilláció esetén
A kezeletlen pitvarfibrilláció szövődményekhez vezethet, súlyosabb esetben szívelégtelenség vagy a szélütés (stroke) is kialakulhat. A stroke a szívből kiinduló vérrög, embólia következtében jöhet létre. Pitvarfibrilláció a szélütés kockázatát négy-ötszörösre emelheti. Szívelégtelenség is gyakrabban alakul ki pitvarfibrillációval rendelkező személyeknél.
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)Téma szakértője