Kérjük mielőtt felteszi kérdését, olvassa el az eddig feltett kérdéseket, és az azokra adott válaszokat ITT.
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatait (az e-mail címét és a megadott nevet, amely utóbbi lehet akár csak egy tetszőleges, kitalált megnevezés is), kizárólag a beküldött kérdés informatikai azonosításához és a válasz e-mail megküldéséhez használjuk.
Egyúttal felhívjuk a figyelmét arra, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön hozzájárul ezen adatok általunk történő kezeléséhez. Bővebb információért kérjük olvassa el az Adatvédelmi tájékoztatónkat, illetve Adatkezelési Tájékoztatónkat!
Kedves Látogatónk!
Felhívjuk a kedves érdeklődők figyelmét, hogy a labor és egyéb vizsgálati eredmények kiértékelése minden esetben kizárólag szakorvosi kompetencia, amely csak a teljes klinikai kórkép, valamint az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Ezért javasoljuk, hogy az ilyen jellegű kérdések kapcsán jelentkezzenek be hozzánk személyes vizitre vagy távkonzultációra.
Szept. 3-án reggel erős szédülésre ébredtem. A vérnyomásom 169/98, pulzus 105 volt. Az SBO-on tenziomint és frontint kaptam. Másnap a háziorvos
Concor cort 1,25 mg írt fel reggel és frontint, ill. pár napos vérnyomás napló után a reggeli kiugró vérnyomásra (147-162 közötti szisztolés érték) 1mg Tenaxumot írt fel estére.
Az a kérdésem, hogy fenti 2 gyógyszer szedhető- e így együtt? A tenaxum bevétele után szédültem és tarkótáji fejfájásom volt. Eddig csak egyszer mertem bevenni a Tenaxumot
A concor cort azóta is szedem. A vérnyomásom, pulzusom csökkent, de reggelente magasabb a vérnyomásom. A szisztolés 124-152 között, a pulzus 57-77 között.
Köszönöm a válaszukat.
Dr. Petróczy Natália
belgyógyászA két gyógyszer szedése fokozza egymásnak a hatását, de megfelelő odafigyelés mellett szedhető együtt . Azt azonban hozzátenném, hogy szívelégtelenség esetén alkalmazott béta blokkolók ( ahova a Concor is tartozik ) mellett nem ajánlott a Tenaxum szedése. A fejfájás eléggé gyakori mellékhatása a Tenaxumnak, dehát lehet, hogy célszerű lennett kérni orvosától egy másik hatáanyagú gyógyszedt.
Üdv.
Dr.Petróczy Natália
Köszönöm vàlaszàt!
Dr. Petróczy Natália
belgyógyászNem feltétlenül olyan módon, de úgy is jelentkezhet a magasvérnyomás-betegség. Amennyiben gyógyszer mellett vérnyomása normalizálódott, akkor már nyugodtan kezdjen el újra sportolni, a mozgás, különösen a kardio edzések kifejezetten jó hatással vannak a vérnyomásra. A mozgásterápia elkezdésekor fontosak a rendszeres mérések: vérnyomás 180/110 nyugalmi értéke felett nem szabad elkezdeni a sportolást, és terhelés közben nem érheti el a 220/120 értéket, mert az inkább árt, mint használ az egészségnek. Tehét érdemes az elején pár alkalommal megmérni a vérnyomását edzés előtt, alatt nem megy e 180-200 Hgmm körülire.
Egy kezelt hypertóniás betegnek is előfordul vérnyomás „kiugrások”. Olyan esetben lehet a rendszeresen szedett gyógyszert plusz adag bevétele, vagy 25-50 mg Tensiomin, bizonyos esetben inkább Niromint spray, de néha hasznosabb lehet enyhe nyugtató, vagy légzési gyakorlatok elvégzése. Ha gyógyszer bevétel után fél órávan nem csökkent a vérnyomása, lehet bevenni még 25-50 mg Tensiomint. Amennyiben vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés , rossz közérzet és fejfájás jelentkezik,a javasolt terápia mellett nem csökken és a panaszok is fennállnak, hívjunk orvost.
Üdv.
Dr.Petróczy Natália
38 éves férfi vagyok. Azzal a problémával fordulnék Önökhöz, hogy van nekem egy öröklött magasvérnyomás problémám és van egy olyan érzésem, hogy amit szedek vérnyomáscsökkentő kihat a szexuális kondiciómra ezáltal a merevedés fenntartása is nehezebb lesz. Tritace 2,5mg-ot szedtem naponta egyszer éveken át, nagyjából egy éve ez az adag 5mg-ra módosult. Sajnos a tegnapi nap valamilyen oknál fogva felment nagyon magasra a vérnyomásom és a pulzusom is. 180-190 volt a vérnyomásom és 120 körüli a pulzusom. Nem szedtem be semmit és estére ez már normalizálódott, 130-140-re, 80-90es pulzussal.
A háziorvosom Vidotin Komb 4mg/1,25mg-ot javasolt de mivel a mai napon voltam egy másik orvosnál üzemorvosi vizsgálaton aki kardiológus volt, azt javasolta, maradjak a Tritace-nél, esetleg emeljem az adagot. Mit javasolna ebben az ügyben? Nem szeretnék merevedési problémákat de a vérnyomásom kezelése is fontos lenne.
Várom válaszukat!
dr. Ferenczy Péter
kardiológusA megfelelő gyógyszer választás érdekében (is) javaslok Önnek egy kardiológiai állapot felmérést/szexuálkardiológiai konzultációt rendelésünkön.
A merevedési zavar hátterében ténylegesen lehet gyógyszermellékhatás, ezt ki kell küszöbölni, de lehet eddig nem diagnosztizált szív- érrendszeri betegség is a háttérben.
Üdvözlettel
Dr. Ferenczy P.
Dr. Petróczy Natália
belgyógyászAmennyiben pulzusa 40/perc alatt van, vagy ájulás közeli állapotot tapasztalt, forduljon azonnal orvoshoz! Amennyiben a pulzusa magasabb, mint 40/perc, de kevesebb az 56/perc, akkor is szükséges a mielőbbi kivizsgálás.
Egyébként bizonyos, vérnyomáscsökkentésre is alkalmazott gyógyszerek is (pl Betaloc, Concor, Nebivolol, Talliton…) okozhatják lassú pulzust. Lehez, hogy érdemes átnézni a kezelő orvosával a szedett gyógyszereket.
Üdvözlettel:
Dr.Petróczy Natália
Maximum 2 hete jelentkezett először, hogy nagyon erős szívdobogást érzek. Szerintem a pulzusommal nincs baj, a vérnyomásban nem vagyok biztos. Sajnos nincs itthon mérőm, hogy olyankor meg tudjam mérni. Szóval a két hét alatt nagyjából már 4 alkalommal fordult ez elő. Több órán át tart, általában valamilyen természetes nyugtató teát, tablettát veszek be, hátha az segít. Mikor ez van, mintha enyhe légszomjam is lenne. Természetes próbáltam utánaolvasni, ahol láttam a stresszt is, mint kiváltó okot. Jelenleg van egy másik egészségügyi problémám, ami eléggé aggaszt, lehet hogy annyira stresszelek rajta, hogy amiatt jön rám az erőteljes szívdobogás? Vagy érdemes lenne megnézetni? Mennyit "érdemes" figyelni magam, hány alkalommal jön elő, ami után érdemes szakemberhez fordulni?
Köszönettel,
Angelika
dr. Ferenczy Péter
kardiológusValóban lehetséges, hogy az erős szívdobogás hátterében stresszes élet helyzet van, azonban lehet valódi ritmuszavar is. Ennek megítéléséhez a közölt információ sajnos kevés: tudni kell, hogy van-e ismert szívbetegsége, nyugalomban jelentkezik az erős szívdobogás vagy fizikai terhelés/sport eseten, volt-e ezzel kapcsolatban megszédülés/eszméletvesztés, van-e ismert vagy gyanított pajzsmirigy-betegsége, fogyaszt-e koffeintartalmú italokat nagyobb mennyiségben, stb. stb.
Ritmuszavar kizárásához egy kardiológiai konzultáció (ennek kereteben szívultrahang vizsgalat) , laborteszt es Holter-EKG elvégzése javasolt.
Időpont a KardioKözpont recepción kérhető.
Üdvözlettel:
Dr.Ferenczy Péter
Férjem két hete átesett egy szivinfarktuson aminek következtében egy sztent került behelyezésre, sportos alkat és szeretnénk egy olyan kivizsgálást aminek következtében biztonságosan vissza tudná építeni az életében a sportot
Köszönöm
dr. Ferenczy Péter
kardiológusEgy szívinfarktus lezajlása után a páciensek - ideális esetben - kardiológiai gondozási programba kerülnek, melynek keretében az egyik legfontosabb szempont a fizikai terhelhetőség megítélésé és ettől függően az un. rehabilitációs mozgásprogram felépítésé. A terhelhetőség megítélésénél fontos az érintett szívizom-terület nagysága ill. esetleges balkamra diszfunkció megjelenésé az infarktus következtében, valamint annak ismerete, hogy volt-e szövődmény pl. ritmuszavar az akut fázisban.
A fizikai aktivitás (sport) elkezdésé és annak intenzitása tehát a terheléses EKG vizsgálat és szívultrahang vizsgálat (echocardiographia) eredményére támaszkodva kerül meghatározásra és az intenzitás mértekének folyamatos ellenőrzésé szükséges pl. pulzus merő óra használatával.
Fentiek tekintetében a KardioKözpontban tudunk segíteni.
Üdvözlettel,
Dr.Ferenczy Péter
Szerda este a semmiből elkezdett zsibbadni a bal karom. Napközben enyhül, vagy egyáltalán nem érzem, de estére újra visszatér a zsibbadás. Semmi más tünet nincs. Lehet e a bekemènyedett nyaki izmoktól így hogy nincs más tünet mellè, vagy komolyabb dolog is állhat a zsibbadás mögött?
Köszönöm válaszát
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológusA karzsibbadás hátterében valószínűbb hogy a rossz testtartásból eredően fokozottan megterhelt izomzat és az az által okozott ideg kompresszió a felelős.Ha nincs mellkasi fájdalom, szívritmuszavar vagy fulladás, akkor a kardiális eredet sokkal kevésbé valószínű. Biztosat azonban csak ekg, szívultrahang vizsgálat és fizikális vizsgálat után lehet mondani.
üdvözlettel dr Jenei Zsigmond
Mellkasi fájdalom, heves és érezhető pulzus, köhögés, rossz közérzet miatt mentem a sürgősségire. Az EKG eredmény jó lett, a mellkasröntgen is, a laboreredmény is, troponin t: 8.3 ng/L
Hazaküldtek, hogy vélhetően vírusfertőzés utótünete, idővel elmúlik. Félek azonban, hogy szívinfarktus. Lehetséges-e az, hogy csak "túl hamar" mentem, s még nem mutathatóak ki vizsgálatokkal a közelgő infarktus?
A tüneteim nem múlnak el már 3. napja. És valójában már azt se tudom eldönteni, mit érzek pszichoszomatikusan, mi pedig valódi, mindenesetre a mellkasi fájdalom állandó maradt.
Köszönöm a válaszát!
dr. Vaskó Péter
kardiológusA panaszok és a tünetek miatt javasolnám egy részletes kardiológiai vizsgálat elvégzését, ami fizikális vizsgálatból, nyugalmi, szükésg esetén terheléses EKG-ból, szív -Ultrahang vizsgálatból és ha kell, akkor Holter monitorozásból áll..
Várjuk Ambulanciánkon:
Vaskó Péter dr.
Én egy 25 éves nő vagyok !
Kiváncsi lennék a véleményére.
Öt hónapja voltam egy szakembernél a szívemmel,nyugalmi EKG illetve szív ultrahangon minden értékem tökéletes lett.
Azzal a panasszal mentem hogy erősen érzem a mellkasomba a szívem dobogását ami nyugalmi állapotban annyira zavaró hogy konkrétan aludni sem tudok tőle említettem neki a kar zsibbadást is arra semmi választ nem kaptam hogy miért lehet .
Körülbelül két hete társult hozzá a folyamatos szédülés , munkámba nem tudok teljesíteni és otthon mikor pihenni szeretnék előre tudom hogy egy jó pár óra kell ahhoz hogy el tudjak aludni mert olyan érzésem van ,mint akit fojtogatnak közbe az egész testembe érzem a szívem dobogását.
Mi lehet ennek az oka ?
Soha életembe nem volt ilyen velem! Egyszerre aggódom és tanácstalan vagyok! Forduljak esetleg más kardiologushoz?
Teljes körű labor vizsgálaton is voltam minden értékem jó volt ott is .
Ne hagyjam annyiba vagy esetleg inkább tapogatózzak más helyen?
Háziorvosom sem javasol semmit az ügy érdekében.
Előre is köszönöm a válaszát: Nikoletta
dr. Ferenczy Péter
kardiológusA panaszok alapján elsősorban pajzsmirigy-túlműködés gyanúja merül fel, mely szapora szívverést, alvászavart, vérnyomás-ingadozást (szédülés) tud okozni, típusos és súlyos esetben hasmenésre való hajlam és fokozott izzadékonyság társul, de nem kell minden tünetnek egyszerre megjelenni a diagnózishoz. Kérdés, hogy ez laborvizsgálattal (TSH) kizárásra került-e? Ha igen, akkor ez a feltételezett diagnózis elvethető.
A további kardiológiai kivizsgálás keretében egy 24 órás EKG vizsgálatot javaslok (Holter monitorozás) ritmuszavar kizárására. (Ehhez ugyanis az egyszeri nyugalmi EKG nem elegendő.) Ha a felvétel a panaszokkal összefüggésben ritmuszavart igazol, akkor ennek kezelése a ritmuszavar fajtájától függ. A fokozott koffein-bevitel mindenesetre kerülendő.
Üdvözlettel
Dr. Ferenczy Péter
22 éves Nő vagyok. Engem 2023-ban műtöttek ,pajzsmirigy jobb oldali eltávolítás történt,jó indulatú daganat miatt. Mikor még túlműködött a pm akkor szedtem propranolol 40 mg/nap,műtét után elhagytam a gyógyszer szedését. Most pajzsmiriggyel minden rendben.
A problémáim december óta állnak fenn. Fekvő helyzetben éreztem többször mellévert a szívem és magas pulzusom volt. Februárban kiderült ,hogy IR-em és PCOS is van,gondoltam ez lehet a gond. Májusban rosszul lettem,sürgősségire kerültem. Vérnyomásom felment 160/100 pulzus 120 ,csináltak szív UH és EKG a Dr. Úr szív eltérést nem látott,azóta napi szinten rosszul érzem magam ,hol a vérnyomasom a pulzussal együtt felugrik,hol a pulzusom magas ülő helyzetben. Terhelés alatt van,hogy 150 is a pulzus és jóval fáradtabbnak érzem magam,mint ezekőtt,erős szédülés is társul mellé. Babát szeretnénk emiatt pulzus csökkentőt nem is szedhetek. Sokszor érzem furcsán ver a szívem,ilyenkor levegőt sem úgy kapok ahogy kellene. Szeretnék Önökhöz menni további kivizsgálásokra. Mit ajánlana? Milyen kivizsgálásra lehet szükségem? Válaszát előre is köszönöm.
dr. Ferenczy Péter
kardiológusA panaszok alapján szívritmuszavar kizárása szükséges. Első lépesként Holter-EKG vizsgálatot javaslok, melynek időtartama a panaszok megjelenési gyakoriságától függ, lehet 1 nap vagy akar 1 hét. A vizsgálat alatt esemény napló vezetésé szükséges. További diagnosztika a vizsgálati eredmény ismeretében tervezhető. Holter-EKG vizsgálatra időpont a KardioKözpont recepcióján kérhető
Üdvözlettel:
Dr. Ferenczy Péter