Az ultrahang egyre nagyobb teret hódít az orvostudományban, mivel egy egyszerűen kivitelezhető, valós idejű, nem invazív diagnosztikai módszert jelent. A mindennapos gyakorlatban elsősorban a mellkasfalon keresztül történik a szív ultrahang vizsgálata, de a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat is egy értékes kiegészítő eszköz. A nyelőcsöves szívultrahang segítségével ugyanis jobban láthatóak a hátsó szívstruktúrák. A nyelőcső közelsége lehetővé teszi a nagyfrekvenciás képalkotó transzducerek használatát, amelyek kiváló térbeli felbontást biztosítanak.
Mit jelent a nyelőcsöves szívultrahang?
Miben más a nyelőcsöves szívultrahang, mint a mellkason keresztül végzett?
Milyen esetekben lehet hasznos a nyelőcsöves szívultrahang?
Milyen elváltozások mutathatóak ki a nyelőcsöves szívultrahang segítségével?
Mire kell odafigyelni a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat előtt?
Hogyan történik a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat?
Milyen kockázatokkal járhat a nyelőcsöves szívultrahang?
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- laborvizsgálat
- szívultrahang vizsgálat
- terheléses szívultrahang vizsgálat
- terheléses EKG
Online bejelentkezés
Mit jelent a nyelőcsöves szívultrahang?
A nyelőcsöves szívultrahang egy olyan típusú képalkotó vizsgálat, amely hanghullámok segítségével képeket készít a szívről. Az ultrahang vizsgálatok többségétől eltérően azonban itt a test belsejéből, a nyelőcsövön keresztül készülnek a képek. Ehhez az orvos egy vékony, hajlékony csövet vezet le a nyelőcsövön keresztül. A cső végén egy transzducer található. A transzducer egy olyan eszköz, amely hanghullámokat bocsát ki, amik pedig visszaverődnek a szív különböző területeiről, visszhangot keltve. A transzducer továbbítja ezeket a visszhangokat egy számítógépnek, amely képeket készít belőlük. A nyelőcsöves szívultrahang nagy részletességgel képes bemutatni a szív szerkezetét. Hatalmas előnye, hogy segítségével anatómiailag közelebb kerülhetünk a szívhez zavaró tényezők nélkül. Éppen ezért számos betegség azonosításában lehet segítségünkre. A nyelőcsöves szívultrahang kombinálható Doppler-ultrahanggal és a színes Doppler-módszerrel. Ezek a speciális technikák megmutatják a szíven keresztül történő véráramlás sebességét és irányát.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Miben más a nyelőcsöves szívultrahang, mint a mellkason keresztül végzett?
A hagyományos szívultrahang vizsgálat a bal oldali mellkasfalon keresztül történik. A bőr, az izmok és a bordák mögött ott található a szív, ami ultrahang vizsgálattal látótérbe hozható. Ez egy nem invazív módszer, amely kényelmesebb ugyan a beteg számára, de kevésbé részletgazdag képet ad, mint a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat. A nyelőcsöves szívultrahang során a szondát a nyelőcsövön keresztül helyezik be, amely közel fekszik a szív hátsó részéhez. Ez azt jelenti, hogy a képek tisztábbak lesznek, mert a szívet sokkal közelebbről, a mellkasfal és a tüdő zavaró hatása nélkül tudjuk vizsgálni. Ez lehetővé teszi, hogy nagyobb pontossággal diagnosztizáljunk bizonyos problémákat. A nyelőcsöves szívultrahang különösen értékes a szív hátsó részében található struktúrák vizsgálatához. Ezek közé tartoznak a következők:
- Bal pitvar
- Bal pitvari függelék (A bal pitvarban lévő kis, fül alakú zsák, ahol néha vérrögök képződnek)
- Pitvari septum
- Mellkasi aorta
A nyelőcsöves szívultrahang tehát akkor indokolt, ha részletesebb és pontosabb képre van szükségünk a szívről, különösen annak hátsó részeiről vagy speciális struktúráiról. A mellkason keresztüli ultrahang pedig egy általános, elsődleges, gyors és nem invazív módszer a szív vizsgálatára.
Milyen esetekben lehet hasznos a nyelőcsöves szívultrahang?
Ahogy azt az előző bekezdésben bemutattuk, a nyelőcsöves szívultrahang számos előnnyel bír. Ezek miatt sok esetben alkalmazzák kiegészítő eljárásként vagy akár már a kivizsgálás első lépéseként. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen esetekben lehet hasznos a nyelőcsöves szívultrahang:
- Jobb vagy részletesebb képre van szükség a hagyományos echokardiográfiát követően
- Olyan mellkasi anatómia vagy tüdőbetegség áll fent, amely megnehezíti a mellkason keresztüli vizsgálatot
- Sürgősségi esetben első lépésként is használható a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat, például hemodinamikai instabilitás, mellkasi trauma, hipotenzió vagy hypoxia esetén
- Vérrögök ellenőrzése céljából, mielőtt olyan orvosi beavatkozásra kerülne sor, ami a vérrögöket a véráramba juttatná (például kardioverzió vagy katéteres abláció)
- Műtétek segítése: A nyelőcsöves szívultrahang valós idejű képalkotást biztosít egyes katéteres eljárások során, valamint a műtét sikerének megerősítésére is használhatják. Billentyűcsere vagy perkután eljárások során is segítség lehet.
Milyen elváltozások mutathatóak ki a nyelőcsöves szívultrahang segítségével?
A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat részletesebb képet ad a szív szerkezetéről, mint a hagyományos, mellkason át végzett vizsgálat. Segítségével a szív hátsó részén lévő, valamint az apróbb eltérések is azonosíthatóak. A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat segíthet az alábbi állapotok felismerésében:
- Aorta aneurizma
- Szívbillentyűbetegség, beleértve a mitrális billentyűbetegséget
- Endokarditisz
- Perikarditisz
- Vérrögök (pitvarfibrilláció miatt)
- Jó vagy rosszindulatú szívdaganatok
- Veleszületett szívbetegségek
Mire kell odafigyelni a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat előtt?
A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálatot megelőzi egy alapos kivizsgálás. Ennek során fontos kitérni a páciens alapbetegségeire és szedett gyógyszereire, mert ezek befolyásolhatják a vizsgálatot. Előfordulhat például, hogy változtatni kell a gyógyszer szedési szokásokon. Az is fontos, hogy fény derüljön a szájüreget vagy nyelőcsövet érintő betegségekre, amik esetlegesen megnehezíthetik a nyelőcsöves szívultrahang eszközének bevezetését. Ilyen betegségek lehetnek például a nyelőcsőrák, a reflux vagy a hiatus hernia. A vizsgálatot megelőző hat órában már nem szabad étkezni, csak víztiszta folyadék fogyasztható, hogy üres legyen a gyomor és ne léphessen fel aspiráció. Előfordulhat, hogy a vizsgálatot megelőzően több napig kerülni kell az alkoholfogyasztást is. A vizes, dagadt, ödémás láb jelensége mögött több ok is meghúzódhat, így mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni a pontos diagnózisért. Dr. Vaskó Péter, a Budai KardioKözpont specialistája az egyik lehetséges okra, a szívelégtelenségre és az ödéma kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Dagad, ödémás a lába? Íme, a megoldás!
Hogyan történik a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat?
A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat kb. egy órán át tarthat, ám ebből a valódi képalkotási idő ennek csupán a töredéke. A legtöbb embernek nincs szüksége általános érzéstelenítésre (mélyaltatásra) a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálathoz, hanem a helyi érzéstelenítés és a mérsékelt nyugtatás általában elegendő. Ez azt jelenti, hogy helyi érzéstelenítő gyógyszert fújnak a torok hátsó részére, hogy ne legyen kellemetlen az eszköz bevezetése. Emellett intravénásan is adhatnak nyugtató, szedáló hatású gyógyszert, hogy segítsen elálmosodni, ellazulni, valamint az izmait is ellazítani. Ezek segítségével kellemetlenségek nélkül folyhat a vizsgálat. Természetesen általános érzéstelenítés mellett is történhet a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat, ezt előzetesen meg kell beszélni az orvossal. Ilyen esetben a beteg teljesen elalszik, és nem fog emlékezni az eljárásra. Általános érzéstelenítés esetén viszont lélegeztetőgépre kell helyezni a beteget és a felépülés is hosszabb lesz.
A nyelőcsöves szívultrahang során az EKG-hoz hasonlóan elektródákat (kis matricákat) helyeznek el a beteg mellkasán. Emellett vérnyomásmérő mandzsettát is feltesznek a karjára, valamint pulzoximétert az ujjára az oxigénszint ellenőrzése céljából. Az érzéstelenítéshez megkérhetik a beteget, hogy gargalizáljon egy érzéstelenítő oldattal, ami elzsibbasztja a torkát. Emellett érzéstelenítő sprayt is fújnak a torokra, hogy a beteg ne érezze majd a vizsgálatot. Infúzión keresztül mérsékelt hatású nyugtatót, szedáló szert is adnak, ami segít ellazulni. Szükség esetén orrkanült is tehetnek az orrba, ami folyamatos oxigénellátást biztosít. A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálathoz arra kérhetik a beteget, hogy a bal oldalán feküdjön.
Miután az érzéstelenítők kifejtették a hatásukat, a vizsgálatot végző orvos óvatosan egy endoszkópos eszközt vezet a beteg szájába. Ez egy hosszú, vékony, hajlékony cső, amit előzetesen bekennek, hogy könnyebben csússzon lefelé. Emellett néha megkérhetik a beteget, hogy nagyokat nyeljen segítve ezzel az eszköz haladását. Ha kellően mélyre került az endoszkópos eszköz, az ultrahang fejjel látótérbe hozzák a szívet, amiről felvételeket készít az orvos. A vizsgálat során a beteg érezhet egy kis nyomást a mellkasában, amikor az orvos különböző pozíciókba helyezi a transzducert, de jó érzéstelenítés mellett mindez nem okoz fájdalmat. Ez a rész körülbelül 10-15 percet vesz igénybe. A szív vizsgálatát követően eltávolítják a csövet a beteg torkából.
A nyelőcsöves szívultrahang után egy ideig még megfigyelés alatt tartják a beteget. Ezidő alatt figyelni fogják a vérnyomást, a pulzust és az oxigénszintet. A nyugtató hatása miatt egy napig nem javasolt az autóvezetés, ezért érdemes megkérni valakit, aki haza tudja vinni a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat után. Körülbelül egy órán át még fennállhat zsibbadás, ezidő alatt fontos, hogy a beteg ne egyen vagy igyon semmit. A zsibbadás elmúltával ugyanúgy étkezhet.
Milyen kockázatokkal járhat a nyelőcsöves szívultrahang?
Alapvetően azt mondhatjuk, hogy a nyelőcsöves szívultrahang egy biztonságos vizsgálat. Természetesen itt is felléphetnek mellékhatások, ám ezek általában enyhék és átmenetiek. Sokan például torokfájdalmat panaszolnak a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálatot követő, ám ez egy-két nap alatt oldódik. A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat járhat szövődményekkel is, ezek azonban nagyon ritkán fordulnak elő és többségük kiküszöbölhető az alapos kivizsgálással és a szakszerűen végzett ultrahang vizsgálattal. A nyelőcsöves szívultrahang szövődményei közé tartozhatnak:
- A nyugtatószerre adott allergiás reakció, például légzési nehézség vagy rosszullét
- Aspirációs tüdőgyulladás a gyomortartalom belélegzése miatt
- Kisebb vérzés, sérülés vagy szakadás a nyelőcsőben
- A fogak vagy a szájüreg sérülése
- Vérnyomás- vagy szívritmuszavarok
A fenti szövődmények azonban meglehetősen ritkák és a többségük elkerülhető a precízen végzett vizsgálattal. Mindezek ellenére természetes, ha a betegeknek vannak aggályaik a nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat előtt. Ez egy teljesen normális érzés. Érdemes átbeszélni a felmerülő kérdéseket a vizsgálatot végző orvossal, aki megnyugtatást adhat. A nyelőcsöves szívultrahang vizsgálat ugyanis összességében egy biztonságos, gyakori eljárás, amelynél a szövődmények kockázata alacsony. Ezzel szemben viszont sokkal részletgazdagabb képet kaphatunk a szív állapotáról, ami lehetővé teszi a hatékonyabb kezelést. Telefonszám: +36 70 940 0099 Rendelés helyszíne: 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emeletTéma szakértője