A mitrális prolapsus a szívbillentyűket érintő rendellenesség. A szív összehúzódásakor a normálisnál lazább szerkezetű billentyű túlmozdul a bal pitvar felé és kis záródási elégtelenség alakulhat ki. Ennek eredményeképpen kis mennyiségű vér szivároghat vissza a bal pitvarba, de szerencsére ez a mennyiség a szív funkcióját alig befolyásolja.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
Mit jelent a mitrális prolapsus?
Miért jön létre a mitrális prolapsus, mi lehet az oka?
Kik körében gyakori a mitrális prolapsus?
Mik a mitrális prolapsus jellemző tünetei?
Milyen szövődményeket okozhat a mitrális prolapsus?
Hogyan vizsgálható ki a mitrális prolapsus?
Milyen kezelési lehetőségek adottak mitrális prolapsus esetén?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- laborvizsgálat
- szívultrahang vizsgálat
- mellkas röntgen
- szív MRI
- gyógyszerbeállítás
Mit jelent a mitrális prolapsus?
A szív négy üregből tevődik össze: jobb és bal oldalon is található egy-egy pitvar és kamra. A vér elsőként a pitvarokba érkezik meg, majd továbbítódik a kamrák felé. A kamrák összehúzódása pumpálja ki a vért jobb oldalról a tüdőbe, míg bal oldalról az aortán keresztül a teljes testbe. Rendkívül fontos, hogy a szív jobb és bal oldala el legyen választva egymástól, így nem keveredik az oxigén szegény és oxigén dús vér. Ugyanilyen fontos, hogy a pitvarok és a kamrák, valamint a kamrák és az erek között egyenirányító szelepek legyenek. Ezen szelepek megnyílásakor tud csak tovább haladni a vér, míg záródásuk megakadályozza a visszaszivárgást. A vér körforgását és irányát biztosítják tehát ezek a szelepek. A szív bal pitvarának és kamrájának üregei között a kéthegyű billentyű (azaz mitrális billentyű) tölti be az egyenirányító szelep funkcióját. Amikor a bal kamra egy szívütésre kipumpálja az oxigénnel teli vért a test többi részébe, ez a mitrális billentyű bezáródik, és nem engedi a vért visszafelé a pitvarba áramlani. Mitrális prolapsus során ez a billentyű károsodott, így a záródás nem tökéletes és egy kevés vér visszajuthat a pitvarba. A mitrális prolapsus általában nem egy életveszélyes állapot, és nem igényel kezelést vagy életmódváltást. Néhány embernek azonban gyógyszeres kezelésre vagy műtétre lehet szüksége, különösen, ha a mitrális prolapsus súlyos regurgitációt (visszacsorgást) okoz. A szívbetegeknek fokozottan érdemes vigyázniuk magukra a kánikulai időszakban és időjárási frontok idején. Különösen igaz ez, ha 50 év felettiek, társbetegségeik vannak és/vagy túlsúlyosak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa hasznos tanácsokkal szolgál. Kapcsolódó cikkünk
Kánikula és frontok - erre figyeljenek a szívbetegek
Miért jön létre a mitrális prolapsus, mi lehet az oka?
A mitrális billentyű egyike a szív négy billentyűjének, amelyek a vér megfelelő irányú áramlását biztosítják. A billentyűk úgy képzelhetőek el, mint háromszög alakú lapocskák (a billentyű lebenyei), amik záródásukkor összeérnek és befedik a kör alakú rést. A billentyűk minden szívdobbanáskor egyszerre nyílnak és egyszerre záródnak. Ha egy billentyű nem nyílik vagy záródik megfelelően, az akadályozza a vér áramlását.
Mitrális prolapsus esetén az egyik vagy mindkét mitrális billentyűlebeny károsodott. Valahányszor a szív összehúzódik, a billentyűlebenyek ejtőernyőszerűen hátrafelé kidudorodhatnak a bal pitvarba. Ezt nevezzük prolapsusnak. A kidudorodás megakadályozza, hogy a billentyű szorosan zárjon, és egy apró rés keletkezhet. Ha a vér visszafelé szivárog a billentyűn keresztül, az állapotot mitrális billentyű regurgitációnak (visszacsorgásnak) nevezzük.
A legtöbb esetben a mitrális prolapsus oka ismeretlen. Ritkán a mitrális prolapsus más betegségekben is előfordulhat, mint például a szervezet kollagéntermelő képességének örökletes zavara vagy reumás szívbetegség esetén. Ekkor a hártyás billentyűkben túlságosan sok kötőszövet szaporodik fel, ami gyengíti a billentyű vitorláit és az őket rögzítő ínhúrokat, és ezek a megnyúló ínhúrok okozzák a szívbillentyű zavarát.
Kik körében gyakori a mitrális prolapsus?
A mitrális prolapsus az egyik leggyakoribb billentyűhiba. Az emberek 2-3 százalékában fordul elő, de sokan nem is tudnak róla, mivel nem mindig okoz komoly tünetet. A mitrális prolapsus súlyos tünetei leggyakrabban az 50 év feletti férfiaknál jelentkeznek. Ugyanakkor a mitrális prolapsus leggyakrabban fiatal nők esetében fordul elő, általában 14 és 30 év között. A mitrális prolapsus előfordulhat családi öröklődés miatt is, gyakori ez a szívbillentyű hiba a Marfan szindrómás és más kötőszöveti betegségben szenvedőkben. A mitrális prolapsus más betegségekkel is összefüggésbe hozható, többek között:
- Ebstein-anomália
- Ehlers-Danlos-szindróma
- Graves-Basedow kór
- Izomdisztrófia
- Gerincferdülés
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mik a mitrális prolapsus jellemző tünetei?
A legtöbb emberben a mitrális prolapsus nem okoz semmilyen tünetet. Gyakran csak akkor kerül felismerésre a mitrális prolapsus, amikor egy vizsgálat során a szív hallgatózásakor a szívösszehúzódás közepén vagy végén kattanás-szerű hangot hall a vizsgáló orvos.
A betegek többnyire panaszmentesek, de megjelenhet atípusos mellkasi fájdalom, ritmuszavarok, ennek kapcsán heves szívdobogásérzés és ájulás is. Súlyosabb esetben megnő a vér visszaszivárgása (mitrális regurgitáció), ami a mitrális billentyű elégtelenségéhez, illetve szívelégtelenséghez is vezethet. Éppen ezért kiemelten fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés mitrális prolapsus esetén. Súlyos mitrális regurgitáció esetén már komolyabb tünetek is kialakulhatnak, mint például a légszomj, fáradtság és a láb duzzanata. A légszomj fokozódhat testmozgás alatt, vagy vízszintesen feküdve. A mitrális prolapsus ilyen súlyos esetei műtéti megoldást tesznek szükségessé.
Milyen szövődményeket okozhat a mitrális prolapsus?
A mitrális prolapsus lehetséges szövődményei a következők lehetnek:
- Mitrális regurgitáció: Ha a mitrális billentyűlebenyek nem záródnak szorosan, a vér visszafelé áramolhat a pitvarba, amikor a billentyűnek zárva kéne lennie. Ez megnehezíti a szív megfelelő működését. A férfi nem és a magas vérnyomás növeli a mitrális regurgitáció kockázatát. A mitrális regurgitáció szívelégtelenséget okozhat.
- Szívritmuszavarok (aritmiák): Ha súlyos regurgitáció alakul ki a mitrális prolapsus miatt, a bal pitvar nagyobb terhelést kap. Ennek következtében megvastagodhat a bal pitvar fala, ami ritmuszavarokhoz és szabálytalan szívveréshez vezethet.
Hogyan vizsgálható ki a mitrális prolapsus?
A mitrális prolapsus leggyakrabban a szív sztetoszkópos hallgatózása során kerül felismerésre. Mitrális prolapsus esetén a sztetoszkópon keresztül kattogó hang hallható. Ha a vér visszafelé szivárog a mitrális billentyűn keresztül (tehát fennáll a regurgitáció), akkor zúgó hang (szívzörej) is hallható lehet. A mitrális prolapsus megerősítésére és a szív állapotának felmérésére végezhető vizsgálatok a következők:
- Echokardiográfia: Az echokardiogram hanghullámok segítségével képet készít a szív mozgásáról. A standard echokardiogram megerősítheti a mitrális prolapsus diagnózisát és meghatározhatja annak súlyosságát.
- Mellkasröntgen: A mellkasröntgen a szív és a tüdő állapotát mutatja. Segíthet kimutatni, ha a szív megnagyobbodott.
- Elektrokardiogram (EKG): Ez a gyors és fájdalommentes vizsgálat a szív elektromos aktivitását méri. Az EKG kimutathatja a mitrális billentyűbetegséggel összefüggő szabálytalan szívritmuszavarokat.
- Fizikai vagy terheléses vizsgálatok: Ezek a tesztek gyakran futópadon való gyaloglást vagy helyhez kötött kerékpározást foglalnak magukban, miközben a szívet EKG-val figyelik. A terheléses vizsgálatok segítenek feltárni, hogy a szív hogyan reagál a fizikai aktivitásra, és hogy a mitrális prolapsus tünetei jelentkeznek-e a testmozgás során.
Milyen kezelési lehetőségek adottak mitrális prolapsus esetén?
Tünetmentes esetben nincs szükség a mitrális prolapsus kezelésére. Szívdobogásérzetet panaszoló betegeknek tanácsos kerülni az olyan izgató anyagokat, amik ritmuszavart okozhatnak. Ilyen lehet például a kávé és az alkohol. Érdemes ügyelni a kellő folyadékbevitelre is, és kerülni a kiszáradást, ugyanis ez tovább fokozhatja a ritmuszavar kockázatát. Fontosak emellett a rendszeres orvosi kontroll vizsgálatok is enyhe fokú mitrális prolapsus esetén.
Súlyos mitrális prolapsus vagy mitrális billentyű-regurgitáció esetén gyógyszeres kezelésre vagy műtétre lehet szükség, még akkor is, ha nincsenek tünetei. A gyógyszerek közé tartoznak:
- Béta-blokkolók: Ezek a gyógyszerek ellazítják az ereket és lelassítják a szívverést, ami csökkenti a vérnyomást.
- Vízhajtók: Ezek a gyógyszerek tovább csökkentik a vérnyomást.
- Szívritmus-szabályozó gyógyszerek: Ezek a gyógyszerek segíthetnek a szabálytalan szívritmusok szabályozásában.
- Vérhígítók (véralvadásgátlók): Ha a mitrális prolapsus pitvarfibrillációnak nevezett szabálytalan szívverést okoz, kezelőorvosa vérhígító gyógyszereket javasolhat a vérrögök kialakulásának megelőzésére. A pitvarfibrilláció növeli a vérrögök és a stroke kockázatát. Ha mechanikus billentyűvel végzett mitrális billentyűpótláson esett át, akkor élethosszig tartó vérhígítókra van szüksége.
- Antibiotikumok: Mitrális prolapsus esetén általában nincs szükség antibiotikumokra. Ha azonban mitrális billentyűpótláson esett át, kezelőorvosa a fogászati beavatkozások előtt antibiotikumok szedését javasolhatja az endokarditisznek nevezett szívfertőzés megelőzése érdekében.
A mitrális prolapsus legtöbb esetében nincs szükség műtétre. Akkor lehet indokolt a műtét, ha a mitrális prolapsus súlyos regurgitációt okoz. Ilyenkor tünetmentesen is javasolt a műtét, hogy elkerüljük a későbbi szövődmények kialakulását. A műtét magában foglalhatja a mitrális billentyű javítását vagy cseréjét, ami végezhető nyílt szívműtéttel vagy minimálisan invazív műtéttel. A minimálisan invazív műtét kisebb bemetszésekkel, kevesebb vérveszteséggel és gyorsabb felépülési idővel járhat.
A mitrális billentyű javításakor a sebész eltávolítja a felesleges szöveteket, hogy a billentyűk szorosan záródhassanak. A mitrális billentyűpótló műtét során a sebész eltávolítja a mitrális billentyűt, és mechanikus billentyűvel vagy tehén-, sertés- vagy emberi szívszövetből készült billentyűvel helyettesíti.