Nem csak hazánkban, hanem világszerte is az egyik legelterjedtebb betegség a magas vérnyomás. A gyakorisága ellenére a magas vérnyomás tünetei nem olyan ismertek, és sajnos nem kerülnek időben felismerésre. A magas vérnyomás tünetei nem kerülnek felismerésre a még korai fázisban, csak akkor, amikor az már komoly egészségügyi következményekkel jár. A hosszan fennálló magas vérnyomás ugyanis hosszútávon szervkárosodáshoz és korai halálozáshoz vezethet. A magas vérnyomás tüneteinek időben történő felismerése tehát rendkívül fontos.

Mit jelent a magas vérnyomás?

Miért alakul ki a magas vérnyomás?

Mik a magas vérnyomás tünetei?

Miért alakulnak ki a magas vérnyomás tünetei?

Mik a régóta fennálló magas vérnyomás tünetei?

Mik a magas vérnyomás tünetei között a leginkább veszélyesek?

Mit lehet tenni a magas vérnyomás tünetei ellen?

Online Bejelentkezés

Dr. Petróczy Natália

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Magas vérnyomással kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban

Mit jelent a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás, más néven hipertónia azt az állapotot jelenti, amikor a vérnyomás a normál értékeknél magasabb. A vérnyomás azt jelzi, hogy milyen erővel pumpálja a szív a vért az érrendszeren keresztül, és ez az érfalra milyen nyomást fejt ki. Két fő értékkel jellemezhető a vérnyomás: a szisztolés és a diasztolés nyomással.

  • Szisztolés nyomás: Ez az érték azt mutatja, hogy a szív összehúzódásakor a vér milyen erővel pumpálódik az artériákba.
  • Diasztolés nyomás: Ez az érték azt mutatja, hogy a szív elernyedésekor az artériákban lévő nyomás mennyire marad fenn.

Az egészséges vérnyomás értéke általában 120/80 Hgmm vagy ez alatt van. A magas vérnyomás diagnózisának kritériumai az American College of Cardiology (ACC) és az American Heart Association (AHA) 2017-es irányelvei alapján a következők: ha a szisztolés nyomás 130 Hgmm vagy magasabb, és/vagy a diasztolés nyomás 80 Hgmm vagy magasabb.

A magas vérnyomás hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, például szív- és érrendszeri betegségekhez, agyvérzéshez, vesebetegségekhez és más súlyos, akár maradandó károsodással járó komplikációkhoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy a magas vérnyomás kezelhető életmódbeli változtatásokkal, gyógyszerekkel és rendszeres orvosi ellenőrzéssel.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Miért alakul ki a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás kialakulás általában számos okra vezethető vissza. A magas vérnyomás hátterében azonosíthatóak genetikai faktorok, az öröklődés és a családi hajlam, valamint bizonyos monogénes betegségek. A magas vérnyomás jelentkezhet valamilyen más betegség tüneteként vagy szövődményeként. Ilyen betegségek lehetnek például a Cushing-kór, hiperthyreosis, pheochromocytoma, coarctatio aortae, vesebetegségek stb. A magas vérnyomás kialakulásában azonban az egyik legfontosabb tényező az életmód. Ez azért is számít az egyik legfontosabb tényezőnek, mert erre hatással tudunk lenni. Az életmód megváltoztatásával csökkenthetjük a magas vérnyomás kialakulásának kockázatot. A magas vérnyomás gyakoribb azok között, akik egészségtelen módon sok sót, zsírt és alkoholt fogyasztanak, akik dohányoznak, akiknek mozgásszegény az életmódjuk, akik elhízottak vagy cukorbetegségben szenvednek. A magas vérnyomás legtöbb esete a fent felsorolt okok miatt alakul ki, azok együttes előfordulása pedig nagyobb hajlamot jelent a magas vérnyomás betegség kialakulására.

Kapcsolódó cikkünk

Ingadozó vérnyomás? Ez lehet az oka!

Ingadozó vérnyomás? Ez lehet az oka!

Ha fáradtságot, szédülést, rossz közérzetet, fejfájást tapasztal, lehet, hogy a vérnyomás ingadozását kell keresni a tünetei mögött, bár ez gyakran tünetmentesen van jelen. Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialistája elmondja, miért kell mégis kivizsgálni.

Mik a magas vérnyomás tünetei?

A magas vérnyomás tünetei eleinte nem, vagy csak alig észrevehetőek. Így gyakran tünet helyett már a magas vérnyomás káros következményeit érzékeli a páciens.

A magas vérnyomás jellemző tünetei:

Magas vérnyomás tünetei - Kardioközpont

  • Fejfájás: A gyakori, pulzáló fejfájás lehet az egyik első jel, hogy a vérnyomásunk emelkedett. A fejfájás tompa tarkótáji vagy halántéktáji lüktetés formájában gyakori. Az agy az erekbe pumpált vérnyomásnak van kitéve, és ha ez túl magas, fejfájást okozhat. Ez a fejfájás általában a reggeli órákban jelentkezik, amikor a vérnyomás természetesen emelkedik. 
  • Szédülés és zavartság: A szédülés és zavartság is gyakoriak lehetnek a magas vérnyomás tünetei között. A megemelkedett vérnyomás csökkentheti az agyba áramló vért, ami szédüléshez és egyensúlyzavarhoz vezethet.
  • Légzési nehézségek: Az emelkedett vérnyomás a szív munkáját is nehezítheti, ami a magas vérnyomás tünetei közül a légszomjat okozhatja, különösen fizikai aktivitás során. Ha észleli a légzési nehézségeket, azonnal forduljon orvoshoz.
  • Mellkasi fájdalom: A mellkasi fájdalom és mellkasi szorítás, nyomásérzés, erős szívdobogás érzés szintén a magas vérnyomás tünetei közé sorolható és emellett figyelmeztető jel is lehet a magas vérnyomás fennállására. Az emelkedett vérnyomás növeli a szív terhelését, ami hosszú távon krónikus szívbetegségekhez vezethet.
  • Látásproblémák: A magas vérnyomás károsíthatja a szemek apró ereit, ami látásproblémák formájában jelentkezhet. Homályos látás, kettőslátás vagy legvégső esetben a vakság is előfordulhat a magas vérnyomás tünetei között. A magas vérnyomás először a szemfenéki érrendszert érinti érinti, ezért a szemfenékvizsgálat alapján a szervezet érrendszerének állapotára lehet következtetni.
  • Vérzés, köztük orrvérzés: Az emelkedett vérnyomás sérüléseket okozhat az erek belsejében, ami orrvérzéshez és véres vizelethez vezethet. Ha gyakran tapasztal ilyen tüneteket, ne hagyja figyelmen kívül, és forduljon orvoshoz.
  • Veseproblémák: A vesék fontos szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. A vesebetegségek, veseerek atherosclerosisa vagy fejlődési rendellenességek megzavarhatják a vese működését, ami a magas vérnyomás tünetei kialakulásához vezethet, ugyanis a vesének nagyon fontos szerepe van a vérnyomás normál értékek között tartásában. Emellett a magas vérnyomás a vesék számára is veszélyt jelent, ugyanis hosszú távon károsítja a vesék kis ereit, ami veseelégtelenséghez vezethet. Tehát, a vese kulcsfontosságú szerv a magas vérnyomás tünetei esetén, ugyanis, ha károsodik, nem tudja szabályozni a vérnyomást, és a magas vérnyomás tünetei előtérbe kerülnek. Így alakul ki egy ördögi kör.

Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy a magas vérnyomás tünetei gyakran csak akkor válnak észrevehetővé, amikor már komolyabb egészségügyi problémákat okoztak, mint például szívbetegség vagy stroke. Ezért a magas vérnyomás tünetei rendszeres vérnyomásméréssel ellenőrizhetők a legjobban, még akkor is, ha nincsenek nyilvánvaló tünetek.

Miért alakulnak ki a magas vérnyomás tünetei?

A magas vérnyomás tünetei több okból is kialakulhatnak, és ezek az okok gyakran összefüggésben vannak a szervezet különböző rendszereinek működésével és az életmódbeli tényezőkkel. A magas vérnyomás tünetei kialakulásának egyik oka az érfalak megvastagodása és rugalmasságuk elvesztése, ami szűkíti az ereket és így növeli a vérnyomást. Ez a folyamat elősegíti a magas vérnyomás tünetei nek megjelenését.

Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak abban, hogy a magas vérnyomás tünetei kialakuljanak. A helytelen táplálkozás, a túlzott sófogyasztás, a mozgásszegény életmód, az alkoholfogyasztás és a dohányzás mind hozzájárulnak a magas vérnyomás tünetei okozta problémák megjelenéséhez.

Emellett a genetikai hajlam sem egy elhanyagolható tényező, hiszen ha valakinek a családjában előfordult magas vérnyomás, nagyobb eséllyel jelentkeznek nála is a magas vérnyomás tünetei.

A hormonális változások és rendellenességek, mint például a pajzsmirigy túlműködése vagy a mellékvese betegségei, a magas vérnyomás tünetei előidézését segíthetik elő. A tartós stressz hatására is kialakulhatnak a magas vérnyomás tünetei, mivel a folyamatos "harcolj vagy menekülj" állapot növeli a szív terhelését és az érfalak nyomását.

Az érfalakban lerakódó zsíros plakkok és más anyagok sajnos negtív hatással vannak az erek egészségére, ugyanis szűkítik azokat, ami megnehezíti a vér áramlását, és ezáltal a magas vérnyomás tünetei megjelennek. Ezen kívül, ahogyan már korábban is említettük, a vesebetegségek és egyéb rendellenességek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a magas vérnyomás tünetei kialakuljanak, mivel a vesék nagyon fontos szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában.

Összességében, a magas vérnyomás tünetei számos tényező következtében alakulhatnak ki, beleértve az érfalak állapotát, az életmódbeli szokásokat, a genetikai hajlamot, a hormonális változásokat, a stresszt és a veseproblémákat. Ezek a tényezők együttesen vagy külön-külön is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy miért jelentkeznek a magas vérnyomás tünetei.

Mik a régóta fennálló magas vérnyomás tünetei?

Ha már jól érzékelhetőek a magas vérnyomás tünetei, akkor a betegség előrehaladott állapotban van. Amennyiben lábdagadást, ödémásodását észlelhető az a vesék károsodására utal. A végtagok, elsősorban a láb kihűlése, vagy a terhelés, sétálás esetén jelentkező lábfájdalmak a keringés romlása miatt jelentkeznek.

A magas vérnyomás tünetei, szövődményei hosszútávon:

  • Szív- és érrendszeri betegségek: Magas vérnyomás esetén növekszik a szív terhelése, ami hosszú távon szívbetegségekhez, szívizom infarktushoz (szívinfarktus) és szívelégtelenséghez vezethet. A szívinfarktus tünetei a szorító mellkasi (jellemzően bal karba sugárzó) fájdalom, a hányinger, hányás, nehézlégzés, eszméletvesztés és verejtékezés lehetnek. A szívelégtelenségre utalnak a kisebb terhelésre is jelentkező fáradtság, gyengeség érzése, a nehézlégzés, köhögés, ödéma, szívritmus zavarok.
  • Stroke (agyvérzés): A magas vérnyomás az érrendszeri falak károsodását okozhatja, ami stroke-hoz vezethet. Agyi érkatasztrófák következhetnek be, ha az agyi erek elzáródnak vagy elszakadnak. A stroke tünetei a kialakulási helytől függően a hirtelen jelentkező látás, beszéd vagy mozgászavar, szédülés, egyensúlyvesztés, zsibbadás, fejfájás stb. lehetnek.
  • Vesebetegségek: A veseerek károsodhatnak a magas vérnyomás következtében, ami krónikus vesebetegséghez vezethet. A vese védelme érdekében fontos a magas vérnyomás kezelése. A krónikus veseelégtelenség a folyadékháztartásra, az ionháztartásra, a csontokra, a vérképzésre és számos egyéb szervrendszerre hat.
  • Szemproblémák: A magas vérnyomás tünetei közül az egyik legkomolyabb a retina károsodása, melynek következtében különböző szemproblémák alakulnak ki, például retinopathia, ami a látásromláshoz vagy vaksághoz vezethet.
  • Érelzáródások, aneurisma: A magas vérnyomás következtében nemcsak stroke és szívinfarktus léphet fel, hanem elzáródhatnak kisebb erek testszerte, vagy kialakulhatnak aneurizmák.
  • Memóriazavar: A kontrollálatlanul magas vérnyomás befolyásolhatja a gondolkodási, emlékezeti és tanulási képességet, melynek következtében kialakulhat memóriazavar.
  • Demencia: A szűkült vagy elzáródott artériák korlátozhatják az agy vérellátását. Ez a demencia egy bizonyos típusát, az úgynevezett vaszkuláris demenciát okozhatja. Az agy vérellátását megszakító stroke szintén okozhat vaszkuláris demenciát.
  • Életminőség csökkenése: A magas vérnyomás számos olyan tünettel járhat, mint például fejfájás, szédülés és fáradtság, amelyek az életminőség csökkenéséhez vezethetnek.

Mik a magas vérnyomás tünetei között a leginkább veszélyesek?

A hipertenzív krízis ritka eset, mely kiugróan magas vérnyomás, valamint hirtelen kiugró vérnyomás érték esetén alakulhat ki. Ez a tünet együttes, akkor fordul elő, ha a szisztolés vérnyomás 180 Hgmm vagy, ha a diasztolés vérnyomás 120 Hgmm felett van. A hipertenzív krízis hátterében állhat a magas vérnyomás nem megfelelő kezelése, a gyógyszeres terápia hirtelen abbahagyása, vagy más egészségügyi problémák, például vesebetegség vagy endokrin rendellenességek. Fontos, hogy az egyén, aki ilyen tüneteket tapasztal, azonnal keresse fel az orvost a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A hipertenzív krízis életveszélyes lehet, a betegnek azonnali orvos ellátásra van szüksége! Legsúlyosabb következményként stroke is létrejöhet, valamint a szívinfarktus kialakulásának a kockázata is növekszik.

A hipertenzív krízis tünetei közé tartozhatnak:

  • Erős fejfájás: Gyakran lüktető jellegű, és az egész fejben érezhető.
  • Tarkótáji nyomás: A hipertenzív krízis gyakori tünete a tarkótáji nyomás, az agyi erek nagyobb nyomás miatt alakul ki.
  • Szédülés vagy zavartság, koncentrációzavar: A magas vérnyomás befolyásolhatja az agyi funkciókat és szédüléshez, valamint koncentrációzavarhoz vezethet.
  • Légzési nehézség: A szív terhelése növekszik, és ez légszomjhoz vezethet.
  • Mellkasi fájdalom: A szívizomnak a magas vérnyomás miatt növekvő igénye fájdalmat okozhat.
  • Látásproblémák: Ideiglenes látásvesztés vagy homályos látás is előfordulhat.
  • Gyengeség érzése: A betegek hirtelen nagyon gyengének érezhetik magukat vérnyomás kiugrás esetén.

Amennyiben a fenti tüneteket észleli, forduljon mielőbb orvoshoz!

Mit lehet tenni a magas vérnyomás tünetei ellen?

A magas vérnyomás tünetei ellen számos intézkedést lehet tenni, amelyek segítenek csökkenteni a vérnyomást és javítani az általános egészségi állapotot. Az egyik legfontosabb lépés a magas vérnyomás tünetei ellen a rendszeres testmozgás. A fizikai aktivitás javítja a szív és az érrendszer egészségét, csökkenti a vérnyomást, és ezáltal enyhíti a magas vérnyomás tüneteit.

A helyes táplálkozás szintén kulcsfontosságú a magas vérnyomás tünetei ellen. Az étrendben csökkenteni kell a sóbevitelt, mivel a túlzott sófogyasztás növeli a vérnyomást. Emellett érdemes több gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztani, amelyek hozzájárulnak a vérnyomás csökkentéséhez és a magas vérnyomás tünetei enyhítéséhez.

A testsúlycsökkentés is hatékony módszer a magas vérnyomás tünetei ellen. A túlsúly megterheli a szívet és az érrendszert, ezért a testsúly normalizálása segíthet csökkenteni a vérnyomást és enyhíteni a magas vérnyomás tüneteit. A stresszkezelés szintén fontos szerepet játszik a magas vérnyomás tünetei elleni küzdelemben. A meditáció, a jóga és más stresszcsökkentő technikák segíthetnek nyugodtabbá válni és csökkenteni a vérnyomást.

Az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzás abbahagyása szintén segíthet a magas vérnyomás tünetei ellen. Az alkohol és a dohányzás növelik a vérnyomást, ezért ezek kerülése hozzájárulhat ahhoz, hogy enyhüljenek a magas vérnyomás tünetei. Ezen kívül, ha valaki már gyógyszert szed a magas vérnyomás tünetei ellen, fontos, hogy az orvos utasításai szerint szedje a gyógyszereket, és rendszeresen ellenőrizze vérnyomását.

Összefoglalva tehát, a magas vérnyomás tünetei ellen számos intézkedést lehet tenni, beleértve a rendszeres testmozgást, a helyes táplálkozást, a testsúlycsökkentést, a stresszkezelést, az alkoholfogyasztás mérséklését és a dohányzás abbahagyását. Ezek a lépések együttesen hozzájárulnak a vérnyomás csökkentéséhez és a magas vérnyomás tünetei nek enyhítéséhez.

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2024.07.11 13:33