Szerző: Kardioközpont

A magas vérnyomás (vagyis a hipertónia) a legelterjedtebb szív- és érrendszeri betegség. Magyarországon a felnőtt lakosság közel 40 százalékát érinti, de idősebb korunkra - 60 év felett akár - 60 százalékig is megnőhet ez az arány. Magas vérnyomás esetén az erekben folyó vér túlzottan megfeszíti a véredények falát, ami szervkárosodásokat okozhat. A magas vérnyomás különlegessége, hogy sokáig panaszmentes az állapot, ezért is nevezik ,,néma gyilkosnak” ezt a betegséget.

Mit jelent a magas vérnyomás, azaz a hipertónia?
Mik a magas vérnyomás különböző típusai?
Hogyan függ össze magas vérnyomás az életmóddal?
Miért lehet veszélyes a magas vérnyomás?
Hogyan vizsgálható ki a magas vérnyomás?
Mit jelent a magas vérnyomás kezelése?

Magas vérnyomással kapcsolatos szolgáltatásaink

Mit jelent a magas vérnyomás, azaz a hipertónia?

Kategória Szisztolés érték Diasztolés érték

Optimális

<120 <80

Normális

120-129 80-84

Kismértékben emelkedett

130-139 85-89

1. fokú hipertenzió

140-159 90-99

2. fokú hipertenzió

160-179 100-109

3. fokú hipertenzió

>180 >110

A vérnyomás azt az erőt jelenti, amivel a szív kipumpálja a vért és az érrendszerbe juttatja. A szív pumpálása szakaszosan zajlik, szisztolé alatt nyomja ki a benne található vértömeget, míg diasztolé alatt pihen, tágul és összegyűjti a vért. A szív pumpa ereje áttevődik a rugalmas érfalakra, amiken keresztül mérni is tudjuk, hogy milyen nyomást fejt ki az áthaladó vértömeg az érfalra. A szív pumpálásához hasonlóan az érfalak is szakaszosan pulzálnak: kitágulnak, hogy befogadják az áthaladó vérmennyiséget, majd izmos falukkal összehúzódnak, hogy továbbítsák azt a test távolabbi részei felé. Ezek alapján két fő értékkel jellemezhető a vérnyomás: a szisztolés és a diasztolés nyomással.

  • Szisztolés nyomás: Ez az érték azt mutatja, hogy a szív összehúzódásakor a vér milyen erővel pumpálódik ki az artériákba, vagyis hogy artériák milyen mértékben tágulnak ki a vértömeg befogadására.
  • Diasztolés nyomás: Ez az érték mutatja meg, hogy a szív elernyedésekor az artériákban lévő nyomás mennyire marad fenn, vagyishogy mennyire húzódik össze az artéria.

Az optimális vérnyomásnak a 120/80-as vagy alacsonyabb értéket tekintjük. Ha a vérnyomás tartósan 130/80-as vagy afeletti, akkor mondható ki a magas vérnyomás diagnózisa. A magas vérnyomás csoporton belül is több kategória különíthető el, az alapján, hogy mennyire súlyos a magas vérnyomás. Ha az otthoni vérnyomásmérővel mért vérnyomás érték rendszeresen 135/85 Hgmm vagy a fölötti, mindenképpen érdemes felkeresni egy kardiológus szakorvost! Az otthoni vérnyomásmérők sokkal pontatlanabbak az orvosi higanyos vérnyomásmérőknél, így fontos ellenőrizni ezeket az értékeket. A magas vérnyomás kapcsán érdemes tudni, hogy a vérnyomásértékek emelkedésével arányosan nő a kardiológiai megbetegedések kockázata is. Magas vérnyomás esetén gyakoribbak az olyan betegségek, mint a stroke, szívinfarktus, alvási apnoe stb.

Mik a magas vérnyomás különböző típusai?

A magas vérnyomásnak több típusa létezik, melyek közül a leggyakoribb az elsődleges magas vérnyomás. Az elsődleges, primer vagy esszenciális magas vérnyomás arra a típusra utal, aminek nincsen nyilvánvaló oka, hanem több tényező kölcsönhatásaként alakul ki a magas vérnyomás. Ilyen esetben a genetikai hajlam, az életkor és az életmódbeli tényezők kombinációja okozza az elsődleges magas vérnyomást. Az életmódbeli tényezők közé tartozik például a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a testmozgás hiánya. Elsődleges magas vérnyomás esetén az étrend és az életmód megváltoztatása segíthet kezelni a betegséget és csökkenteni a szövődmények kockázatát.

A másodlagos magas vérnyomás ezzel szemben azt a típust jelenti, amikor a magas vérnyomás hátterében van valami egyértelmű kimutatható ok, például egy alapbetegség. A magas vérnyomás eseteinek körülbelül 5-10%-a minősül másodlagos magas vérnyomásnak, és gyakrabban fordul elő a fiatalabbak körében. A másodlagos magas vérnyomás néhány lehetséges kiváltó oka a következő:Magas vérnyomás - Kardio Központ

  • veseartéria-szűkület
  • Cushing-szindróma
  • hiperaldoszteronizmus
  • feokromocitóma
  • obstruktív alvási apnoe
  • pajzsmirigyzavarok
  • veleszületett szívhibák, például coarctactio aortae

A klinikusok az elsődleges és másodlagos magas vérnyomást a következő altípusokba sorolják:

  • Rezisztens hipertónia: A rezisztens hipertónia olyan típusú magas vérnyomás, amely nem reagál a kezelésre, vagy amelynek szabályozásához több gyógyszer kombinálására van szükség. Akkor mondható ki a rezisztens hipertónia diagnózisa, ha három különböző vérnyomáscsökkentő kombinált alkalmazása mellett is a célérték felett marad a vérnyomás. A magas vérnyomással élők közel 10%-a tartozhat ebbe a típusba.
  • Izolált szisztolés hipertónia: Izolált szisztolés magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha egy személy szisztolés vérnyomása 140 Hgmm fölé emelkedik, de a diasztolés vérnyomása 90 Hgmm alatt marad. A 60 évnél idősebb korosztályban fordul elő gyakran ez a kórkép, a hátterében ugyanis az artériák falának megmerevedése állhat, ami az öregedéssel együtt alakulhat ki.
  • Rosszindulatú magas vérnyomás: A rosszindulatú magas vérnyomás olyan magas vérnyomásra utal, amely már károsítja a szerveket. Ez a magas vérnyomás legsúlyosabb típusa, ami azonnali, sürgősségi kezelést igényel. A rosszindulatú magas vérnyomás fő jellemzői a következők:
    • 180 Hgmm vagy annál magasabb szisztolés vérnyomás
    • 120 Hgmm vagy annál magasabb diasztolés vérnyomás
    • több szerv károsodása

      Kapcsolódó cikkünk

      13 kis lépés az életmódban - a diasztolés vérnyomás csökkentéséért

      13 kis lépés az életmódban - a diasztolés vérnyomás csökkentéséért

      A vérnyomás szempontjából kórosnak tekinthető, ha mindkét érték magas, de természetesen az sem egészséges, ha csak az egyik érték emelkedettebb a normálisnál. Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont magavérnyomás specialistája arról beszélt, hogyan segíthet az életmód orvoslás a második, diasztolés vérnyomásérték csökkentésében.

Hogyan függ össze magas vérnyomás az életmóddal?

A magas vérnyomás egy része genetikusan meghatározott, de az esetek 80%-ában összefüggésbe vonható az életmóddal. A magas vérnyomás legtöbb esete megelőzhető lenne egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életmóddal.

A magas vérnyomás kialakulásában központi szerepe van a helytelen táplálkozásnak. A sóban, telített zsírokban és koleszterinben gazdag étrend, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, valamint a mozgásszegény életmód hozzájárulhatnak a magas vérnyomás kialakulásához. Az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás ezzel szemben segíthet csökkenteni a kockázatot. Az elhízás is szoros kapcsolatban áll a magas vérnyomással, mivel a felesleges testtömeg extra terhet ró a szívre és az érrendszerre. A korábbiak mellett a krónikus stressz és a szorongás is hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához. A stressz hatására a szervezet stresszhormonokat szabadít fel nagy mennyiségben, amelyek szűkítik az ereket és növelik a szívverést. Hosszú távon ez is hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához.

Miért lehet veszélyes a magas vérnyomás?

Sok esetben a magas vérnyomás nem okoz tüneteket, viszont a háttérben pusztítja a szervezetet. Magas vérnyomás esetén tartósan megnövekszik az erek falában a nyomás, ami számos problémához vezethet. A tartósan magas nyomás az erek falának megvastagodását és rugalmatlanná válását okozhatja, ami ellen a szívnek még erősebben kell pumpálnia. A magas vérnyomás tehát közvetlenül az erek falának károsodásához vezethet, de közvetve a szívben és számos egyéb szervben okozhat problémát. A nem kezelt magas vérnyomás szövődményeként az alábbi betegségek jöhetnek létre:

Hogyan vizsgálható ki a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás sokáig nem ad tüneteket, így a felismerésében a rendszeres szűrővizsgálatoknak van kulcsszerepe. Egyetlen mérés nem biztos, hogy megbízható információval szolgál, így rendszeresen mérni kell a vérnyomást a betegség felismeréséhez. Érdemes a hétköznapi környezetben, a napi teendők között többször is mérni a vérnyomást magas vérnyomás gyanúja esetén. Ha ezek tartósan emelkedett értéket mutatnak, valószínű a magas vérnyomás fennállása. Az orvosi kivizsgálás során mért egyszeri magas vérnyomás érték alapján sem mondható még ki a diagnózis. Mindenkivel előfordulhat, hogy alkalmanként magasabb a vérnyomása. Hogyha viszont az orvos több különböző időpontban is emelkedett értéket mér, akkor valószínű a magas vérnyomás fennállása. A 40 év feletti korosztálynak mindenképpen javasolt részt vennie szív- és érrendszeri szűrővizsgálatokon, ahol idejében felismerésre kerülhet a magas vérnyomás betegsége is. A szűrővizsgálatok az alábbiakat foglalják magukban:

Mit jelent a magas vérnyomás kezelése?

A magas vérnyomás kezelésének alapja az életmódterápia, amelyet szükség esetén gyógyszeres kezeléssel egészítenek ki. Első és másodfokú magas vérnyomás esetén 3-6 hónapig megpróbálják az önállóan alkalmazott életmódterápia révén befolyásolni a vérnyomás értékeket. Amennyiben nem hoz eredményt, úgy gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni.

A magas vérnyomás életmód kezelése az alábbiakat foglalja magában:

A kezelés elemei Ajánlás Szisztolés vérnyomás csökkentése
Testsúlycsökkentés BMI < 25kg/m2  5-20 Hgmm/10 kg 
Sófogyasztás <5g/nap 2-8 Hgmm
Mediterrán étrend Zöldség, gyümölcs,
zsírszegény termékek
fogyasztása
8-14 Hgmm
Fizikai aktivitás 30-60 perc/nap 4-9 Hgmm
Alkoholfogyasztás Nem több,
mint 2 ital/nap/férfi,
vagy 1 ital/nap/nő

2-10 Hgmm

A kezelésnek mindig személyre szabottan kell történnie! Az étrend kialakításában célszerű dietetikus szakember segítségét kérni, míg a mozgásterápia összeállításához érdemes magas vérnyomás kezelésében jártas mozgásszakemberhez fordulni. Néhány jótanács és tudni való arról, hogyan sportoljon/mozogjon magas vérnyomással! 

Amennyiben az életmód-kezelés önmagában nem elegendő, vagy a vérnyomás szisztolés értéke 160 Hgmm felett van, gyógyszerekkel is ki kell egészíteni a terápiát. A magas vérnyomás ellen adott gyógyszerek között megtalálhatóak a renin-angiotenzin rendszerre ható gyógyszerek, a béteblokkolók, a vízhajtók és egyéb gyógyszerek.

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2024.09.25 16:21