A kardiológiai rehabilitáció egy személyre szabott oktatási, életmódbeli és mozgásprogram, mely segít javítani az egészségi állapotot például szívroham vagy szívműtét után. Sokan nem tudják, de a néhány hetes rehabilitáció után is érdemes folytatni a gyakorlatokat, az életmódváltást és rendszeresen kontrollvizsgálatokra járni. Ebben vállal szerepet a Kardio Központ.
Mit jelent a kardiológiai rehabilitáció?
Kinek ajánlott a kardiológiai rehabilitáció?
Milyen elemeket tartalmaz a kardiológiai rehabilitáció?
Hogyan zajlik a kardiológiai rehabilitáció?
Milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni a kardiológiai rehabilitáció előtt?
Mik a kardiológiai rehabilitáció előnyei és hátrányai?
Mi a teendő a kardiológiai rehabilitáció után?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- laborvizsgálat
- szívultrahang vizsgálat
- terheléses szívultrahang vizsgálat
- terheléses EKG
- mozgásterápia
- gyakorlati dietetikai foglalkozás
- stresszkezelés
- testsúlycsökkentés
- társbetegségek kezelése
Mit jelent a kardiológiai rehabilitáció?
A kardiológiai rehabilitáció egy személyre szabott oktatási és mozgásprogram, amit a szívbetegek számára javasolnak, hogy javítsák az egészségi állapotukat. Számos kutatás bizonyította, hogy a kardiológiai rehabilitáció csökkentheti a jövőbeli szívproblémák és a szívbetegség okozta halálozás kockázatát. Éppen ezért a szív-és érrendszeri betegek nagyrésze számára javasolják, hogy vegyenek részt a kardiológiai rehabilitáció programján. A legjobb, ha a kardiológiai rehabilitáció rögtön az akut esemény (pl. szívinfarktus vagy stroke után) után elkezdődik és megszakítás nélkül folyamatosan tart a beteg élete végéig. A Kardio Központ szakorvosai, dietetikusai és mozgásterapeutái a kórházból való távozás utáni ambuláns szakaszban tudnak segíteni a pácienseknek.
A kardiológiai rehabilitáció egy felügyelt program, amelyben az orvostudomány több területének szakemberei közösen vesznek részt, hogy a lehető legteljesebb körben segítsék a szívbetegeket. A kardiológiai rehabilitáció magában foglalja a testmozgást, az érzelmi támogatást és a szívbarát életmóddal kapcsolatos oktatást is. A szívbetegek személyre szabott javaslatot kapnak, tanácsokat az optimális testsúly eléréséhez, a diétához és szükség esetén segítséget a dohányzásról való leszokáshoz is.
A kardiológiai rehabilitáció céljai a következők:
- A szív erősítése
- A jövőbeli szívproblémák kockázatának csökkentése
- A szívbetegség súlyosbodásának megelőzése
- Az életminőség javítása
Kinek ajánlott a kardiológiai rehabilitáció?
A kardiológiai rehabilitáció azok számára fontos és előnyös, akiknek valamilyen szív- vagy érrendszeri problémájuk van, vagy átestek valamilyen kardiológiai beavatkozáson. A kardiológiai rehabilitáció például a következő esetekben lehet hasznos:
- Szívinfarktuson átesett pácienseknek
- Szívelégtelenség esetén
- Stabil angina pectoris miatt
- Perifériás artériás betegség esetén
- Szívtranszplantáció után
- Bypass műtéten átesetteknek
- Koszorúér ballonos tágítása után
- Billentyű műtétet követően
- Pacemaker/defibrillátor beültetése után
- Kamrai asszisztáló eszköz használata esetén
- Sztentelés után
Kapcsolódó cikkünk
Egyre gyorsabban kifárad? Szívbetegség jele is lehet
Azok az emberek, akiket már egy egészen könnyű mozgás is kifáraszt, nagyobb eséllyel néznek szembe a szívbetegségekkel. Az új amerikai kutatási eredmény hátterét dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa magyarázta meg.
Milyen elemeket tartalmaz a kardiológiai rehabilitáció?
A kardiológiai rehabilitáció egy több komponensből álló, teljes körű program, amelyet a szív-és érrendszer erősítése és a gyorsabb felépülés érdekében javasolnak. Mivel minden páciens, minden betegség és minden helyzet egyedi, így a kardiológiai rehabilitáció is személyre szabott, sőt előfordulhat, hogy terápiás módosításra van szükség időközben. A személyre szabott kardiológiai rehabilitáció programja során több egészségügyi szakember, köztük mozgás- és táplálkozási szakértők nyújtanak útmutatást. A kardiológiai rehabilitáció már a kórházi elbocsátás előtt elkezdődhet, és hosszú távon kell folytatódnia, legalább három hónapig tart általában. Különleges helyzetekben a kardiológiai rehabilitáció intenzív programként is végezhető napi több órán át, amely 1-2 hétig tarthat. A kardiológiai rehabilitáció után élethosszig javasolt követni az ajánlásokat és rendszeresen részt venni kardiológiai kontroll vizsgálatokon. Ennek megfelelően a kardiológiai rehabilitáció három fázisra osztható: a fekvőbeteg, a járóbeteg és az önálló rehabilitáció fázisára.
A kardiológiai rehabilitáció a következő elemeket foglalja magában:
- Gyakorlati tréning
- Szívbetegséggel kapcsolatos rizikófaktorok megváltoztatása
- Szív-egészségügyi oktatás
- Diétás és táplálkozási tanácsadás
- Érzelmi támogatás
A kardiológiai rehabilitáció során a páciens egy egészségügyi szolgáltatókból álló csapat részévé válik, ahol a cél a páciens erősítése, támogatása, a későbbi kardiológiai kockázatok megelőzése és az életminőség javítása. Nem csupán a szívbetegség kezelése a cél a kardiológiai rehabilitáció során, hanem a lehető legteljesebb mértékben visszaállítani a páciens életminőségét. A kardiológiai rehabilitáció csapatában a következő szakemberek lehetnek jelen:
- Kardiológusok
- Nővérek
- Táplálkozási szakemberek
- Gyógytornászok
- Mentális egészségügyi szolgáltatók
- Szociális munkás szakemberek
Hogyan zajlik a kardiológiai rehabilitáció?
A kardiológiai rehabilitáció során a következőkre kerülhet sor:
- Orvosi vizsgálatok: A kardiológiai rehabilitáció kezdetén és a program során is fontosak az orvosi vizsgálatok. Ennek során ellenőrzik a páciens fizikai képességeit és egészségügyi korlátait, valamint meghatározzák a szívszövődmények kockázatát, különösen a testmozgás során. Az orvosi vizsgálatok elengedhetetlenek a biztonságos és hatékony kardiológiai rehabilitáció összeállításában.
- Rendszeres testmozgás: A rendszeres testmozgás segít megőrizni a szív egészségét. A kardiológiai rehabilitáció során általában legalább hetente háromszor javasolt a testmozgás. Kezdetben valószínűleg olyan alacsony terhelésű tevékenységeket fognak javasolni, amelyeknél kisebb a sérülés kockázata. Ilyen lehet például a séta, a kerékpározás, az evezés és a kocogás, de akár a jóga is szerepelhet a programban. Izomerősítő gyakorlatokat is végezhet, például súlyokat emelhet. A heti 2-3 alkalommal végzett ellenállóképességi gyakorlatok szintén hatásosak. A kardiológiai rehabilitáció során figyelembe kell venni, milyen fizikai állapotból indul a páciens, milyen mozgástípus, intenzitás és gyakoriság számára az optimális. A testmozgás mindennapokba építése egy fokozatos program, melyben segítenek a szakemberek a kardiológiai rehabilitáció során.
- Életmód terápia: A kardiológiai rehabilitáció fontos része az egészséges életmódra váltás támogatása és oktatása. Az életmód terápia ajánlásai közé tartozik a szívbarát étrend, a rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly megtartása és a dohányzásról való leszokás. Érdemes átnézni és szükség esetén megreformálni az étrendet, valamint nem csak beállítani például a mediterrán vagy DASH-diétát, hanem személyre szabottan, ízléshez, célokhoz és esetlegesen érzékenységekhez szabni az étrendet. Arra is törekedni kell, hogy eleget (7-9 órát) aludjon a páciens a kardiológiai rehabilitáció során.
- Mentálhigiéniás támogatás: A súlyos egészségügyi problémához való alkalmazkodás gyakran időt vesz igénybe és megterhelő lehet lelkileg a páciensnek. Könnyen előfordulhat, hogy depresszióssá vagy szorongóvá válik a páciens, és aggódhat a munkából való hosszú kimaradás miatt is a kardiológiai rehabilitáció során. A depresszió megnehezítheti a kardiológiai rehabilitáció programját, éppen ezért fontos ilyenkor a pszichés, mentális támogatás is. A tanácsadás segíthet megtanulni, hogyan kezelhető a depresszió, a szorongás vagy más fojtogató érzések. Néha gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.
- Stresszkezelési technikák tanítása: A táplálkozásterápia és a mozgásterápia mellett nagyon fontos elsajátítani a stresszkezelés megfelelő módszereit, hiszen a stressz önálló rizikófaktora a szív-érrendszeri betegségeknek.
- Társbetegségek kezelése: A kardiológiai rehabilitáció útmutatást nyújt az olyan betegségek kezelésével kapcsolatban is, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és az elhízás.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni a kardiológiai rehabilitáció előtt?
A kardiológiai rehabilitáció előtt érdemes bizonyos vizsgálatokat elvégezni, hogy pontosan felmérhető legyen a páciens állapota. Ez magában foglalja a kórtörténet felvételét, a fizikális vizsgálatot és egyéb vizsgálatokat:
- Szívultrahang vizsgálat
- Elektrokardiogram
- Vizsgálatok a vércukorszint és a koleszterinszint ellenőrzésére
- Terheléses vizsgálatok
- A szív- és érbetegségek kockázati tényezőinek felmérése
A vizsgálatok eredményei alapján lehet meghatározni a kardiológiai rehabilitáció célját és kidolgozni a részletes programot.
Mik a kardiológiai rehabilitáció előnyei és hátrányai?
A kardiológiai rehabilitáció számos és megkérdőjelezhetetlen előnnyel bír. Tanulmányok szerint akár öt évvel is meghosszabbíthatja a várható élettartamot. Ezt a következők révén teszi a kardiológiai rehabilitáció:
- Helyreállít és megerősít
- Átmozgat, izmot épít
- Javítja az életminőséget
- Csökkenti egy újabb szívroham, stroke és egyéb szívbetegségek kockázatát
- Segít kezelni a mentális egészséget és a stresszt, csökkenti a depresszió kockázatát
- Segít az optimális testsúly elérésében, az egészséges életmód fenntartásában
- Segít a mellkasi fájdalom és a légszomj kezelésében
A kardiológiai rehabilitáció hátrányai eltörpülnek az előbbiekben bemutatott előnyökkel szemben. Nagyon ritkán a kardiológiai rehabilitáció során végzett testmozgás sérülést vagy veszélyes szívritmust okozhat. Ha ez megtörténik, a személyzet azonnal leállíttatja az edzést, és megkezdik a kezelést. A kardiológiai rehabilitáció előtt és alatt végzett alapos vizsgálatok azonban csökkentik az ilyen helyzetek előfordulását.
Mi a teendő a kardiológiai rehabilitáció után?
A kardiológiai rehabilitáció nem ér véget a pár hetes intenzív programmal. A kardiológiai rehabilitáció programjának befejezése után tudnia kell, hogyan végezze a gyakorlatokat önállóan, és hogyan tartsa fenn az új, egészségesebb életmódját, hiszen ezeket megtanítják a program során. Folytassa az étrendet, a gyakorlatokat és az életmódbeli szokásokat élete végéig, hogy megőrizze a szíve egészségét! Ezek mellett elengedhetetlenek a rendszeres orvosi kontrollvizsgálatok. A kezelőorvos a kontroll vizsgálatok során ellenőrizni a páciens állapotát, és meggyőződik róla, hogy megfelelően hatnak-e a gyógyszerek. Ilyenkor van lehetőség szükség esetén a gyógyszer-módosításra, és a páciens állapotának átfogó értékelésére, a további kardiológiai kontroll vizsgálatok ütemezésére. A kardiológiai gondozás egyébként panaszmentesség esetén is szükséges. Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)Téma szakértője