Ha éjszaka erős szívdobogásra ébredünk, annak számos életmódbeli oka lehet, ugyanakkor betegségek is okozhatnak ilyen tünetet. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa szerint mindenképpen ajánlatos a jelenséget kardiológiailag kivizsgálni, amennyiben pedig más tünetek is mutatkoznak a magas pulzus mellett, a vizsgálat feltétlenül szükséges. 

Betegség és életmódbeli okok is okozhatnak éjszakai magas pulzust

Az éjszakai erős szívdobogás kivizsgálása nagyon fontos.Az éjszaka jelentkező magas pulzus ijesztő lehet annak, aki átéli, hiszen a gyors szívverés és az emiatt érzett aggodalom öngerjesztő folyamatként épülhetnek egymásra. Minél erősebben érezzük a szívdobogást, annál jobban aggódunk, ami tovább emeli a pulzust. Ez valóban nyugtalanító jelenség, amit mindenképpen ki kell vizsgáltatni, hiszen a szapora szívműködés, mint érzés, lehet egyszerű szinusztachycardia (a normál ritmus felgyorsulása), vagy lehet egyéb szívritmuszavar is. Az esetek nagy  részében  "valódi" betegség áll a háttérben, tehát lezajlott infarktus, cardiomyopathia, vagy hormonális betegség. Ugyanakkor gyakran kiderül, hogy nem szívbetegség, hanem ártatlanabb jelenség húzódik meg a magas pulzus mögött. A leggyakoribb okok közé tartozik a nappalról áthozott szorongás, aggodalom, valamint a túl sok cukor- és alkoholfogyasztás elalvás előtt. Az alkoholnak ugyanis magas cukortartalma, és az ennek köszönhetően beinduló anyagcsere folyamatok miatt felgyorsíthatja a szívverést és szívritmuszavarhoz is vezethet. Sőt, ha azért fogyasztunk alkoholt lefekvés előtt, mert szorongunk valami miatt, ezek a tényezők összeadódnak és tulajdonképpen megduplázzunk a palpitáció, vagyis az erős szívdobogásérzés rizikóját.

Milyen más tünetek kapcsolódhatnak az éjszakai magas pulzushoz?

Remegés, reszketés

Ha arra ébredünk, hogy majd kiugrik a szívünk és még remegünk is, annak oka lehet többek közt egy lázas állapot, túl sok koffein vagy stimuláns tartalmú gyógyszer fogyasztása, cukorbetegség, pajzsmirigy túlműködés. Ilyen tünetet okozhat az ún. éjszakai felriadás (pavor nocturnus), ami súlyos pánikkal társul.

Légszomj

Amennyiben az éjszakai magas pulzus mellett légszomj, levegő után kapkodás is jelentkezik, annak oka éppúgy pl. lehet szorongás, mint vashiányos vérszegénység, szívelégtelenség, alvási apnoé (horkolásban bekövetkező légzéskimaradás) és pitvarfibrilláció.

Mellkasi fájdalom, szédülés

Ha az éjszakai erős szívdobogásérzéshez kifejezett mellkasi fájdalom, kábulás, szédülés is kapcsolódik, az akár szívinfarktusra is utalhat, ilyenkor mentőt kell hívni!

Fontos lehet a 48 vagy 168 órás Holter EKG

A 48 vagy 168 órák EKG fontos diagnosztikai eszköz.- Amennyiben valaki többször is tapasztalja az éjszakai magas pulzus jelenségét, esetleg más tünet is kapcsolódik ehhez, mindenképpen ajánlatos kivizsgáltatnia magát – hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – A kikérdezés és az általános vizsgálatok után dönthetünk arról, milyen vizsgálati módszer lehet még fontos a diagnózishoz. A laborvizsgálatok, a szívultrahang, az EKG, a terheléses EKG mellett nagy szolgálatot tehet még a 48 vagy akár 168 óráig viselhető Holter EKG is. Ez utóbbival akár egy hétig is folyamatosan monitorozhatjuk a szívet, ami azért fontos, mert nem valószínű, hogy 24 óra alatt éppen bekövetkezik a vizsgálandó panasz, vagyis jelen esetben az éjszakai magas pulzus. Ezzel a hordozható készülékkel viszont pontos megfigyeléshez és diagnózishoz juthatunk. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:
  • ritka szívrtimuszavarok kivizsgálása
  • szakorvosi kiértékelés
  • pontos mérés
  • automatikusan menti az adatokat
  • események hangalapú rögzítése (sport, gyógyszer bevétel, lépcsőzés)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Kardio Központ. Fizikálisan Kompenzált Keringés, Normális vérnyomás. Szívultrahang vizsgálat nem kórjelző, organikus szívbetegség nem igazolható. Vérszegénységre, vagy pajzsmirigy túlműködés-es gyanús vagyok. Magas Pulzus-szám miatt. Betaloc szedése javasolt. -KÉRDÉSEM- vény nélkül kapható gyógyszer szedhető e erre a problémára? Napközben elvagyok a magas pulzussal, gondot inkább este okoz, mert félek elaludni, hogy ne, hogy szívrohamom legyen. -Szívizom betegség, szívritmuszavartól is RETTEGEK. Remélem tudnak segítő választ adni. Üdvözlő-Köszönettel- Vivi
Vivi

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Vivi!

Kérdésére a rövid válaszom, hogy nem. A Betaloc és hasonló hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek csak receptre kaphatók. Leírása alapján a ritmuszavar a fő panasza, melyhez mind a vérszegénység, mind a pajzsmirigy betegség hozzájárulhat. A javasolt gyógyszerek mellett nem tartom valószínűnek a szívroham kialakulását. Nyugodjon meg, a javasolt gyógyszer rendszeres szedése segíteni fog.

Amennyiben panaszai továbbra is fennállak, kardiológiai vizsgálat indokolt.

Tisztelettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Kedves, informatív

dr. Müller Gábor és az asszisztens, aki foglalkozott velem nagyon kedves és informatív volt.

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.02.21 08:14