Egy friss tanulmány szerint, a szívrohamok közel felénél nem tapasztalhatók az infarktusra jellemző tünetek. Arról kérdeztük Dr. Sztancsik Ilonát, a KardioKözpont kardiológusát, hogy mi a jellemzője a csendes szívrohamnak, miért nagyon veszélyes, és hogyan tudjuk a kialakulását hatékonyan megelőzni.

Kutatás a csendes szívrohamról

2016 májusában, az Egyesült Államokban, a Wake Forest Orvosi Egyetemen, az eddigi legnagyobb szabású tanulmány végezték, a csendes szívrohamokkal kapcsolatban. A kutatás több mint kilencezer középkorú nő és férfi részvételével, 13 éven át, rendszeres klinikai ellenőrzés keretében zajlott. Ennek során a korral összefüggő, szívbetegséghez vezető koszorúér-károsodás okait kutatták, illetve azt tanulmányozták, hogy milyen arányban alakul ki a szívroham csendes formája. A tanulmány szerint, a vizsgált személyek körében bekövetkezett szívrohamok 45 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. Ennek az szívinfarktus típusnak az a jellemzője, hogy elszenvedője nem érzékeli az szívrohamra jellemző tüneteket. Nincsenek mellkasi fájdalmai, légszomja, a karokba, illetve a mellkasba kisugárzó fájdalma. A vizsgálat során fény derült arra, hogy egyes páciensek úgy estek át szívrohamon, hogy esetenként csak fáradtságot és más bizonytalan tüneteket tapasztaltak.

A tünetmentesség ellenére nagyon veszélyes

SzívinfarktusA panaszmentesség, illetve a nem jellegzetes tünetek (mellkas környékén érzett enyhébb fájdalom, hányinger, hányás, gyomorégés, légszomj) ellenére a csendes szívinfarktus is nagymértékű károsodás képes okozni a szívizomban, és éppúgy  veszélyeztetheti a páciens életét, mint a klasszikus formában lezajló infarktus. Ennek az az oka, hogy ebben az esetben is részben, vagy teljesen megszűnik a szívizom vérellátása, és bekövetkezik a szívizom elhalása. A legnagyobb gondot viszont éppen az okozza, hogy mivel nem jelennek meg látható, érzékelhető tünetek, legtöbbször nem azonosítják időben, így elszenvedője nem részesül megfelelő ellátásban.  

 Mit tehetünk, hogy elkerüljük?

„Az, aki már elmúlt 40 éves, és meglévő kockázati tényezőkkel rendelkezik: tehát ha a családjában előfordult már szívroham, magas a vérnyomása, a koleszterinszintje, cukorbetegséggel küzd, elhízott, dohányzik - kiemelten fontos, hogy vegyen részt rendszeresen kardiológiai szűrésen, hogy a veszélyeket időben fel lehessen ismerni, és a megfelelő kezelést elkezdeni”- figyelmeztet Dr. Sztancsik Ilona.  

A szív és érrendszeri szűrés menete

  • Anamnézis (egyéni és családi kórelőzményt) felvétele
  • Fizikális vizsgálat, vérnyomásmérés
  • A szív struktúrájának és funkciójának monitorozása EKG és ECHO vizsgálattal nyugalomban illetve terhelés alatt
  • Szükség szerint, időszakosan jelentkező szívpanaszok esetén, 24 órás vérnyomásmérés, illetve Holter EKG vizsgálat, otthon tartható, hordozható eszközök segítségével

A leletek ismeretében a kardiológus meghatározza a szükséges terápiát, és életmódbeli változtatásokra vonatkozó javaslatokat tesz.

Életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk a szív és érrendszer megbetegedéseinek elkerüléséért 

 „A csendes szívroham elleni legjobb védekezést, a rendszeres kardiológiai szűrés mellett, az életmódunk megváltoztatása jelenti” – tanácsolja Dr. Sztancsik Ilona.

 JAVASOLT VÁLTOZTATÁSOK:

  • Dohányzás elhagyása
  • Súlytöbblet leadása
  • Koleszterinben gazdag és zsírtartalmú ételek fogyasztásának mellőzése
  • Só bevitelének csökkentése
  • Stressz kezelés
  • Rendszeres testmozgás

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! Èdesapám 78èves.Masvèrnyomása van amire,több fèle gyógyszert szed.Sajnos a vèrnyomása így is magas ez mellett a szive is gyenge.Volt kórházba is vele,hogy beállítsák neki,meg jártunk renszeresen a kardiológiára is de nem tudták beállítani .A kardiológián azt mondta a doktornő ne vigyem többet apukám,mert nem tud vele mit kezdeni.Hiába szedi a gyógyszereket reggel 180/90 190/90 dèlbe 170 este 170 a vèrnyomása.Ritkán előfordul,hogy lentebb megy neki 150/80Gyógyszer bevètele után lemegy a vèrnyomása valamennyire de mire bekellene venni a következő adagot megint magas a vèrnyomása.Ne marad neki szintben.Kèrdèsem az lehetsèges- e,hogy nem lehet beállítani a vèrnyomását?
Hajdú Mihálynè

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztel Hajdú Mihályné !

Vannak nehezen beállítható magas vérnyomások. Az alapbetegségek ismeretében és bizonyos vérnyomáscsökkentő kombinációk azért hatásosak lehetnek.

Amennyiben igényli, szívesen várjuk konzultációra.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Kiemelkedő szakmai tudás

Dr. Sztancsik Ilonánál jártam, aki egy nagyon kedves, alapos és nagy szaktudású Doktornő. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.01.09 13:00