Köztudott, hogy a magas vérnyomás számos betegség rizikófaktora, főként a szív-érrendszeri betegségeké, a diabéteszé és más anyagcsere betegségeké. Egy új tanulmány azonban az egyedi mérlegelés jelentőségét hangsúlyozza a kezelésben, ahogyan dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa is.
Mi számít magas vérnyomásnak?
Vannak nyilvánvalóan magas vérnyomás értékek, de laikusokban sokszor kérdésként merül fel, hogy például a 130/80-as vérnyomás magasnak számít-e. E tekintetben a kardiológusok a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit veszik figyelembe. Ennek fő mutatói (Hgmm-ben értelmezve):
- Optimális vérnyomás: <120 és <80
- Normális vérnyomás: <130 és <85
- Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
- I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
- II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
- III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
Az idősebbeknél is fontos a karbantartás
Az idősebbeknek sem kell feltétlenül attól tartaniuk, hogy a magasvérnyomás betegség mindenképpen további betegségek táptalaját jelenti – ha megfelelő kezelés alatt állnak. Az European Heart Journal című szaklapban megjelent kutatás ugyanis 1628 magas vérnyomással kezelt, 70 év feletti férfi és nő egészségének alakulását elemezte 6 éven keresztül. A Berlin Initiative Study projektből származó adatokat aszerint értékelték, hogyan hatott a magas vérnyomás a mortalitásra, ha tekintetbe vesznek olyan tényeket is, mint a nem, az életmód, a BMI és az, hogy milyen gyógyszeres kezelésben részesülnek az idős személyek a vérnyomásuk kapcsán. Kiderült, hogy nincs feltétlenül haszna a minél lejjebb csökkentett vérnyomásnak, ugyanis azoknak a 80 feletti személyeknek, akiknek 140 / 90 Hgmm alá csökkentették az értékeit, 40 %-kal nagyobb mortalitási rizikóval kellett szembenézniük.
A kutatás vezetői szerint az eredmény a személyre szabott vérnyomásérték meghatározás és kezelés jelentőségére mutat rá.
A kezelés csakis az egyéni felmérésre és célokra épülhet
- Mielőtt bárkinek az az érzése támadna, hogy nem baj, ha a vérnyomás meghaladja a fenti értékeket, látni kell, hogy ez csakis az idős korra vonatkozik, de akkor sem igaz az a korábbi szemlélet, hogy 60 évesnek 160, 70 évesnek 170, stb., a megengedhető vérnyomásérték. Inkább arról van szó, hogy az idős korban a drasztikus és erélyes vérnyomáscsökkenés, főleg az ún. ortosztatikus hypotóniára való hajlamnál veszélyes lehet, mert megszédülést, elesést okoz, sérüléssel – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa. - A valóságban azonban sajnos inkább azt tapasztaljuk, hogy még a gyógyszert szedőknél sem érjük el a célértéket.
Vaskó doktor külön hangsúlyt helyez a magas vérnyomás kezelésében az életmódbeli tudatosságra. Már csak azért is, mert az enyhe hipertóniás esetekben az életmódváltás az első lépés – természetesen csakis szövődmények és társbetegségek hiányában. Az e fölötti vérnyomásnál is nagy szerepe van az életmódkezelésnek – a gyógyszeres kezelés mellett. A gyógyszeres kezelés és a megfelelő értékek meghatározása pedig komplex, szakorvosi feladat, és minden esetben csakis személyre szabottan történhet. Vagyis ebben az esetben is igaz, hogy ami a szomszédnál bevált, nem biztos, hogy nálam is be fog válni, mind a gyógyszer kiválasztását, mind annak adagolását csakis orvos végezheti.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra: |
Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban |
Téma szakértője
- Mellkasi fájdalom okainak kivizsgálása
- Szívinfarktus utáni gondozás
- Hosszú távú kardiológiai gondozás
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Végtelenül kedves, türelmes
Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.