A krónikus stressz komolyan veszélyezteti a szív-érrendszer egészségét. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azokra az élethelyzetekre és tünetekre hívta fel a figyelmet, amikor fontos lehet a kivizsgálás.

A stressz lassan betegíthet

A stressz fokozatosan szívbetegségekhez vezethet.A mindennapi stressz olyan faktor, amely alól szinte lehetetlen kivonódni, de tudnunk kell, hogy ez az állandósult jelenség lassan, szinte alattomosan megbetegíthet. Ugyanis nem csak a magas vérnyomás kialakulásához járul hozzá (olyan további betegségek mellett, mint például az asztma, a gyomorfekély vagy az irritábilis bél szindróma), de sokszor a stresszre adott reakcióink maguk a rizikófaktorok. Az American Heart Association szerint ugyanis a stressz sokszor olyan rossz „megoldásokat” eredményez, mint a dohányzás, az alkoholfogyasztás, vagy éppen a stressz evés. Ezek pedig köztudottan emelik a vérnyomást és károsítják az érfalakat.

Az életmódunk óriási rizikófaktor lehet

A szívbetegségekhez vezető út egyénenként eltérő lehet és rendszerint több tényező együttes következménye. A nem befolyásolható rizikófaktorok (a genetika, a kor és a nem), valamint a befolyásolható tényezők (pl. magas vérnyomás, koleszterin- és vércukorértékek) előbb-utóbb az erek beszűküléséhez vezetnek. A betegség kialakulásának esélyeit a „stresszoldó” dohányzás pedig megsokszorozza. Közismert, hogy a dohányosoknak jóval nagyobb az esélye szívkoszorúér-betegségre, mint a nem dohányzóknak. Akiknél pedig már kialakult ez a betegség, tudniuk kell, hogy a cigarettázás önálló rizikófaktora a náluk esetlegesen bekövetkező hirtelen szívhalálnak. Az aktív dohányzás önmagában 50 %-kal emeli az érbetegség rizikóját, sőt még a passzív dohányosoknak is 30 %-kal nő a szívkoszorúér-betegség kockázata a nemdohányzókhoz képest, és ez a kockázatnövelő hatás a stroke-ra is vonatkozik.  
A folyamat természetesen nem pillanatok alatt következik be, azonban kezeletlenül, elhanyagolt esetekben évek múlva akár végzetes kimenetelű szívinfarktust, vagy agyvérzést okozhat. Látni kell, hogy a rizikófaktorok hatása nem is csak összeadódik, de megtöbbszöröződik, például 2 fontos rizikófaktornál négyszeres az esély a szívinfarktusra, 3 fontos rizikótényező jelenléte esetén pedig már tízszeres az infarktus bekövetkezésének esélye. Mivel a befolyásolható kockázati tényezők megfelelő életmód, táplálkozás, stresszoldás mellett, orvosi segítséggel jelentősen csökkenthetők, érdemes a szervezet aktuális állapotát különböző szűrővizsgálatokkal felmérni.

Addig kell tenni valamit, amíg nem késő

A stressz egyik tünete a mellkasi fájdalom lehet, a szívinfarktus megelőzhető.- A stresszes életet élőknek elsősorban érdemes megkeresniük a számukra elfogadható stresszlevezető módszert, akár csoportos tréning keretében. Ezen kívül figyelniük kell a gyanús tünetekre, mint például a mellkasi fájdalom, a légszomj és a csökkent terhelhetőség, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni. Ezek hiányában is ajánlott évente-kétévente néhány vizsgálattal feltérképezni, milyen állapotban is van a szerveztük – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Meglehetősen pontos képet kaphatunk a szív-érrendszerről, ha a kardiológiai viziten túl elvégeztetünk egy nagylabor vizsgálatot, egy arteriográfos vizsgálatot az erek állapotának feltérképezésére és egy szívfrekvencia-variabilitás felmérést is. Idejében felfedezve pedig akár komoly betegségeket, szívinfarktust, stroke-ot is megelőzhetünk.  

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Nálam nemrég Angina Pektorist fedeztek fel,lehet eddig is megvolt,de én soha nem járok semmiféle szűrésre,rengeteg gyógyszert írtak fel,szedése alatt semmi változást nem észleltem,ezért félbehagytam a szedésével,most a Panangin Fortet,Nebivolol-Tevat szedem,néha az Aspirin protektet,59 leszek nemsokára,öntődében dolgozom,3 műszakba,egyre fáradtabb,ingerültebb vagyok,apróbb dolgok miatt is,vissza kellett volna mennem az Országos Cardiológiai központba,de munkám miatt ez lehetetlen,mit ajánlanának?-mit tegyek,hogy még 6 évet dolgozni tudjak,mert csak akkor kaphatok nyugdíjat,szeretnék még 3 gyerekem,5 unokám között élni,egészségesen.Köszönöm válaszukat...
Tothné Eszter

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Tóthné Eszter!

Nagyon szívesen segítenék, de a betegségével kapcsolatban több adatra lenne szükségem, hogy javaslatot tudjak adni. Ha lenne zárójelentése, EKG és egyéb lelet, amit be tudna mutatni, akkor az nagy segítség lenne.
Amit írt, az " angina pectoris" az nem betegség, hanem tünet. Kérdés, hogy mi van a hátterében.Tanácsokkal és kivizsgálással is szívesen állok rendelkezésére, megbeszélve azt, hogy a továbbiakban mire lenne szüksége.

Üdvözlettel:
dr.Vaskó Péter

Páciensek mondták

Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos

Dr. Vaskó Péternél 2x jártam Intézményükben. Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos. Betegségemről kikérdezett, megvizsgált. Rám szánta az időt, válaszolt kérdéseimre, elmagyarázta, hogy mit "talált" Mindezt közérthetően, türelmesen. Nagyon örülök, hogy hozzá kerültem!!! 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.05.27 07:54