A korábban ritkább betegségnek számító szívizomgyulladás a covid-járvány elterjedésével egyre nagyobb figyelmet kapott, ugyanis a koronavírus szövődményeként sokan szembesültek a diagnózissal. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy még enyhe tünetek esetén is fontos a kivizsgálás, hiszen a kezeletlen szívizomgyulladás akár súlyos következményekkel is járhat.

Nem csak a covid szövődménye lehet a szívizomgyulladás

A szívizomgyulladás a covid egyik lehetséges szövődményeként egyre szélesebb körben ismert betegséggé vált. Azt is egyre többen tudják, hogy a szív izmainak gyulladása milyen következményekkel járhat:

  • gyengülhet és megnagyobbodhat a szív,
  • hegszövetek keletkezhetnek az izmokban,
  • egyre nehezebbé válhat a vér keringetése.

Ezt a betegséget azonban nem csak a covid okozhatja. Igaz, hogy leggyakrabban valamilyen vírusfertőzés, például a covid következtében alakul ki a gyulladás, de baktérium és más fertőző betegségek is járhatnak ilyen szövődménnyel. Ugyancsak előfordulhat, hogy valamilyen mérgezés váltja ki a szívizomgyulladást, de ritkán bár, de autoimmun és daganatos betegségek is kiválthatják.

Az általánosabb tünetek mögött is állhat szívizomgyulladás

A szívizomgyulladás sokszor tünetmentes, de okozhat mellkasi fájdalmat, erős szívdobogást is.A szívizomgyulladás jellemzően nem jár specifikus tünetekkel, sokszor semmiféle panaszt nem okoz – ez jelenti az egyik legnagyobb kockázatot. Ha mégis felmerülnek tünetek, azok gyakran a fertőzés általános tüneteinek tűnnek, vagy éppen más szívbetegségre engednek következtetni. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni az alábbi panaszokkal:

Már csak azért is fontos a diagnózis, mert a kezeletlen myocarditis, vagyis a szívizomgyulladás súlyosabb formában szívburokgyulladáshoz, szívelégtelenséghez, szívritmuszavarhoz is vezethet. A súlyos szívritmuszavarok pedig akár a szív működésének leállását is eredményezhetik, ami azonnali kezelés nélkül hirtelen szívhalált is okozhat.

Célzott kezeléssel teljes lehet a gyógyulás

Szívizomgyulladás gyanúja esetén fontos lehet az EKG, a szívultrahang.- Amikor valaki olyan tünetekkel fordul orvoshoz, amelyek felvethetik a szívizomgyulladás gyanúját, a fizikális és a laborvizsgálaton túl szükség lehet különböző képalkotó módszerekre is a diagnózishoz. Az EKG-n, a szívultrahangon kívül esetleg igény lehet mellkasröntgenre, ritkán MRI-re – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa. - Ha az eredmények szívizomgyulladásra utalnak, a legfontosabb teendő a fizikai aktivitás átmeneti korlátozása, melynek időtartama általában csupán néhány hét, majd következhet a terhelés fokozatos visszavezetése. Egyes esetekben gyógyszeres kezelést is elrendelhetünk, hiszen például, ha baktérium okozta a betegséget, antibiotikumra van szükség. Vírusfertőzés esetén szóba jöhetek gyulladáscsökkentők, vízhajtók, véralvadásgátlók vagy szívelégtelenség elleni gyógyszerek. A diagnosztizálás és a kezelés mellett nagy figyelmet kell fordítani az egészséges életmódra, a rendszeres mozgásra is - azonban egy vírusfertőzés utáni szívizom-érintettség, vagy annak gyanúja esetén lehetőleg egy előzetes kardiológiai állapotfelmérés után. Megfelelő kezeléssel és kiegyensúlyozott életmóddal teljes gyógyulásra lehet számítani. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktorúr! Maximum 2 hete jelentkezett először, hogy nagyon erős szívdobogást érzek. Szerintem a pulzusommal nincs baj, a vérnyomásban nem vagyok biztos. Sajnos nincs itthon mérőm, hogy olyankor meg tudjam mérni. Szóval a két hét alatt nagyjából már 4 alkalommal fordult ez elő. Több órán át tart, általában valamilyen természetes nyugtató teát, tablettát veszek be, hátha az segít. Mikor ez van, mintha enyhe légszomjam is lenne. Természetes próbáltam utánaolvasni, ahol láttam a stresszt is, mint kiváltó okot. Jelenleg van egy másik egészségügyi problémám, ami eléggé aggaszt, lehet hogy annyira stresszelek rajta, hogy amiatt jön rám az erőteljes szívdobogás? Vagy érdemes lenne megnézetni? Mennyit "érdemes" figyelni magam, hány alkalommal jön elő, ami után érdemes szakemberhez fordulni? Köszönettel, Angelika
Angelika F

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Asszonyom,

Valóban lehetséges, hogy az erős szívdobogás hátterében stresszes élet helyzet van, azonban lehet valódi ritmuszavar is. Ennek megítéléséhez a közölt információ sajnos kevés: tudni kell, hogy van-e ismert szívbetegsége, nyugalomban jelentkezik az erős szívdobogás vagy fizikai terhelés/sport eseten, volt-e ezzel kapcsolatban megszédülés/eszméletvesztés, van-e ismert vagy gyanított pajzsmirigy-betegsége, fogyaszt-e koffeintartalmú italokat nagyobb mennyiségben, stb. stb.

Ritmuszavar kizárásához egy kardiológiai konzultáció (ennek kereteben szívultrahang vizsgalat) , laborteszt es Holter-EKG elvégzése javasolt.

Időpont a KardioKözpont recepción kérhető.

Üdvözlettel:
Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Lelkiismeretes

A Doktor úr nagyon lelkiismeretes és alapos! Minden felmerülő kérdésemre készséggel és türelmesen válaszolt! Nagyon örülök, hogy a Doktor urat választottam!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász
Módosítás: 2022.11.24 08:19