A kismamák közül jónéhányan már a fogantatás előtt is magas vérnyomással éltek, ők már az első időszaktól kezdve kiemelt figyelmet kell, hogy kapjanak. Az úgynevezett gesztációs hipertónia és preeclampsia azonban később jelentkezik, és mindkettőt nagyon komolyan kell venni, az esetlegesen súlyos következmények megelőzése érdekében. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista a jól beállított gyógyszeres kezelés és helyes életmód babára és mamára gyakorolt egészségvédő hatásáról beszélt.

Az idült magas vérnyomás különbözik a gesztációs hipertóniától

A terhességi magas vérnyomás feltétlenül kezelést igényel.A terhesség korai szakaszában a szervezet mindent megtesz, hogy a méhlepény megfelelő véráramlását biztosítsa. Az első 6 hónapban, vagyis az első és második trimeszterben ezért a vérnyomás a jelentős értágulat miatt csökken (általában 115/75 Hgmm alatt marad), majd a harmadik trimeszterben emelkedni kezd, és eléri a terhesség előtti értéket. Ugyancsak jellemző, hogy a vizelet fehérje ürítés normálisan is napi 300 mg-ig emelkedhet.
Terhességben elfogadhatónak tekinthető a 140/90 Hgmm-nél alacsonyabb vérnyomás. A 140-159 Hgmm-es szisztolés és/vagy 90-109 Hgmm-es diasztolés vérnyomás enyhe-középsúlyos hipertóniának, a 160 Hgmm vagy ez feletti szisztolés és/vagy 110 Hgmm vagy ez feletti diasztolés vérnyomás súlyos hipertóniának minősül. A várandósság idején sürgősségi állapotnak tekintendő a ≥170 Hgmm-es szisztolés és/vagy a ≥ 110 Hgmm-es diasztolés vérnyomás, ami kórházban kezelendő!

  • Idült hipertónia: ha a magas vérnyomás már a terhesség előtt ismert volt, vagy pedig, ha magas vérnyomást a terhesség első 20 hete alatt ismerik fel.
  • Gesztációs (terhességi) hipertónia: amennyiben a 140/90 Hgmm-es vagy az fölötti vérnyomás a 20. terhességi hét után jelentkezik, de a napi vizelet fehérjeürítés 300 mg alatt marad, és a 12. szülés utáni hétig a vérnyomás normalizálódik.
  • Preeclampsia – eclampsia (korábbi nevén toxaemia) : akkor diagnosztizálható ez a veszélyes állapot, ha a 20. terhességi hét után észlelünk 140/90 Hgmm-es vagy ez feletti vérnyomást és a napi 300 mg-ot meghaladja a vizeletben a fehérjeürítés. Emellett egyéb laboratóriumi tesztek is kórossá válhatnak és beállhat az életveszélyes HELLP szindróma, amely – az elképzelésekkel szemben – gyakran, de nem minden esetben jár ödémaképződéssel. 

Ezek a preeclampsia rizikófaktorai

A preeclampsiát feltétlenül komolyan kell venni, hiszen súlyos (akár életveszélyes) anyai és magzati szövődményekkel járhat, mind a várandósság, mind a szülés során, sőt, a gyermek későbbi egészségét is jelentősen befolyásolhatja.
Ezért is fontos tudni, hogy rizikófaktorai közül számos tényezőt befolyásolni lehet, így például a dohányzást, a metabolikus szindrómát, illetve a kezeletlen magasvérnyomás betegséget. Van azonban néhány olyan faktor, amely szintén kockázatnövelő hatású, de nehezen vagy egyáltalán nem befolyásolható. Ilyen többek közt az idült vesebetegség, a cukorbetegség, az idősebb anyai életkor, a fokozott véralvadási hajlam, a korábbi preeclampsia, bizonyos terhességi szövődmények, az anya családjában halmozódó magas vérnyomás.

Idült magas vérnyomással tervezni kell, a gesztációs hipertóniát pedig kezelni

Kismamák magas vérnyomásánál kardiológiai kezelés szükséges.A már ismert hipertónia esetén tervezni kell a terhességet, és a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket orvos segítségével át kell állítani olyan gyógyszerre, amely nem veszélyezteti a magzati fejlődést. A várandósság alatt ugyanis több magasvérnyomás-betegség kezelésben használt hatóanyag ellenjavallt! Amennyiben korábban hipertónia nem volt ismert, akkor is gondosan mérni kell a vérnyomást, hiszen a terhesség provokálhatja az emelkedést.
- Leggyakrabban semmilyen panasz nem jelentkezik a kismamánál, mivel a hipertónia, a fehérjevizelés nem feltétlenül okoz tünetet – ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. - Éppen ezért a vérnyomást rendszeresen mérni kell, a laboratóriumi vizsgálatokat pontosan el kell végezni és az életmódbeli tanácsokat is komolyan kell venni. Amennyiben terhesség alatt szöveti vizenyő (ödéma), jelentős hirtelen súlygyarapodás, fejfájás, látászavar, fulladás, jobb bordaív alatti fájdalom jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Amennyiben a terhesség során magas vérnyomás jelentkezik, a szülész-nőgyógyász kontrollja mellett hipertónia specialista segítsége is szükséges a vérnyomás kezelésében. Az ilyenkor elvégzendő vizsgálatok az általános nőgyógyászati és belgyógyászati vizsgálaton kívül az EKG, a 24 órás vérnyomás monitorozás, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok és a 24 órás vizeletfehérje-meghatározás. Rendkívül fontos a szülés utáni kontroll is, a későbbi szövődmények megelőzése, csökkentése céljából.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor úr! 2 éve gyomorvérzésem volt azóta a vérnyomásomat nem tudják beállítani!Covercad szinte minden verzioja,Covercard Plus 10/2,5/10 stb.Coverex as komb.forte Tenox,Spiron,----amlodipire érzékeny lettem dagadt a lábam, a Covercadtól nagyon köhögtem Valsartan,szedtem még Tenaxum!Szívultrahang EKG,24 órás EKG megállapították folyamatosan magas a vérnyomásom.legalacsonyabb a 150 hgm-190 hgm.Gyógyszer váltás Cardura XL Nebivolol Lercaton 10-20 mg Vidotin komb.A vérnyomásom továbbra is magas,a Tensiomin 12.5 mg ami hatással van a vérnyomásomra az időváltozásnál minden este szednem kell.Ritkán mérek 150 hgm alatti vérnyomást de estére felmegy mindig!Mit tegyek hova menjek ?Ezeket a gyógyszereket reggel és este is szedem,Köszönöm
Barna Zoltánné

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Barna Zoltánné!

Nehezen vagy nem beállítható magas vérnyomás-betegség eseten felmerül az un. másodlagos (secunder) hypertonia gyanúja: nincs-e egy esetleges endokrinológiai betegség vagy vesebetegség a háttérben, ami miatt az állapot tisztázása javasolt leginkább egy hypertonologus/nephrologus specialistánál.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Figyelmes

Petróczy doktornő nagyon alapos és szakszerű kivizsgálást végez! Szakmailag nagyszerű, továbbá nagyon figyelmes is!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.07.18 16:41