Kevesen tudják, de a műtétek alatt fellépő alacsony vérnyomás veszélyeztetheti a beteg vesefunkcióit. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a vérnyomás személyre szabott beállításának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A műtét alatti alacsony vérnyomás kockázatos lehet
Sokat lehet hallani, olvasni a magas vérnyomás veszélyeiről, a kezelés fontosságáról. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor az alacsony vérnyomás lehet veszélyes. Az ún. interoperatív hipotónia, vagyis a műtét alatt fellépő alacsony vérnyomás komoly kockázatot jelenthet a beteg veseműködésére nézve. Ezzel természetesen az orvosok is tisztában vannak, a kérdés eddig csupán az volt, hogy milyen értéken kell tartani a vérnyomást az operáció során.
Erre a kérdésre keresték a választ francia aneszteziológusok és intenzív terápiás szakemberek az INPRESS (Intraoperative Norepinephrine to Control Arterial Pressure) nevű vizsgálatban. A kutatásba 298 olyan felnőttet vontak be, akik már a műtét előtt akut vesekárosodásban szenvedtek, hiszen náluk nagyobb a 2 óránál hosszabb hasi műtét után fellépő vesekárosodás rizikója. Az orvosok a standard intraoperatív vérnyomás-beállítást a személyre szabott intraoperatív vérnyomás-beállítással hasonlították össze. Ez annyit jelent, hogy a betegek egyik csoportjánál a műtét alatt és közvetlenül utána a 80 Hgmm alá süllyedő artériás vérnyomást kezelték, míg a másik csoport kezelését személyre szabták, csak akkor léptek közbe, ha az artériás vérnyomás a műtét előtt mért érték 10 százalékával csökkent.
A vesefunkciók felmérésére az Acute Kidney Injury Risk Index-et (AKIRI) használták. Az eredményekből kiderült, hogy a műtétek alatti személyre szóló vérnyomás-szabályozás jelentősebben csökkentette a betegek vesekárosodásának kockázatát. Ebben a csoportban mintegy 14 százalékkal csökkent az abszolút kockázat, és jóval kevesebb akut vesekárosodás is jelentkezett.
A személyre szabott beállítás lehet a megoldás
Ahogyan a francia kutatásból is látszik, egyre jelentősebb teret kap a gyógyításban a személyre szabott kezelés, sőt a kívánatos értékeket is egyre inkább az adott személyhez érdemes szabni. Bár rendszeresen napvilágot látnak bizonyos szakmai ajánlások, különösen a vérnyomás esetében érdemes figyelni arra, hogy nem egy értéket kezel az orvos, hanem egy embert.
- A vérnyomás beállítása sokszor összetett kérdés, hiszen számos egyéni paramétert kell figyelembe venni. Előfordulhat, hogy egy aktív, kiegyensúlyozott életmódot folytató 70 fölötti személy egészségesebb és jobb értékeket produkál, mint egy inaktív, túlsúlyos, dohányzó középkorú. Éppen ezért talán az hozhat tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket és a kezelés összetevőit – tehát az életmódot és az esetleges gyógyszeres kezelést - időről időre felül kell vizsgálni és szükség esetén korrigálni. Ezért is fontos, hogy a páciensek tisztában legyenek a rendszeres kontrollok jelentőségével – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - Azoknak pedig, akik vérnyomásproblémájuk miatt kezelés alatt állnak, tudniuk kell, hogy ha érzéstelenítéssel vagy altatással járó műtétre készülnek, beleértve a fogászati beavatkozásokat is, feltétlenül el kell mondaniuk az orvosnak, milyen gyógyszereket szednek.
Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)
Téma szakértője
- Szapora pulzus, erős szívdobogás érzés kivizsgálása
- Szívritmuszavar terápiája
- Életmód tanácsok
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Részletes tájékoztatás
Kellemes környezet, hangulatos váró. Asszisztensek időben tájékoztattak az esetleges csúszásról. A doktornő valamennyi leletemet türelmesen áttekintette, megtudtuk beszélni a további teendőket, Részletes tájékoztatást kaptam az eredményeimmel kapcsolatban.