Elsősorban a nőket érinti az úgynevezett megtört szív szindróma, vagyis a takotsubo cardiomyopathia. A főként nagy megrázkódtatások után jelentkező, szívinfarktusra hasonlító eseményre dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa hívta fel a figyelmet.

Ijesztő tünetek – mintha szívinfarktus lenne

A polipok elfogására használt lyukas edényről, a takotsubo-ról kapta a nevét a takotsubo cardiomyopathia, ugyanis a röntgenvizsgálaton sokszor erre az edényre hasonlított az érintettek szíve. Először 1990-ben Japánban írták le ezt a jelenséget, amelyet főként 58-75 éves nők körében tapasztaltak, az alábbi, szívinfarktusra emlékeztető tünetekkel:A gyász okozhat szívinfarktushoz hasonló mellkasi fájdalmat.

A megtört szív szindróma tulajdonképpen a szív bal kamrájának a meggyengülése, ami miatt jelentősen gyengül a szív pumpafunkciója is. A szindróma elnevezése arra utal, hogy ez a jelenség elsősorban nagy megrázkódtatások után fordul elő, mint például

  • egy szeretett személy elvesztése,
  • komoly baleset, támadás,
  • váratlan betegség,
  • felkavaró életesemény (pl.: munka elvesztése, nyilvános szereplés, rossz hírrel való szembesülés),
  • bizonyos, félelmet keltő egészségi állapotok (pl.: asztmás roham, hirtelen vérnyomásesés, nagy fájdalom),
  • gyógyszer (például bétablokkoló) megvonása.

A stressz lehet a kulcs

Szívinfarktushoz hasonló tünetekkel fontos a kivizsgálás.A szindróma kialakulásának oka pontosan nem ismert, de szakértők szerint a stresszhormonok lehetnek olyan hatással a szívizomsejtekre és a koszorúerekre, amely megakadályozza a bal kamra hatékony működését. A kutatók úgy vélik, hogy a menopauzán átesett nők a csökkenő ösztrogéntermelődés miatt e tekintetben sérülékenyebbek.
A takotsubo cardiomyopathia tünetei azért is ijesztőek, mert megegyeznek a szívinfarktus tüneteivel, ráadásul az EKG is mutathat hasonló eltéréseket a két esemény kivizsgálásakor. Ez azt jelenti, hogy más vizsgálatok – többek közt szívultrahang, érfestés, laborvizsgálatok - is szükségesek lehetnek ahhoz, hogy kiderüljön, pontosan mi okozza a szimptómákat.
- Az akut infarktusra jellemző tünetek megtévesztőek lehetnek, ezért a kivizsgálás során ki kell zárni az infarktust, a coronaria elzáródását szívkatéterezés során, hiszen minden detektálható jel - típusos fájdalom, szív falmozgásának zavara, emelkedő enzimemelkedés, stb. –erre mutatott.  A következő lépés, amennyiben  az infarktus kizárható,  a szív MR-vizsgálat, amely a jellemző elváltozást mutatja-hangsúlyozza Vaskó doktor.

A kezelés célja a megelőzés is

- Nincs egységesen ajánlott kezelés a megtört szív szindróma esetén – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa. – Jellemzően a szívelégtelenségben használatos gyógyszerek válhatnak be, mint a bétablokkolók, az ACE-gátlók és a vízhajtók, az érszűkületes pácienseknek adható aszpirin is. A kivizsgálás és a kezelés nem csak a megnyugtatás miatt fontos, de azért is, mert az esetek közel ötödében valóban szívelégtelenség alakulhat ki, cél tehát ennek megelőzése, illetve ha már jelen van, a kezelése. Természetesen a pácienseknek ebben a helyzetben a fizikai kezelésen túl nagy segítséget jelenthet a pszichés-mentális támogatás is, akár életvezetési tréning keretében.  

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés vizsgálatra:

 KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Kicsit összetett lesz a kérdésem. Férjem 44 éves magas vérnyomásos 4 éve. Nem régiben kórházban volt 1 hetet, eltérés volt az ekg-ban és mivel az Uh, Rtg, és vérvételek is jók lettek így szívkatéterezést csináltak neki. Ott nem találtak érszűkületet, másnap haza is engedték. Viszont a zárójelentésen a diagnózinál az ISZB szó is szerepel. Zárszóként annyit írtak hogy panaszait kisérbetegség okozza. És most jön a kérdésem lényege: pár éve meddőségi központba járunk mert sajnos nem esek teherbe ismeretlen eredetű meddőség miatt. Inszeminációra készülünk és nálam az egyik teszt eredménye pozitív lett Ureaplasmára. Az orvosom antibiotikumot javasol mind a kettőnknek az inszemináció megkezdése előtt. Kérdésem az lenne hogy szedhet-e ő antibiotikumot? Volt már fogászati problémája évekkel ezelőtt és felmerült a kérdés, hogy a jövőben ha anitbiotikumra lesz szüksége, akkor vajon szedheti-e. A következő gyógyszereket kell szednie a kardiológus javaslatára: 1x100mg Astrix, 1x75mg Trombex, 1x1 Dalnessa, este 4mg Vidotin, 1x2,5mg Nebilet, este 20 mg Roxera, 2x40mg Quamatel. Köszönöm előre is megtisztelő válaszát. Üdvözlettel
Nagy Anna

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Nagy Anna!

Igen, szedhet antibiotikumot minden további nélkül.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

pontos, lelkiismeretes

A megbeszélt időpont előtti napon telefonon egyeztettek, hogy történt-e változás. A megbeszélt időben, várakozás nélkül elkezdődött a vizsgálat. Kellemes környezet, udvarias, előzékeny tájékoztatás, pontos, lelkiismeretes orvosi vizsgálat. A szükséges teendőkről alapos, részletes tájékoztatás az orvos részéről, kiterjedve még az otthoni vérnyomás mérés helyes módjára is. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.03.12 10:30