A szívritmuszavar legtöbb formája ártalmatlan ugyan és kezelést sem igényel, de dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint az ellenőrzés ezekben az esetekben is fontos. Mikor van szükség mégis kezelésre, és melyek ennek az összetevői? 

Online Bejelentkezés

dr. Vaskó Péter

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Mi a célja a szívritmuszavar kezelésének?

- A szívritmuszavar sokszor teljesen ártalmatlan, sok esetben még tünetet sem okoz, és csak véletlenül derül rá fény egy vizsgálat során. Más esetekben úgy érezhetjük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, esetleg kimaradást, vagy szapora, rendetlen szívműködést észlelünk – ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálás eredményeit értékelve eldöntjük, hogy az állapot mennyire komoly és vezethet-e a jövőben komplikációkhoz. Amennyiben igen, úgy egy kezelési tervet állítunk fel, amelynek több célja is van – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.Mikor van szükség a szívritmuszavar kezelésére - Kardioközpont

  • Meg kell akadályozni a vérrögök képződését – különösen pitvarfibrilláció esetén.
  • Normál keretek közt kell tartani a pulzust.
  • Ha lehetséges, vissza kell állítani a normál szívritmust.
  • Amennyiben valamilyen betegség vagy állapot okozza a szívritmuszavart, azt kezelni kell.
  • Minden rizikófaktor mérséklésére vagy kiiktatására kell törekedni, ami szívbetegséget vagy stroke-ot okozhat.  

Élet szívritmuszavarral

Akinél a szívritmuszavar kezelést igényel, annak szüksége lehet gyógyszerszedésre, a pulzus monitorozására, és azon életmódbeli változásokra, amelyekkel a kockázat csökkenthető. Ez utóbbi azoknak is fontos, akik tünetmentesen és gyógyszerekre nem szorulva élnek szívritmuszavarral.

Gondosan szedjük a gyógyszert!

  • Amikor a gyógyszerről kell dönteni, mindenképpen számoljunk be az orvosnak azokról a gyógyszerekről, táplálék kiegészítőkről, vitaminokról, amelyeket már szedünk.
  • Amit a kardiológus elrendelt, azt a felírtak szerint szükséges szedni.
  • Soha nem szabad önkényesen befejezni a gyógyszerszedést (mert például jól érezzük magunkat), csakis az orvossal egyeztetve.
  • Ha mellékhatást tapasztalunk, mindenképpen számoljunk be erről a kezelőorvosnak.

Ellenőrizzük a pulzust!

  • Tanuljuk meg mérni a saját pulzusunkat (a nyakon vagy a tenyér alatt), különösen, ha pacemaker-rel élünk.
  • A vérnyomásmérés során a mért pulzusértékeket is figyeljük, és szükség esetén naplózzuk.

Legyünk óvatosak a vérnyomásemelő anyagokkal!

  • Figyeljük meg, hogyan hatnak ránk egyes anyagok, és amelyek megzavarják a szívritmust, azokat hagyjuk el vagy egyeztessünk róluk az azt elrendelő orvossal. Ilyen lehet a koffein, a cigaretta, az alkohol, a drogok, a köhögésre, megfázásra szedett gyógyszerek, az étvágycsökkentők, a mentális betegségek kezelésre rendelt gyógyszerek, a béta-blokkolók. Paradox módon néha a szívritmuszavarra rendelt gyógyszerek okozhatnak ritmuszavart – erről mielőbb tájékoztatni kell a kardiológust.

A szívritmuszavar vizsgálati csomag és az életmód orvoslás is segít a megelőzésben.Csökkentsük a rizikót!

  • Mivel már önmagában a szívritmuszavar is egy rizikófaktor a szív-érrendszeri betegségek, események és a stroke szempontjából, fontos, hogy a továbbiakat próbáljuk rendezni.
  • Orvosi útmutatással és életmód orvoslás segítségével csökkentsük a magas vérnyomást és koleszterinszintet, elhízás esetén csökkentsük a testtömeget, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, mozogjunk rendszeresen és próbáljunk leszokni a dohányzásról.  

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Müller Úr! Érdeklödnék, hogy az ICD "beavatkozások" után rosszabbodhat-e a szív állapota, teljesítöképessége? Nem tudom sajnos orvosi nyelven konkrétan megfogalmazni, de adott egy ICD-vel élö beteg, akinek egy év alatt két alkalommal volt szívrohama, amikor az ICD beavatkozott. A rohamok elött az ultrahang értéke a kontrollokon még 45% körül volt, de a rohamok után már csak 30-35%-ot mértek. Lehetséges, hogy az ICD az egyik oldalon megmenti az életét, de a másik oldalon ennek ára van, és valóban romlik a szív? Köszönettel: Gilicz Máté
Gilicz Máté

dr. Müller Gábor

kardiológus
Tisztelt Gilicz Máté!

Inkább az tünik valószínűnek,hogy mind a szív funkciójának romlása,mind az ICD beavatkozást kiváltó ritmuszavarok gyakoribbá válása az alapbetegség rosszabbodásának a következménye lehet.Ezek a beültethető eszközök nem károsítják a szívet, sőt vannak olyanok is ,amelyeket kifejezetten az Ön által is említett ultrahanggal mért funkció javítása céljából ültetnek be.(úgynevezett CRT készülékek).


üdvözlettel
dr.Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

KardioKözpont

Páciensek mondták

Hatalmas szaktudás

Alapos vizsgálat. Hatalmas szaktudás. Kedvesség. Emberségesség. Az asszisztens Katát is nagy nagy dicséret illeti, szakmailag és emberileg is. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.11.14 10:12