A kar zsibbadása, különösen, ha a bal karban jelentkezik, ijesztő jelenség lehet, amit akár a szívinfarktus tüneteként is értelmezhet az érintett. Az infarktus azonban leggyakrabban más, jelentős panaszokkal is jár, amelyek meglétekor mentőt kell hívni. A tartósan jelen lévő karzsibbadás oka pedig legtöbbször nem vészhelyzet, ám mindenképp kivizsgálást igényel. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa foglalta össze a tudnivalókat.

A karzsibbadáson kívül milyen tünetei lehetnek a szívinfarktusnak?

A karzsibbadás szívbetegség tünete is lehet.A szívbetegségek zöme lassú folyamatként alakul ki, ezért egy időben elvégzett kardiológiai kivizsgálás után kezelhetővé válik. Ez már csak azért is lenne fontos, mert a magyar népesség fele hal meg szív- és érrendszeri betegségekben, ami jókor felismerve és gondosan kezelve a betegséget, egyáltalán nem lenne törvényszerű. A karzsibbadás például egy olyan tünet, amely megléte esetén mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás, hiszen számos szív-érrendszeri betegség meghúzódhat mögötte. Lehetséges például, hogy érszűkület, szívritmuszavar, szívelégtelenség, szívmegnagyobbodás, ingerületvezetési zavar, vagy éppen szívbillentyű probléma miatt érez a páciens zsibbadást a karjában. Van azonban olyan szív-érrendszeri esemény is, amelynek sokszor nincs előjele, elsősorban ilyen a szívinfarktus.
- Szívinfarktus esetén a figyelmeztető tünetek egyike lehet a karzsibbadás és/vagy fájdalom, főként, ha a bal karban kifejezettebb az érzés – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa. - Ha emellett erős mellkasi fájdalom, légszomj, verejtékezés, szegycsont mögötti fájdalom, vagy vállba-, állkapocsba sugárzó fájdalom, erős félelem is jelen van, akkor a koszorúérgörcs és a szívinfarktus gyanúja is felmerülhet. A nyugalomban fél óránál tovább tartó szorító fájdalom kifejezetten fenyegető jel, ilyen esetben hívjunk mentőt!

Ortopédiai és idegi oka is lehet a karzsibbadásnak

A zsibbadás gyakori tünet és jelenléte természetesen nem csak kardiológiai betegségre utalhat, ezért nagyon fontos, hogy a lehető legpontosabban le tudjuk írni, meg tudjuk határozni a fádalom jellegét, hiszen ez az első támpont a diagnózishoz. A zsibbadást komolyan kell venni, mert akár súlyos betegségeket is előre jelezhet, ezért érdemes mielőbb kideríteni az okát.

  • Nem ritka, hogy a rossz testtartás miatt a testrész elgémberedik és zsibbadni kezd a kar, akár tartósan is. Reumatológus, gerincsebész, gyógytornász, manuálterapeuta tud ilyen esetben segíteni.
  • Gyakran mozgásszervi oka van a kar zsibbadásának. A nyaki gerinc szakaszon 7 csigolya gondoskodik a súly viseléséről és a fej akadálytalan mozgásáról. A gerinccsigolyák között porckorongok vannak, és sűrű ideghálózat fut a vállra, karra is, a csigolyák védelmében. Ezért, ha a nyaki gerinccsigolyák tájéka fájdalmas, akkor az a vállba, a hátba és a karokba is kisugározhat. 
  • A zsibbadó érzés idegkárosodás miatt is felléphet, a lábban, a karban egyaránt. Ennek hátterében állhat többek közt alkoholizmus, pajzsmirigy rendellenesség, májkárosodás, cukorbetegség vagy vitaminhiány. Az októl függően neurológiai, endokrinológiai, diabetológiai vagy addiktológiai kezelésre lehet szükség.

Mikor érdemes kardiológushoz fordulni?

A kardiológiai kivizsgálás során szívultrahang is szükséges lehet.- Ha valaki kizárta a más jellegű okokat és karzsibbadás miatt érkezik kivizsgálásra, alapos kikérdezéssel kell kezdenünk, hiszen tudnunk kell, volt-e a családban már szív- és érbetegség, milyen egyéb tünetek jelentkeznek, milyen más betegségek vannak jelen a páciensnél. A nagylabor vizsgálat, a nyugalmi EKG, a szívultrahang tovább vihet az okok feltárásában. Elképzelhető, hogy hasznos lehet a páciensnek, ha az arteriográfia segítségével feltérképezzük az erei állapotát, illetve szükséges lehet, hogy megtudjuk, hogyan reagál a terhelésre - erre szolgál a terheléses EKG -, vagy hogyan alakul egy napon keresztül a vérnyomása – ezt tudjuk monitorozni a 24 órás vérnyomásméréssel – ismerteti Jenei doktor. - A vizsgálatok eredményeire épülő diagnózis után megkezdődhet a kezelés, ami akár olyan végzetes betegségeket is megelőzhet, mint a szívinfarktus, a hirtelen szívhalál, az agyvérzés vagy a szívelégtelenség.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok! Már tavaly decemberben is voltak mellkasi fájdalmaim. Elmentem a házi orvosomhoh azt mondta, hogy nem szív meg is hallgatta. Tavasszal és nyáron nem voltak mellkasi gondjaim, még úgy sem, hogy végig dolgoztam a nyarat egyszerre két helyen, nehéz fizikai munkát végezve. Most viszont olyan október környékén újra jelentkeztek a mellkasi fájdalmaim ami szét szokott menni a testemben van, hogy a karjaimban is érzem, vállakban ezenkívül. Elmentem egy hete dokihoz aki szintén azt mondta, hogy nincs köze a szívemnek hozzá és mellhértyagyulladást állapított meg nálam. Ennek ellenére, hogy már a második doktor is azt mondta, hogy nem szív,még mindig félek, hogy az és hiába szedek rá gyógyszert még mindig érzem sokszor a karomban is, még mindig szúr a mellkasom bizonyos pontokban. Sokat alszok, de fáradt vagyok. Az elmúlt héten mintha pánikrohamom lett volna hajnalba hirtelen rámjött egy fájdalom, nem tudtam megmondani, hogy honnét jött mintha a gyomromból jött volna, de nagyon halálfélelmem volt. Megpróbáltam elaludni és hirtelen mint, ha légszomjam lett volna. Nagyon félek mint mindig. Maga mit tudna tanácsolni?
Varga Levente

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Levente!

A jelzett panaszok okának tisztázására komplex kardiológiai átvizsgálás javasolt.
Várjuk rendelésünkön.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Lelkiismeretes

A Doktor úr nagyon lelkiismeretes és alapos! Minden felmerülő kérdésemre készséggel és türelmesen válaszolt! Nagyon örülök, hogy a Doktor urat választottam!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.08.03 09:06