A kar zsibbadása, különösen, ha a bal karban jelentkezik, ijesztő jelenség lehet, amit akár a szívinfarktus tüneteként is értelmezhet az érintett. Az infarktus azonban leggyakrabban más, jelentős panaszokkal is jár, amelyek meglétekor mentőt kell hívni. A tartósan jelen lévő karzsibbadás oka pedig legtöbbször nem vészhelyzet, ám mindenképp kivizsgálást igényel. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa foglalta össze a tudnivalókat.

A karzsibbadáson kívül milyen tünetei lehetnek a szívinfarktusnak?

A karzsibbadás szívbetegség tünete is lehet.A szívbetegségek zöme lassú folyamatként alakul ki, ezért egy időben elvégzett kardiológiai kivizsgálás után kezelhetővé válik. Ez már csak azért is lenne fontos, mert a magyar népesség fele hal meg szív- és érrendszeri betegségekben, ami jókor felismerve és gondosan kezelve a betegséget, egyáltalán nem lenne törvényszerű. A karzsibbadás például egy olyan tünet, amely megléte esetén mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás, hiszen számos szív-érrendszeri betegség meghúzódhat mögötte. Lehetséges például, hogy érszűkület, szívritmuszavar, szívelégtelenség, szívmegnagyobbodás, ingerületvezetési zavar, vagy éppen szívbillentyű probléma miatt érez a páciens zsibbadást a karjában. Van azonban olyan szív-érrendszeri esemény is, amelynek sokszor nincs előjele, elsősorban ilyen a szívinfarktus.
- Szívinfarktus esetén a figyelmeztető tünetek egyike lehet a karzsibbadás és/vagy fájdalom, főként, ha a bal karban kifejezettebb az érzés – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa. - Ha emellett erős mellkasi fájdalom, légszomj, verejtékezés, szegycsont mögötti fájdalom, vagy vállba-, állkapocsba sugárzó fájdalom, erős félelem is jelen van, akkor a koszorúérgörcs és a szívinfarktus gyanúja is felmerülhet. A nyugalomban fél óránál tovább tartó szorító fájdalom kifejezetten fenyegető jel, ilyen esetben hívjunk mentőt!

Ortopédiai és idegi oka is lehet a karzsibbadásnak

A zsibbadás gyakori tünet és jelenléte természetesen nem csak kardiológiai betegségre utalhat, ezért nagyon fontos, hogy a lehető legpontosabban le tudjuk írni, meg tudjuk határozni a fádalom jellegét, hiszen ez az első támpont a diagnózishoz. A zsibbadást komolyan kell venni, mert akár súlyos betegségeket is előre jelezhet, ezért érdemes mielőbb kideríteni az okát.

  • Nem ritka, hogy a rossz testtartás miatt a testrész elgémberedik és zsibbadni kezd a kar, akár tartósan is. Reumatológus, gerincsebész, gyógytornász, manuálterapeuta tud ilyen esetben segíteni.
  • Gyakran mozgásszervi oka van a kar zsibbadásának. A nyaki gerinc szakaszon 7 csigolya gondoskodik a súly viseléséről és a fej akadálytalan mozgásáról. A gerinccsigolyák között porckorongok vannak, és sűrű ideghálózat fut a vállra, karra is, a csigolyák védelmében. Ezért, ha a nyaki gerinccsigolyák tájéka fájdalmas, akkor az a vállba, a hátba és a karokba is kisugározhat. 
  • A zsibbadó érzés idegkárosodás miatt is felléphet, a lábban, a karban egyaránt. Ennek hátterében állhat többek közt alkoholizmus, pajzsmirigy rendellenesség, májkárosodás, cukorbetegség vagy vitaminhiány. Az októl függően neurológiai, endokrinológiai, diabetológiai vagy addiktológiai kezelésre lehet szükség.

Mikor érdemes kardiológushoz fordulni?

A kardiológiai kivizsgálás során szívultrahang is szükséges lehet.- Ha valaki kizárta a más jellegű okokat és karzsibbadás miatt érkezik kivizsgálásra, alapos kikérdezéssel kell kezdenünk, hiszen tudnunk kell, volt-e a családban már szív- és érbetegség, milyen egyéb tünetek jelentkeznek, milyen más betegségek vannak jelen a páciensnél. A nagylabor vizsgálat, a nyugalmi EKG, a szívultrahang tovább vihet az okok feltárásában. Elképzelhető, hogy hasznos lehet a páciensnek, ha az arteriográfia segítségével feltérképezzük az erei állapotát, illetve szükséges lehet, hogy megtudjuk, hogyan reagál a terhelésre - erre szolgál a terheléses EKG -, vagy hogyan alakul egy napon keresztül a vérnyomása – ezt tudjuk monitorozni a 24 órás vérnyomásméréssel – ismerteti Jenei doktor. - A vizsgálatok eredményeire épülő diagnózis után megkezdődhet a kezelés, ami akár olyan végzetes betegségeket is megelőzhet, mint a szívinfarktus, a hirtelen szívhalál, az agyvérzés vagy a szívelégtelenség.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor Úr! Édesanyámat májusban hátsó fali szívinfarktus érte, de saját lábon ment be a sürgősségire. Sajnos a szivkateter során kiderült hogy nem mutheto,így hazaküldték. Rehabon 3hetet volt Balatonon. Azt szeretném kérdezni hogy mit tudnánk tenni az állapota javulasaert? Mert sokszor nagyon rosszul van,gyenge. Sajnos a környéken orvos nincs aki segítene. :( Mit lehet tenni,v hív lehetne fordulni? Köszönöm! Édesanyám 63eves.
Anita

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Anita!

Édesanyja kardiológiai állapotának a megítéléséhez ismerni kellene az elvégzett vizsgálatok eredményeit (echocardiographia, coronarographia, labor, EKG) és az aktuális panaszokat (van-e mellkasi fájdalom, nehézlégzés, lábdagadás) valamint az aktuális gyógyszerelését. Gondozásba vétel céljából (is) várjuk rendelésünkön.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Lelkiismeretes

A Doktor úr nagyon lelkiismeretes és alapos! Minden felmerülő kérdésemre készséggel és türelmesen válaszolt! Nagyon örülök, hogy a Doktor urat választottam!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.08.03 09:06