Amikor valakit magasvérnyomás betegséggel diagnosztizálnak, számos kérdés merülhet fel benne. Muszáj gyógyszert szednem? Most már örökké erre kell számítanom? Előfordulhatnak mellékhatások? Lehetnek olyan jók az értékeim, hogy elhagyhassam a gyógyszert? A legfontosabb válaszokat dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista adta meg.

A magas vérnyomás diagnózis nem jelent mindig gyógyszerszedést

A vérnyomásgyógyszereket csak kardiológus változtathatja meg.A magasvérnyomás betegség egy olyan állapot, amely, ha egyszer már kialakult, rendszeres ellenőrzést és egészséges életvitelt igényel. 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában azonban az első lépés az életmódkezelés. Amennyiben ezek a feltételek fennállnak, már szükséges a gyógyszer, de továbbra is nagy szerepe van az életmódkezelésnek. Ennek egyik része a mozgásterápia, amely magas vérnyomás esetén a lehetőleg minden nap végzett közepes intenzitású kardiomozgásra (intenzív sétára, futásra, kerékpározásra, úszásra) épül. A másik fontos elem a táplálkozás. Optimális lehet a DASH-diéta, amelynek a gyümölcs, zöldség, sovány tejtermék- és rendszeres hal-, valamint fehér hús-fogyasztás és a sótartalom visszaszorítása az alapja. 

Vannak esetek, amikor abba lehet hagyni a gyógyszert

Az, hogy a betegnek élete végéig gyógyszert kell-e szednie, az minden esetben egyedi döntés alapján dőlhet el. A hipertónia kezdeti stádiumában például az életmódváltás (pl. elhízás esetén fogyás, rendszeres mozgás, dohányzás elhagyása stb.) és az átmeneti vérnyomáscsökkentő kezelés után pár hónappal akár el is hagyható a gyógyszer. Ugyancsak ez történhet a terhesség utolsó hetében, és a szülés során fellépő hipertónia is megszűnhet a szülés után pár héttel, akárcsak a menopauza által provokált magas vérnyomás. Az érintetteknek azonban sosem szabad önhatalmúlag elhagyni a gyógyszert, a dózis változtatása, esetleg kivezetése kizárólag orvosi javallatra történhet. Ugyanis, ha a normál érték "csupán" a készítményeknek köszönhető, a vérnyomás ismételten meg fog emelkedni, ha a páciens elhagyja a gyógyszereket.

Csökkenthető és emelhető is a dózis?

A vérnyomás csökkentése életmóddal és gyógyszerrel is szükséges.A gyógyszer vagy gyógyszerek dózisát sok tényező befolyásolja, így – az orvos rendelése szerint – csökkentés és emelés is lehetséges. Mivel például az évszakváltásokkal bekövetkező időjárásváltozás is kihat a vérnyomásra, ez is indokolhatja a dózis megváltoztatását. Hideg időben ugyanis az erek szűkülnek, a vérnyomás emelkedik, melegben viszont az erek kitágulnak, a vérnyomás csökken. Ugyanígy dönthet az orvos a váltásról, ha állapotváltozás, esetleg szokatlan tünetek jelentkeznek. Hiszen bár önmagában a magas vérnyomás nem okoz különösebb tünetet, de ha esetleg szédülés, fülzúgás, fejfájás, „rendetlenkedő szívverés” tapasztalható, mindenképpen szükséges egy kontrollvizsgálat. Bármilyen furcsa, de néhány esetben nem az derül ki, hogy növelni kell a dózist, éppen ellenkezőleg: előfordulhat, hogy a túlkezelés áll a problémák hátterében. Ilyenkor csökkenteni kell az adagot.

Mikor kell más gyógyszerre váltani?

- Elsősorban akkor kell mérlegelni a váltást, ha az alkalmazott szer hatására nem történik javulás. Akkor is váltani kell, ha bizonyos mellékhatások jelentkeznek. Ezek legtöbbször csak kisebb kellemetlenségek, ám vannak olyan esetek - például ödémák megjelenése, szédülés, szívdobogás érzés, száraz köhögés megjelenésekor -, amikor más terápiát javaslunk – ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista.- Egyes gyógyszerek kihathatnak a szívritmusra, ezért rendszeresen ellenőrizzük a pulzusunkat és a változásokról számoljunk be a kezelőorvosunknak. A szűk ereket lazító gyógyszerek pedig szédülést okozhatnak. Ha felálláskor vagy az ágyból való kikeléskor ezt tapasztaljuk, üljünk vagy feküdjünk le, várjunk pár percet és szép lassan álljunk fel ismét. Összességében elmondható, hogy a magas vérnyomás kezelésében és a gyógyszerszedésben is a következetesség és az orvos-beteg együttműködés a legfontosabb. Megfelelő életmóddal és szükség esetén gyógyszerekkel kivédhetők a magas vérnyomással összefüggő súlyosabb következmények. 

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)


 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Olyan kerdesem lenne hogy mi okozhatja páromnál az alábbi tüneteket? Hirtelen megemelkedett vérnyomás ,ezzel egyidejűleg Szédülés Egyfolytában mintha gombóc lenne a torkába es úgy érzékeli mintha nem kapna levegőt Van hogy sok a sava Voltunk orvosnál de nem mondanak semmit Írtak fel Tensiomint és ennyi Csak mióta ez fenn áll neki azóta mintha más ember is lenne Sajnos nem tudjuk hogy mit csináljunk
Tisztelt Laura!

A férje panaszai mögött több lehetséges probléma állhat,. a küldött adatokból azt biztonsággal megmondani nem lehet, mi a valós ok.
A kivizsgálás során tájékozódunk a beteg jelenleg meglevő szubjektív panaszairól, a korábbi betegségeiről, kivizsgálásának dokumentációjában található eredményekről, a családi betegségtörténetéről, az aktuálisan mérhető vérnyomás értekéről, a gyógyszerszedésről , fizikális állapotáról. Ezt követően lehet korrekt diagnózishoz jutni, használható tanácsot adni.
Arra, hogy ez megtörténjen, egy vizit keretében van mód.

Tisztelettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Figyelmes

Petróczy doktornő nagyon alapos és szakszerű kivizsgálást végez! Szakmailag nagyszerű, továbbá nagyon figyelmes is!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.11.27 12:58