Az időnkénti kardiológiai ellenőrzés még az e tekintetben egészséges, tünetmentes személyeknek is ajánlott 40 felett 3-5 évente. Aki azonban diagnosztizált szív-érrendszeri betegséggel él, ennél sokkal gyakrabban fel kellene, hogy keresse a kardiológust, hiszen egy krónikus betegség ellátása időről időre felülvizsgálatot és esetleg változtatást igényel. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus arra hívta fel a figyelmet, kinek, miért és milyen időközönként szükséges a kardiológiai ellenőrzés.

Milyen olyan fontos ellenőrizni a szív-érrendszer működését?

A szív egészsége az egyik alapköve az egészséges, hosszú és aktív életnek. Annak ellenére, hogy ez köztudott, sokan nincsenek tisztában azzal, miért és mikor is kellene kardiológiai ellenőrzésen részt venniük. A válasz számos faktor függvénye, hiszen befolyásolja az életkor, az egészségi állapot, az életmód és a rizikófaktorok megléte.
Szívbetegeknek szükséges rendszeres kardiológiai kontrollt.- A szív-érrendszeri betegségek még mindig vezető haláloknak számítanak, miközben egyre jobban kezelhetők, sőt, megelőzhetők lennének. A rendszeres ellenőrzés során ugyanis már idejekorán felismerhetők olyan rizikófaktorok, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a szabálytalan szívritmus, amelyekből komolyabb betegségek is kialakulhatnak. Még akkor is, ha valaki egészségesnek érzi magát, egy ilyen kivizsgálás lehetőséget ad arra, hogy felhívjuk a figyelmet például az életmódjában rejlő kockázatokra, vagy kezelni kezdjünk olyan tünetmentes állapotokat, mint a magas koleszterinszint – mondja Bőhm doktor.

Milyen gyakran szükséges a kardiológiai kontroll?

Egészséges, rizikófaktorokkal nem rendelkező személyeknek

  • 40 év alatt: 3-5 évente ajánlott ellenőriztetni a vérnyomást, a vérből kimutatható vérszírszinteket és az általános állapotot még akkor is, ha nincsenek tünetek és a családban sem volt szív-érrendszeri betegség.
  • 40 év felett: 1-2 évente fontos lenne kardiológiai vizsgálaton részt venni, mert ebben a korban akkor is nő a szívbetegségek kockázata, ha egyébként egészséges valaki. 

Rizikófaktorokkal rendelkező személyeknek

  • Magas vérnyomással élőknek: évente legalább egyszer szükséges részt venni a kardiológiai ellenőrzésen, hogy a szedett gyógyszerek és az életmód hatása ellenőrizhető legyen, és ha szükséges, elrendelhesse az orvos a módosítást.
  • Magas koleszterinszinttel élőknek: évente egyszer mindenképpen laborvizsgálattal ellenőrizni kell a koleszterinszintet és az eredmény birtokában egyeztetni a kardiológussal.
  • Cukorbetegeknek: a cukorbetegség jelentősen növeli a szívbetegségek esélyét, így az érintetteknek a rendszeres diabetológiai kontroll mellett a kardiológiai is szükséges, ahogyan az orvos rendeli.
  • Dohányzóknak: a magas kockázat miatt évenkénti ellenőrzés szükséges.
  • Akiknek a családjában volt szívbetegség: ha közelei rokonnak volt szívbetegsége, különösen, ha fiatal korában, évente vagy az orvos rendelése szerint szükséges a kivizsgálás.

Krónikus szív-érrendszeri betegeknek

Tüneteken és szívbetegség esetén alapos kardiológiai ellenőrzés szükséges.Ha valakinél krónikus szív-érrendszeri betegséget diagnosztizálnak, a kezelőorvos minden bizonnyal azt is elmondja, milyen gyakran kerüljön sor a kardiológiai kontrollra. De ha már megvan a diagnózis és elrendelték a megfelelő gyógyszereket, szó esett a követendő életmódról, miért lehet szükség mégis a rendszeres ellenőrzésre?
- A krónikus szívbetegség kifejezés eleve azt jelenti, hogy hosszú ideig tartó, lassan súlyosbodó állapotról van szó, amely komolyan befolyásolja a szív működését. Ilyenek a magas vérnyomás következtében kialakuló szívproblémák, a szívritmuszavarok, a szívelégtelenség és a koszorúér-betegség. Ezek a betegségek gyakran együtt is jelentkezhetnek, és kihatnak a szív és a keringési rendszer egészségére – ismerteti dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus. -  A krónikus betegségekre általában is jellemző, hogy sokszor élethosszig tartanak, és emiatt állandó kezelést igényelnek. Ez magában foglalja a rendszeres kardiológiai ellenőrzéseket, a laborvizsgálatokat, az eszközös vizsgálatokat és szükség esetén akár a kórházi kezelést is. Amikor egy krónikus szív-érrendszeri beteg ellenőrzése zajlik, nem csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy javult, romlott, vagy stagnál-e az állapota, de azt is meg tudjuk ítélni a vizsgálatok kapcsán, hogy bevált-e a rendelt gyógyszeres kezelés vagy változtatni kell rajta, vannak-e kezelendő mellékhatások, sikerül-e tartani az életmódra vonatkozó javaslatokat.
A krónikus szívbetegségeknél azzal is számolni kell, hogy az állapot az idő előrehaladtával romolhat, különösen, ha a beteg csak a gyógyszerekre támaszkodik, és továbbra is ülő életmódot folytat, dohányzik, nem táplálkozik egészségesen, nem szabadul meg a túlsúlytól és nem próbálja kezelni a stresszt. Már csak azért is fontos a szakorvossal való rendszeres találkozás, mert a kardiológus nehézség esetén akár életmód orvoshoz is irányíthatja a pácienst, hogy hatékonyan és biztonságosan megvalósíthassa az életmódjában azokat a változásokat, amelyeket egyedül nem tud elérni.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • Lábdagadás kardiológiai okainak kivizsgálása
  • Merevedési zavar kardiológiai okainak felderítése (szexuálkardiológia)
  • Krónikus szívbetegségek
  • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Telefonszám: +36 70 940 0099

Rendelés helyszíne: 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Ct vizsgálat kimutatta, hogy a pericardiumban, a jobb szívfél mellett 3-4 mm vastag pleuralis folyadék látható. Nem mondtak ezzel kapcsolatban semmit. Laikuskénk nem tudom, hogy forduljak-e orvoshoz, vagy csak ellenőrizni kell pár havonta. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Fné Anita
Fábiánné Anita

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Fábiánné Anita!

A 3-4 mm pericardiális folyadék még nem jelent betegséget.

Tisztelettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Figyelmes és alapos

A Doktor úr alapos, figyelmes és komolyan vette minden panaszomat! Mindenre nagy gondot fordított a vizsgálat alatt!

Dr. Bőhm Tamás
Dr. Bőhm Tamás
belgyógyász, kardiológus

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.03.28 09:06