A gyors pulzust, az erős szívdobogást időnként nem csak a mellkasunkban, de a nyakunkon, a fejünkben is érezhetjük, bizonyos esetekben nagyon jelentős pulzálással. De vajon veszélyes ez a jelenség? Befolyásolhatja a stressz vagy a koffeinfogyasztás? Mikor van szükség kivizsgálásra? Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta válaszolt a kérdésekre.

Sokszor ártalmatlan oka van a heves szívdobogásnak

Az erős, heves szívdobogás oka szívritmuszavar is lehet.Palpitációnak nevezik azt az erős, heves szívdobogást, amely lehet esetleg szabálytalan, és egy-egy nagyobb bedobbanással vagy kimaradással is járhat. Ha a nyakon vagy a fejben is érezhető ez a pulzálás, az azért lehet, mert a nyakon található carotis nevű nyaki artérián is átpumpálódik a vér, és a vékony bőrön ez könnyebben érezhető, akár látható. Ettől az esetek többségében nem kell megijedni, általában normálisnak tekinthető és ártalmatlan oka van, például az alábbiak:

- Megnövekedett érzékenység: előfordul, hogy bizonyos helyzetekben olyan testi működéseket is érzékelünk, amelyekre korábban egyáltalán nem figyeltünk. Különösen akkor érezhetjük gyakorinak a nyakon pulzáló véráramlást, ha már egyszer felfigyeltünk rá és szinte várjuk a jelentkezését.
- Testhelyzet változtatás: a fej és a nyak pozíciója hatással van a pulzus érzékelhetőségére. Ha egy bizonyos módon megdöntjük a fejünket, könnyen észrevehető a pulzálás.
- Fizikai aktivitás: az erőteljesebb mozgás, fizikai aktivitás fokozza a véráramlást, és gyorsítja a pulzust. Az edzés végeztével határozottabban érezhetjük a nyaki artétiában a pulzust, egészen addig, amíg a szervezet vissza nem áll nyugalmi állapotba.
- Stressz: pszichés stressz hatására ugyanolyan fiziológiai változások indulhatnak be a szervezetben, mint fizikai terhelés következtében, tehát a gyors pulzust a stresszhelyzet is okozhatja.
- Koffein: minden koffeintartalmú ital (kávé, bizonyos teák, energiaitalok) felgyorsíthatják a pulzust, ezért fogyasztásukat érdemes limitálni.
- Egyéb okok:
dohányzás, droghasználat, alacsony vércukorszint, várandósság, néhány stimuláló hatású gyógyszer, az elektrolit-egyensúly felbomlása, például alacsony káliumszint, valamilyen akut betegség, pajzsmirigy túlműködés, reflux is okozhat felgyorsult szívverést.

Ha azonban a szívdobogásérzés mellé olyan tünetek is társulnak, mint a mellkasi fájdalom (amely esetleg kisugárzik az állkapocsba, a vállba, a nyakba), légzési nehézség, hideg verejtékezés, zavartság, ájulás, mindenképpen mentőt kell hívni!

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Gyors, szabálytalan pulzus esetén fontos lehet a szívultrahang.- Gyakran azzal fordulnak hozzánk a páciensek, hogy nyugtalanító jelenségeket, nagy bedobbanásokat, majd kimaradó szívverést érzékelnek, esetleg éppen túl erősnek érzik a nyakukon kitapintható pulzust. Néhányan a komoly szívritmuszavartól tartanak, bár sokszor természetes jelenségről van szó, a gyors szívverés és a szívritmuszavar két különböző fogalom, bár ha többször ismétlődik a tünet, érdemes utánajárni, nem áll-e valódi szív-érrendszeri probléma a hátterében – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - Amit sokan kimaradásnak neveznek, az többnyire az extraszisztolé, vagyis a soron kívüli szívverés, amelyet sok esetben igen rövid szívmegállás, úgynevezett kompenzációs szünet követ, ezt lehet kimaradó dobbanásként, esetleg mellkasi fájdalomként érzékelni. Az is előfordulhat, hogy a soron kívüli szívverés utáni első dobbanás túl gyenge ahhoz, hogy elég vért juttasson a szívbe, így ezt kimaradásnak érzékeljük pulzusvizsgálat során, az utána következőt pedig túl erős dobbanásnak.
Mindazonáltal a diagnosztizálás érdekében többféle vizsgálatra is szükség lehet. Ezek főként az alábbiak:

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktor Úr/Nő! Egy éve kezdődtek nálam enyhébb szív panaszok, tünetek, mint pl. szívdobogás érzés, fájdalom, erősebb szúrások, ájulás, szédülés nehezebb terhelhetőség, lefekvéskor szívfájdalom. Mindenféle vizsgálatot csináltak rajtam (24 órás EKG, szívultrahang, röntgen) megállapították, hogy mitralis prolapsusom van. Nem írtak fel semmi gyógyszert, csak egy sedacur fortet. Azt szedtem, de nem volt semmilyen változás. Visszamentem, megint csináltak egy ultrahangot, nem találtak változást, viszont béta blokkolót azért nem akartak felírni, hogy ha esetleg teherbe esnék, azt nem szedhetem közben. Így Xanaxot írtak fel, hogy azt szedjem, de nem szívesen szeretnék rá szokni, így azt nem kezdtem el szedni. Azóta ugyanúgy megvannak a tüneteim, a terhelhetőségem az egyre rosszabb, kutyakozmetikusként dolgozom 23 évesen, és egy rács felemelésekor borzasztóan elkezd fájni a szívem ami kisugárzik a hátamba. Ön/Önök szerint mit tudok csinálni, kezdjem el szedni a Xanaxot, vagy kezdjek el valami sportot, vagy megint vizsgáltassam ki magam? Előre is köszönöm a válaszukat!
Berki Laura

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Berki Laura!

Ha az Ön által írt terhesség már várható, akkor semmiféle gyógyszer szedése nem jó! Igaz ez a Xanaxra is.
A leírtak alapján nem tudom megmondani, hogy mi áll a panaszok hátterében. Ezért vizsgálat javasolt. Csak így lehet kizárni, hogy a panaszainak hátterében valóban kadiológiai betegség áll e?

üdvözlettel:

dr.Vaskó Péter

Páciensek mondták

Kiemelkedő szakmai tudás

Dr. Sztancsik Ilonánál jártam, aki egy nagyon kedves, alapos és nagy szaktudású Doktornő. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.02.26 13:47