A gyors pulzust, az erős szívdobogást időnként nem csak a mellkasunkban, de a nyakunkon, a fejünkben is érezhetjük, bizonyos esetekben nagyon jelentős pulzálással. De vajon veszélyes ez a jelenség? Befolyásolhatja a stressz vagy a koffeinfogyasztás? Mikor van szükség kivizsgálásra? Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta válaszolt a kérdésekre.

Sokszor ártalmatlan oka van a heves szívdobogásnak

Az erős, heves szívdobogás oka szívritmuszavar is lehet.Palpitációnak nevezik azt az erős, heves szívdobogást, amely lehet esetleg szabálytalan, és egy-egy nagyobb bedobbanással vagy kimaradással is járhat. Ha a nyakon vagy a fejben is érezhető ez a pulzálás, az azért lehet, mert a nyakon található carotis nevű nyaki artérián is átpumpálódik a vér, és a vékony bőrön ez könnyebben érezhető, akár látható. Ettől az esetek többségében nem kell megijedni, általában normálisnak tekinthető és ártalmatlan oka van, például az alábbiak:

- Megnövekedett érzékenység: előfordul, hogy bizonyos helyzetekben olyan testi működéseket is érzékelünk, amelyekre korábban egyáltalán nem figyeltünk. Különösen akkor érezhetjük gyakorinak a nyakon pulzáló véráramlást, ha már egyszer felfigyeltünk rá és szinte várjuk a jelentkezését.
- Testhelyzet változtatás: a fej és a nyak pozíciója hatással van a pulzus érzékelhetőségére. Ha egy bizonyos módon megdöntjük a fejünket, könnyen észrevehető a pulzálás.
- Fizikai aktivitás: az erőteljesebb mozgás, fizikai aktivitás fokozza a véráramlást, és gyorsítja a pulzust. Az edzés végeztével határozottabban érezhetjük a nyaki artétiában a pulzust, egészen addig, amíg a szervezet vissza nem áll nyugalmi állapotba.
- Stressz: pszichés stressz hatására ugyanolyan fiziológiai változások indulhatnak be a szervezetben, mint fizikai terhelés következtében, tehát a gyors pulzust a stresszhelyzet is okozhatja.
- Koffein: minden koffeintartalmú ital (kávé, bizonyos teák, energiaitalok) felgyorsíthatják a pulzust, ezért fogyasztásukat érdemes limitálni.
- Egyéb okok:
dohányzás, droghasználat, alacsony vércukorszint, várandósság, néhány stimuláló hatású gyógyszer, az elektrolit-egyensúly felbomlása, például alacsony káliumszint, valamilyen akut betegség, pajzsmirigy túlműködés, reflux is okozhat felgyorsult szívverést.

Ha azonban a szívdobogásérzés mellé olyan tünetek is társulnak, mint a mellkasi fájdalom (amely esetleg kisugárzik az állkapocsba, a vállba, a nyakba), légzési nehézség, hideg verejtékezés, zavartság, ájulás, mindenképpen mentőt kell hívni!

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Gyors, szabálytalan pulzus esetén fontos lehet a szívultrahang.- Gyakran azzal fordulnak hozzánk a páciensek, hogy nyugtalanító jelenségeket, nagy bedobbanásokat, majd kimaradó szívverést érzékelnek, esetleg éppen túl erősnek érzik a nyakukon kitapintható pulzust. Néhányan a komoly szívritmuszavartól tartanak, bár sokszor természetes jelenségről van szó, a gyors szívverés és a szívritmuszavar két különböző fogalom, bár ha többször ismétlődik a tünet, érdemes utánajárni, nem áll-e valódi szív-érrendszeri probléma a hátterében – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - Amit sokan kimaradásnak neveznek, az többnyire az extraszisztolé, vagyis a soron kívüli szívverés, amelyet sok esetben igen rövid szívmegállás, úgynevezett kompenzációs szünet követ, ezt lehet kimaradó dobbanásként, esetleg mellkasi fájdalomként érzékelni. Az is előfordulhat, hogy a soron kívüli szívverés utáni első dobbanás túl gyenge ahhoz, hogy elég vért juttasson a szívbe, így ezt kimaradásnak érzékeljük pulzusvizsgálat során, az utána következőt pedig túl erős dobbanásnak.
Mindazonáltal a diagnosztizálás érdekében többféle vizsgálatra is szükség lehet. Ezek főként az alábbiak:

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 57 éves nő vagyok. Szívritmus-zavar miatt előjegyeztek terheléses szívizotóp vizsgálatra. Nem tájékoztattak semmiről, csak az időpontot mondták meg, a papíron meg csak annyi van, hogy éhgyomorra kell menni. Most tudtam meg (véletlenül), hogy vénásan adnak értágító injekciót, ami miatt nagyon megijedtem, mivel már voltam rosszul gyógyszerektől, pl. nyelv alá kapott gyógyszertől elájultam. A vérnyomásom időnként 80/50, máskor 170/100. Emiatt csak időnként veszek be vérnyomáscsökkentőt is, holott felirták, hogy rendszeresen szedjem. Egyébként a Concor 1,25mg- ot szedem, de ezt is először a 5 mg-ost irták fel és bevettem belőle egy felet és később elájultam. Sajnos fontosnak tartom leírni, hogy nemigen hallgatnak meg a rendelésen, mert sokan vannak. Még én vagyok bent, de már a másik beteg anyagát diktálják az asszisztensnek. Az ilyen öregeket meg itt nem nagyon szeretik. Elmondtam, hogy szabálytalan a szívverésem és leírták, hogy szapora szívverés miatt mentem orvoshoz, stb. Nincs kivel megbeszélnem a problémámat sajnos. Tisztelettel kérdezem, hogy a szívizotóp vizsgálatot csak ilyen vénás értágítóval végzik-e, mert akkor sajnos nem megyek a vizsgálatra, nem tartom fel fölöslegesen az orvost. Természetesen nem az izotópra gondolok, tudom, hogy vénásan adják be a vizsgálathoz, nem attól tartok. Nagyon szeretnék a rosszullétektől szabadulni, bárhová elmennék, hogy valaki segítsen végre és meg is hallgasson. Tisztelettel és üdvözlettel: Mária!
mária

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Mária!

Meg kell nyugtatnom, hogy a terheléses vizsgálatot jól felkészült szakemberek végzik, tehát minden kérdésével a vizsgálatot végző orvoshoz kell fordulnia. MIvel a betegségek nagy részét a stressz helyzet fokozza, érdemes lenne relaxációs gyakorlatot végeznie, mellyel jelentősen csökkenthető lehet a panasza.

Üdvözlettel
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Emberi

Sztancsik doktornőnél kedvesebb, hozzáértőbb, emberibb orvossal még nem találkoztam. Nagyon hálás vagyok, hogy hozzá kerültem és ezután is csak hozzá fogok járni.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.02.26 13:47