Ha nehezen koncentrál, izomgörcsöket tapasztal, vagy magas vérnyomással küzd, előfordulhat, hogy a szakorvosi kezelésen túl a magnézium bevitel is segíthet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a magnézium és a vérnyomás összefüggéseire hívta fel a figyelmet. 

A hiány okai, tünetei

A magnézium az emberi szervezet minden sejtjében fellelhető ásványi anyag. Nélkülözhetetlen számos életfontosságú enzim működéséhez, izom összehúzódáshoz, idegi működéshez, és az erős csontozat fenntartásához. A szervezet magnéziumtartalmának közel fele a csontok felépítésében vesz részt, ahol kalciummal és foszforral alkot vegyületet. Szükség van magnéziumra az izmok működéséhez, valamint az egészséges idegi és szívműködéshez. A magnézium szívre gyakorolt pozitív hatásain túl, több vizsgálat szerint is képes csökkenteni a magas vérnyomást.  Elsősorban hypertoniás krízis, preeclampia, eclampsia kezelésében használatos.
Hiánya – amely az idősödéssel, a környezetünk ártalmai, a stresszhelyzetek, a nem megfelelő táplálkozás és a kevés mozgással járó életmód következményeként egyre jelentősebbé válhat - éppen ezért negatív hatással lehet a szervezetre. A magnéziumhiány okai:

- fokozott fizikai igénybevétel,
- terhesség és szoptatás idején növekedett szükséglet,
- egyoldalú, hiányos táplálkozás (diéta, fogyókúra),
- emésztési, felszívódási zavarok (bélbetegségek),
- fokozott magnéziumvesztés (hasmenés, égési sérülés, egyes vizelethajtók szedése),
- bizonyos speciális gyógyszeres kezelés (egyes antibiotikumok, immunszupresszív készítmények, kemoterápiás gyógyszerek).

A magnéziumhiány okozhat többek közt idegrendszeri tüneteket (koncentrálóképesség zavara), izomremegést, izomgörcsöket (például éjszakai lábikragörcs). Magnéziumpótlás szükséges lehet infúzió formájában szívblokk és súlyos vesebetegség esetén, valamint toxaemia kezelésére a szülést megelőző 2 órában.

Ártalmas is lehet

magas vérnyomás vizsgálati csomag- Fontos tudni, hogy a túl sok magnézium ártalmas is lehet. Csak fokozott odafigyeléssel adható mérsékelten súlyos veseelégtelenségben, myasthenia gravis, légzőrendszeri betegség esetén. Az alkalmazás során a hypermagnesia elkerülése érdekében a beteget monitorozni kell: vérnyomás, plazma magnézium szint (1,6–2,6 mEq/liter vagy 0,8–1,2 mmol/liter), egyéb elektrolit koncentrációk, szívműködés (EKG), mély ínreflexek, veseműködés (vizeletürítés legalább 100 ml/4 óra), légzésfrekvencia tekintetében. Különösen olyan esetekben igaz ez, amikor nem az alacsony magnéziumszint megszüntetése az indikáció. Hangsúlyozni kell, hogy a magnéziumszint vérvizsgálattal meghatározható, és csak hiány esetén javasolt a pótlás – ismerteti dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája.

Mennyit kellene bevinni?

Számos tudományos vizsgálat bebizonyította, hogy a magnézium az érfalra is kedvező hatást gyakorol. Shechter és munkatársai 2003-as tanulmánya szerint a szívbetegségben szenvedők életminősége javítható magnéziumpótlással. Egy másik, az American Heart Association szaklapjában, a Hypertension-ben megjelent publikáció szerint amerikai kutatók 2028 páciens adatait elemezték ki, amelyek 34 klinikai vizsgálatban gyűltek össze. A következő megállapításokra jutottak: 
- Azoknál a személyeknél, akik 368 mg magnéziumpótlást kaptak 3 hónapon keresztül mindennap, 2 Hgmm-es szisztolés érték csökkenést és 1,78 Hgmm diasztolés érték csökkenést mértek.
- Már az egy hónapon keresztül bevitt 300 mg/nap magnéziumpótlás is mérhetően emelte a vérben a magnéziumszintet és redukálta a vérnyomást. 
- A magas magnéziumszintről úgy találták, hogy hozzájárul a véráramlás kielégítő voltához és más faktorokkal együtt a vérnyomás normalizálásához.
A mennyiséget illetően a U.S. Recommended Dietary Allowance ajánlása felnőtteknek 310-320 mg/nap nőknél és 400-420 mg/nap férfiaknál. Érdekes ellentmondás, hogy míg a tanulmány vezetője, az indianai egyetem professzora szerint a magnéziumpótlás egy relatív biztonságos és olcsó módja lehet a magas vérnyomás kiegészítő kezelésének, addig az American Heart Association szóvivője szerint nem szükséges a pótlás. Ennek okaként főként azt említi, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott, AHA-rendszerű étrenddel pótlás nélkül is bevihető a napi 368 mg magnézium. 

Miért kell kezelni a magas vérnyomást?

- A magas vérnyomás növeli többek közt a szívinfarktus, a stroke és a veseelégtelenség kockázatát, ezért kezelése mindenképp orvosi feladat, amely természetesen a gyógyszereken kívül az életmód változtatásaira is épít – hangsúlyozza Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája. – A magnéziumkezelés javasolható szívelégtelenség, szívinfarktus utáni állapot és kiemelten szívritmuszavarok – elsősorban kamrai szívritmuszavarok kiegészítő kezeléseként. A magnéziumbevitelről például tudni kell, hogy ezt természetes úton, diófélékkel, zöld leveles zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, banánnal, valamint táplálék kiegészítőkkel is bevihető. Erről érdemes konzultálni egy szakemberrel, különösen alapbetegségek és gyógyszerszedés esetén. Csak a pontos, kardiológiai kivizsgálásra, akár 24 órás vérnyomásmérésre, vagy egyéb kiegészítő vizsgálati eredményekre épülő diagnózisra alapulhat korszerű, akár az életkilátásokat javító kezelés.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Olyanban kérném a segítséget, őszinte leszek, hogy megvagyok rémülve. Márciusban voltam covidos. Mindig magasabb volt a pulzusom. 24 éves ülőmunkát végző hölgy vagyok 50 kilóval és 165 cm-rel. Májusban voltam kardiológiai vizsgálaton. Melyben azt írta a doktornő, hogy mitralis prolapsus biztos, hogy régi keletű, emiatt lehetnek szívdobogásai. Pajzsmirigy funkció kontrollt javasolt. Mely megvolt viszont az tökéletes lett. AO gyök átmérő: 23, Bal pitvar átmérő 27, Dk. diast átmérő: 48, Bk. syst átmérő: 30, septum diast vastagság 7 mm, hátsó fal diast vastagság 7 mm, EF (teicholz): 66, Billentyűk: mitrális mmv vastag, prolabal, aorta jó nyitódású, tricuspidalis: ép, Üregek: BP hossz:40 mm, JP hossz: 37, JK:28 Ao asc (mm):30, falmozgások jók, bal és jobb kamra funkció jó, TAPSE: 21, pericardiális folyadék: nincs, Bk. áramlás: 1.1, Mit. regur: enyhe-kp excentrikus jet, vélemény: mitralis prolapsus, enyhe-kp MI. NORM. tág üregek, többi billentyű ép, kóros áramlás nincs, jó sístolés BKF. Most voltam október 25-én egy másik kardiológiai vizsgálaton, ahol az eredményem: EKG: sinus ritmaus f=95/min, kp. tengelyállás, PQ=0.14 sec, QRS= 0.08sec, isoelectromos ST, V1-ben neg T, vérnyomás RR: 118/70 hmmm, Bedside echo: EDD 56 mm, Mitralis insuff III-IV, tág bal pitvar, PISA Radius 10 mm, VMAX 5.71, VTI 152.7, ERO 35 mm2, RVOL 54,mely alapján MI mértéke kp súlyos-súlyos, Javaslat: Panaszai hátterében legalább kp. súlyos-súlyos MI állhat, anatómiai tisztázás céljából javasolt TEE vizsgálat elvégzése, melyre időpont egyeztetés fog történni. Diagnózis: I0590 - A kéthegyű billentyű betegsége k.m.n. Az lenne a kérdésem, hogy most akkor merjek hinni a másodikban? Mert közölte az orvos velem, hogy ez tuti műtét. És nagyon nagyon félek tőle. Pánikrohamokkal küzdök így is 10-12 szál cigarettát szívok egy nap 3-4 kávéval, illetve ha úgy van frontint is szoktam bevenni. Közölték teljes nyugalomban lehetek csak. Lehet ennyire rosszabbodnia egy dolognak? Illetve őszinte leszek halálfélelmem van azóta, hogy mivan ha előtte feldobom a pacskert stb. Illetve lehet az hogy ennyire mást lát 5 hónap leforgása alatt két doki? Ha nyugodt vagyok a vérnyomásom jó és a pulzusom is 77-95 között van, viszont ha stresszelek és pánikolok leesik a vérnyomásom és sok a pulzusom. Illetve most pontosan mi a baj? Előre is köszönöm válaszát.
Szabó Petra

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Kedves Petra!

Tekintettel a fennálló panaszaira, valamint rövid idő alatt kapott két különböző leletre, mindenképpen javaslom a TEE elvégzését. Ez a vizsgálat pontosan eldönti,, hogy milyen eltérés van a háttérben , ill. a további teendőket is. Feltétlenül szükséges a dohányzás elhagyása, valamint a napi kávé mennyiség 1-2 adagra csökkentése. A recept nélkül kapható magnézium ( Magnerot ) rendszeres szedése is ajánlott.

Tisztelettel:

Dr. Sztancsik Ilona
Módosítás: 2018.07.11 07:27