Néhányan azért nem veszik komolyan a magas vérnyomást, mert „nem fáj”, nem jár tünettel, és nem látják a következményeit. Holott dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista, arra hívta fel a figyelmet, hogy a magas vérnyomás számos szerv és folyamat működését befolyásolja, és ez a kijelentés fordítva is igaz, ezért mindenképpen fontos a kezelés.

Online Bejelentkezés

Dr. Petróczy Natália

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

A magas vérnyomás valójában egy összetett betegség

Sokan tisztában vannak azzal, hogy a magas vérnyomás növeli többek közt a stroke, a szívelégtelenség, az agina pectoris, az agyi- és a szívinfarktus kockázatát, valamint szem- és vese szövődményekkel is járhat. De azt talán már kevesebben látják át, hogy a vérnyomás több szerv és folyamat működésére is hatással van, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat befolyásolja a vérnyomás alakulását.
- Érdemes a magas vérnyomásra úgy tekinteni, mint egy tünetegyüttesre, vagyis szindrómára, ami mögött számtalan tényező húzódik, és amelyben minden mindennel összefügg – hangsúlyozza dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnymás specialista. – Éppen ezért feltétlenül kezelni kell a hipertóniát, elsősorban életmódváltással, másodsorban, súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel is. A folyamat ellenőrzése, vagyis a rendszeres kontroll vizsgálatok pedig élethosszig szükségesek!

Ezek a magas vérnyomás szindróma elemei

  • Az artériák rugalmasságának csökkenése

Az aorta és a nagy artériák szerepe a vérkeringésben a szállításon és szétosztáson kívül a folyamatos vérnyomás és áramlás biztosítása az elernyedő szakasz alatt is. Az érelmeszesedés miatt azonban az erek rugalmassága fokozatosan csökken, ami együtt jár a vérnyomás emelkedésével.

  • A szénhidrát- és zsíranyagcsere zavara, elhízás

Magas vérnyomás - nem csak egy betegség, hanem összetett probléma - KardioközpontA szénhidrát- és a zsíranyagcsere zavar is a metabolikus szindróma része, az elhízással és a magas vérnyomással együtt. Vagyis nem csak az anyagcsere-zavarok emelhetik meg a vérnyomást, de a magas vérnyomás is hozzájárulhat az anyagcsere-zavarokhoz. Bizonyított összefüggés van a túlsúly, az elhízás és a magas vérnyomás közt is. Jó hír, hogy ez bizonyos értelemben kihasználható: elhízás esetén a fogyás 10 kg-ként 5-20 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást.

  • Inzulin-anyagcsere zavara, cukorbetegség

Az inzulin anyagcsere felborulása és a cukorbetegség több ok miatt emeli meg a vérnyomást. Nem csak az erek rugalmasságát csökkenti ugyanis, de növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és összességében hozzájárul a plakkok képződéséhez is.

  • Felgyorsult érelmeszesedés

A folyamatok egymásra hatása miatt gyorsul az érelmeszesedés, ami tovább emeli a vérnyomást.

  • Vesefunkció változás

A vese megbetegedései okozzák a szekunder hipertóniák egyik típusát, de az összefüggés két irányú: a tartósan magas vérnyomás is okozhat vesebetegséget. A vérnyomás emelkedésének egyik lehetséges oka ugyanis a veseartéria szűkülete, amelynek hátterében számos ok állhat, a ritkább daganatos betegségtől az igen gyakori érelmeszesedésig. A vesével összefüggésben pedig nagy figyelmet fordítanak a szakemberek az érzékeny renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre (RAS), amely kiegyensúlyozatlansága esetén többek között vérnyomásemelő hatást is kifejt.

- Ezen kívül még számos összefüggéssel tisztában kell lennünk, amikor a magas vérnyomást diagnosztizáljuk és elrendeljük a kezelést – hangsúlyozza Petróczy doktornő.- Gyanú esetén utánajárunk, felmerülhet-e például a bal kamrai hipertrófia, vagyis a szív izomzatának megvastagodása, a fokozott trombózishajlam, esetleg nem valamilyen más betegség okozza-e másodlagosan a magas vérnyomást. A hipertónia kezelése tehát meglehetősen összetett, és erősen igényli a páciens együttműködését is. Viszont megfelelően kialakított életmóddal és szükséges esetén gyógyszerekkel jól egyensúlyban tartható ez az érzékeny rendszer.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztel Doktor,Doktornő! Lajos Károlynak hívnak és azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy magas vérnyomással kezelnek.Amit felírtak gyógyszereket a következő:Prenessa 4mg 2X1 és Rilmenidin-Teva 1mg 2X1.Reggel 7 óra után veszem be őket és sajnos azt tapasztalom hogy nem bírja ki este 7-ig.Írtak még fel Nebibetát reggelre,de ha eggyütt beveszem nagyon lehúzza a vérnyomásom kb úgy 11 óra magasságáig.Kérném a tanácsukat!Köszönöm előre is a válaszukat! Üdvözlettel:Lajos Károly
Tisztelt Lajos Károly Úr!

Az Ön részletes adatainak, előtörtének, jelen fizikai állapotának, leleteinek , aktuális vérnyomás értékeinek ismerete nélkül csak korlátozott értékű tanács adható.
A felírt gyógyszerek mindegyike korszerű, jól használható. A betegekben a hatás egyedi lehet, ami az adag megválasztásánál rendkívül fontos. Ha jól értem, jelentős ingadozást tapasztalt a mért vérnyomás értékek között. Egy 24 órás ABPM (vérnyomás monitorozás) fontos információkat adhat arról, valójában hogyan alakul napi szinten az Ön vérnyomása napi szinten, ez segíthet a terápia megválasztásában is.
Ennél részletesebb vélemény egy vizit lebonyolítása után adható.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Alapos

Petróczy doktornő nagyon alapos! A vérnyomásom állandóan ingadozott, de a Doktornő által előírt terápiának hála most már minden rendben van!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.11.14 10:00