A koronavírus fertőzés után sokan tapasztalnak zavaró maradványtüneteket, mint például az állandó fáradtság, a nehezebb gondolkodás, a légszomj, a köhögés. Mivel azonban ezek a tünetek akár szívelégtelenségre is utalhatnak, mindenképpen ajánlott a kivizsgálás. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azokra a panaszokra hívta fel a figyelmet, amelyek fokozott figyelmet érdemelnek.

A szívelégtelenség több típusa létezik

Szívelégtelenség és koronavírus maradványtünetek miatt is fontos a kardiológiai vizsgálat.A szívelégtelenség egy komoly betegség, amelynek oka, hogy romló pumpafunkciója miatt a szív nem képes elég vért és oxigént juttatni a testbe. A betegségnek különböző típusai vannak, így a szisztolés – és a diasztolés szívelégtelenség, valamint a bal oldali -, a jobb oldali - és a globális szívelégtelenség, amelyek mind különböző kezelést igényelnek. Már csak a különbségtétel miatt is nagyon fontos idejében orvoshoz fordulni bármilyen gyanús tünet esetén, még ha csak egy látszólag jelentéktelenebb fáradtságról vagy köhögésről is van szó. Mostanában sokan úgy gondolhatják, hogy ezek csak a koronavírus esetleges maradványtünetei, és majd elmúlnak maguktól. Holott akár COVID szövődményről, például a leggyakoribb szívizomgyulladásról van szó, akár valóban szívelégtelenségről, mindenképpen fontos a pontos diagnózis, mert csak erre épülő hatékony kezeléssel lehet megelőzni az esetleges következményeket – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

Milyen tünetek utalhatnak szívelégtelenségre?

Légszomj

Leginkább fizikai aktivitás közben érzékelhető, hogy nehezebben tud levegőt venni a beteg, mélyebben, gyakrabban kell lélegeznie. Előfordulhat, hogy alvás közben jelentkezik a légszomj, amikor a beteg levegőért kapkodva ébred.  Ha egy már ismert, diagnosztizált betegnél jelentkezik fekvő pozícióban a légzési nehézség, érdemes megemelni a felsőtestet. A jelenség oka, hogy a vér pang a tüdő ereiben, mert a szív nem tudja elég hatékonyan végezni a munkáját. Emiatt folyadék szivároghat a tüdőbe, ami nehézlégzést okoz.

A tartós köhögés, a szívdobogás, kimerültség szívelégtelenségre is utalhat.Köhögés, zihálás

A köhögés gyakran fehér vagy rózsaszínes váladékot hoz felszínre, ami ijesztő lehet. Az ok ugyancsak a tüdőben pangó folyadék.

Kimerültség, szokatlan fáradtság

A betegek gyakran már a mindennapos tevékenységet is fárasztónak érzik, egy lépcsőzés vagy főzés is komoly megterhelést jelenthet. Mivel a szív gyengesége miatt a szervekbe és az izmokba sem jut elég vér, ez nyilván megnehezíti a fizikai aktivitást.

Étvágytalanság, hányás

Gyakori, hogy a beteg úgy érzi, teli van, nem tud enni, akár hányingert, hányást is tapasztalhat. A kellemetlen tünet oka ebben az esetben is az, hogy az emésztőrendszer nem jut elegendő vérhez.

Zavarodottság, feledékenység

Sokszor a hozzátartozók veszik észre először, hogy a beteg zavarosan kezd gondolkozni, sok mindent elfelejt. Ez a vér összetételének megváltozására utalhat, hiszen például a nátriumhiány okozhat memóriazavart, zavartságot, ingerlékenységet.

Ödéma

A szívelégtelenség vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma. Ez csak a járóképes betegeknél jelentkezik, ugyanis a tartósan ágyban fekvő betegeknél a gravitáció miatt az ödéma természetesen a  mélyen fekvő területeken, de nem a bokánál jelentkezik. A járóképes páciensek gyakran azt veszik észre, hogy a zokni nagyon mélyen bevág a lábszárukba, bokájukba és a cipőjük szűknek tűnik. Az ödémát minden esetben megelőzi a tüdőben jelentkező, és a fizikális vizsgálat során a fonendoszkóppal hallható pangásos zörej. Az ödéma oka a szövetekben pangó folyadék, amit csak fokoz, hogy a vesék kevésbé képesek a víz és a nátrium tárolására, így tovább fokozódik a szöveti folyadék-visszatartás.

Erős szívdobogás érzés

Az erős, gyors szívverés azért alakul ki, mert a szív így próbálja normalizálni a vérkeringést. A palpitáció során a beteg úgy érezheti, hogy erősen zakatol a szíve.
Vaskó doktor szerint természetesen nem biztos, hogy minden egyes tünet jelentkezik minden páciensnél, de ha már csak néhány panasz is fennáll, érdemes bejelentkezni egy kardiológiai kivizsgálásra

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt dr. Úr/Nő! 25 éves férfi vagyok és (számomra) óriási problémával küzdök, amire még ésszerű magyarázatot nem kaptam. 2016. szeptemberében volt egy spontán PTX-em. 22 napig feküdtem kórházban, ez idő alatt 2-szer csöveztek be, 3-ik alkalommal tüdő rezekciós műtétet hajtottak végre. Miután kiengedtek a kórházból nyugalmi állapotban (fekvés) közben hirtelen nagyokat dobbant a szívem és felgyorsult a pulzusom (a kiérkező ügyeletes orvos 180-at mért), emellett rázott a hideg, remegtem, légszomjam volt. Többször jártam kardiológusnál, Nebilet 5mg és Panangin tablettát szedtem. Utolsó kontroll vizsgálatnál a kardiológus javasolta a Nebilet elhagyását, mert túlzottan visszaesett a pulzusszámom (50-60 közé). Minden vizsgálatot elvégeztek rajtam (Holter, szív ultrahang, terhelés) semmilyen eredményre nem vezetett, viszont a tünetek mai napig fenn állnak, hogy egyik pillanatról a másikra hevesen kezd dobogni a szívem, nagyokat dobban és érzem a mellkasomban a fájdalmat, nehezen veszek levegőt és csak a gyógyszer segít (Nebiletet veszek be ilyenkor). A kérdésem a következő lenne: mi lehet ennek a szapora szívverésnek és nagy dobbanásoknak az oka? A kardiológus aki kezel azt mondta, hogy pszichés alapon is jelentkezhet ez a dolog és túl pánikolom az egészet. Szóval kérem Önt/Önöket, a leírtak alapján állítsanak fel egy diagnózist, továbbá segítséget szeretnék kérni, hogy milyen további lépéseket/vizsgálatokat lenne szükséges elvégezni annak érdekében, hogy végre kiderüljön, mi is a baj valójában! Válaszát/válaszukat várom és köszönöm! Üdvözlettel, Felleg István
Felleg István

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztel Felleg István Úr!

Az elkészített ekg-t, a Holter monitorozás leleteit látni kellene, hogy véleményt tudjak mondani.
Ha ezek megismételve is negatív eredményűek voltak, akkor nehéz gyógyszert adni. De én semmi estere sem adnék Nebiletet, mert az nem elsősorban ritmuszavarra való.
A fenti vizsgálatokat esetenként többször meg kell ismételni. Személyes konzultációra szerda délután és csütörtök délelőtt van lehetőség. Bejelentkezés és bővebb információ: 70-6103847es telefonszámon.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Magabiztos és jó szakember

Maximálisan elégedett vagyok, kimondottan jó a véleményem, gyakorlatilag minden tekintetben. Minden a recepciónál kezdődik..., mosoly, inetlligencia, kedvessség, kitűnő eligazitás fogadott. Dr.VASKÓ PÉTER magabiztos és jó szakember benyomását keltette-örülök, hogy Hozzá kerültem.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.02.18 17:09