Ha valakitől azt halljuk, hogy 200 fölé emelkedett a vérnyomása, azonnal az első, úgynevezett szisztolés értékre gondolunk. Ritkábban szembesülünk vele, hogy a második, diasztolés érték is megemelkedhet, akár úgy is, hogy az első érték normális marad. Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista az izolált magas vérnyomás jelenségéről beszélt, amelyet kockázatai miatt nagyon komolyan kell venni.

A magas vérnyomásnak is vannak fokozatai

Ha csak az egyik vérnyomás érték a magas, fontos a kivizsgálás.Általánosságban igaz, hogy a vérnyomás szisztolés értéke 100 és 140 Hgmm között, míg diasztolés értéke 60 és 90 Hgmm között tekinthető normálisnak. Ha az értékek ez alatt vannak, alacsony vérnyomásról, vagyis hipotóniáról beszélhetünk, ha az értékek meghaladják a 140/90 Hgmm-t, magas vérnyomás, vagyis hipertónia gyanúja merülhet fel.
A Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelvei azonban tovább finomították a meghatározást, az állásfoglalás szerint a magasvérnyomás betegségen belül fokozatokról és fajtákról beszélhetünk. (Az alábbi felsorolásban az első számok a szisztolés, a második számok a diasztolés vérnyomásértékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők­.)

  • Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Emelkedett normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: 140-159 vagy 90-99
    Ezen belüli alcsoport - határérték hipertónia: 140-149 vagy 90-94
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: >=180 vagy >=110

Izolált magas vérnyomás: csak az első, vagy csak a második érték magas

  • Izolált szisztolés hipertónia: >=140 és <90

   Ezen belüli alcsoport- határérték izolált szisztolés hipertónia: 140-149 és <90

Az izolált szisztolés magas vényomás, vagyis hipertónia annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az időseknél és a súlyos érelmeszesedéssel küzdőknél. Sokkal ritkább ez a jelenség fiataloknál, náluk az esetek nagy részében a fokozott szimpatikus idegrendszeri aktivitás, leegyszerűsítve a nem kezelt stressz okozza. Természetesen bármilyen életkorban is tapasztalható kiugrás vagy tartósan magas szisztolés érték, feltétlenül ki kell vizsgálni, hiszen kutatások szerint izolált szisztolés hipertónia esetén sokkal nagyobb a koszorúér-betegség és a kardiovaszkuláris betegség miatti halál kockázata (főként a nőknél), mint a normális vérnyomású személyeknél.
A másik variációnál a diasztolés érték magasabb a normálisnál, ami egy ritkább, nehezebben megfejthető probléma, nem is ismert még a pontos oka. Sokáig a ritkább előfordulása miatt nem tekintették különösebben veszélyesnek, de mára bebizonyosodott, hogy ugyanazon betegségek rizikóját hordozza, mint az izolált szisztolés hipertónia, sőt a stroke szempontjából még veszélyesebb is.   

Mit jelent az egyéni célérték?

Izolált magas vérnyomásnál fontos a 24 órás vérnyomásmérés. Ha többször is előfordul, hogy szisztolés vagy diasztolés vérnyomásértékünket magasnak mérjük, nagyon fontos lenne kivizsgáltatni magunkat.
- A kivizsgálás azonban nem kizárólag a vérnyomásmérésre szorítkozik, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a felmérjük a szervezet állapotát, ha lehetséges, kiderítsük, honnan ered az eltérés és okozott-e már valamilyen következményes problémát – mondja dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – Ha mindezek után sikerül felállítanunk a pontos diagnózist, nem mindenkinél az a cél, hogy elérjük a 120/80-as vérnyomásértéket. A kezelés ugyanis akkor hoz tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket, valamint az esetleg elrendelt gyógyszeres kezelést és az optimális esetben életmód orvos által felépített életmódot rendszeresen felül kell vizsgálni, és szükség esetén korrigálni, hogy megelőzhetők legyenek a súlyos következmények.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot 81 éves édesapámnak egy ideje átlagba 80/50 a vérnyomása de nem egyszer mértem neki 70/60- ast illetve ettöl alacsonyabbak Kérdésem, hogy mennyire normàlis vérnyomás ez és az hogy ilyen alacsony vérnyomásra rendszeresen kell vérnyomàs csökkentőt szednie a házi orvos utasitására már nem egyszer megszédült és elesett Várom mielőbbi válaszát
Lakatos Ildikó

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves Kérdező!
Egyáltalán nem jó a 70-80/50 Hgmm értékű vérnyomás. Nem csoda, hogy olyan vérnyomás értékek mellett megszédül az édesapja, vagy el is esik, ami olyan korban veszélyes is.
A hypertonia kezelésnél nem cél a 120/70 Hgmm alatti vérnyomás értékek, de 65 év felettieknek elég, ha épp 140/90 Hgmm alatt, vagy akörül van a vérnyomása. Nem tetszett említeni milyen gyógyszereket és milyen adagban szedi az édesapja. Amennyiben csak egyfajta vérnyomáscsökkentő gyógyszert naponta 1x kap, akkor azt lehet elhagyni (kivétel úgynevezett béta blokkoló, pl. metoprolol, bisoprolol, nevibolol..., ezeket érdemes felezni-negyedelni 1-2 naponta és aztán elhagyni). Amennyiben több fajtát kap, akkor mindegyiknek adagját kéne csökkenteni 2-3 naponta szoros vérnyomás kontroll mellett. Fontos emellett a megfelelő folyadék pótlás. Érdemes ellenőrizni, hogy nem lázas e az édesapja, mert fertőzések esetén is alacsony lehet a vérnyomása.
Tisztelettel Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Figyelmes

Petróczy doktornő nagyon alapos és szakszerű kivizsgálást végez! Szakmailag nagyszerű, továbbá nagyon figyelmes is!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.01.15 08:02