Ha valakitől azt halljuk, hogy 200 fölé emelkedett a vérnyomása, azonnal az első, úgynevezett szisztolés értékre gondolunk. Ritkábban szembesülünk vele, hogy a második, diasztolés érték is megemelkedhet, akár úgy is, hogy az első érték normális marad. Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista az izolált magas vérnyomás jelenségéről beszélt, amelyet kockázatai miatt nagyon komolyan kell venni.

A magas vérnyomásnak is vannak fokozatai

Ha csak az egyik vérnyomás érték a magas, fontos a kivizsgálás.Általánosságban igaz, hogy a vérnyomás szisztolés értéke 100 és 140 Hgmm között, míg diasztolés értéke 60 és 90 Hgmm között tekinthető normálisnak. Ha az értékek ez alatt vannak, alacsony vérnyomásról, vagyis hipotóniáról beszélhetünk, ha az értékek meghaladják a 140/90 Hgmm-t, magas vérnyomás, vagyis hipertónia gyanúja merülhet fel.
A Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelvei azonban tovább finomították a meghatározást, az állásfoglalás szerint a magasvérnyomás betegségen belül fokozatokról és fajtákról beszélhetünk. (Az alábbi felsorolásban az első számok a szisztolés, a második számok a diasztolés vérnyomásértékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők­.)

  • Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Emelkedett normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: 140-159 vagy 90-99
    Ezen belüli alcsoport - határérték hipertónia: 140-149 vagy 90-94
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: >=180 vagy >=110

Izolált magas vérnyomás: csak az első, vagy csak a második érték magas

  • Izolált szisztolés hipertónia: >=140 és <90

   Ezen belüli alcsoport- határérték izolált szisztolés hipertónia: 140-149 és <90

Az izolált szisztolés magas vényomás, vagyis hipertónia annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az időseknél és a súlyos érelmeszesedéssel küzdőknél. Sokkal ritkább ez a jelenség fiataloknál, náluk az esetek nagy részében a fokozott szimpatikus idegrendszeri aktivitás, leegyszerűsítve a nem kezelt stressz okozza. Természetesen bármilyen életkorban is tapasztalható kiugrás vagy tartósan magas szisztolés érték, feltétlenül ki kell vizsgálni, hiszen kutatások szerint izolált szisztolés hipertónia esetén sokkal nagyobb a koszorúér-betegség és a kardiovaszkuláris betegség miatti halál kockázata (főként a nőknél), mint a normális vérnyomású személyeknél.
A másik variációnál a diasztolés érték magasabb a normálisnál, ami egy ritkább, nehezebben megfejthető probléma, nem is ismert még a pontos oka. Sokáig a ritkább előfordulása miatt nem tekintették különösebben veszélyesnek, de mára bebizonyosodott, hogy ugyanazon betegségek rizikóját hordozza, mint az izolált szisztolés hipertónia, sőt a stroke szempontjából még veszélyesebb is.   

Mit jelent az egyéni célérték?

Izolált magas vérnyomásnál fontos a 24 órás vérnyomásmérés. Ha többször is előfordul, hogy szisztolés vagy diasztolés vérnyomásértékünket magasnak mérjük, nagyon fontos lenne kivizsgáltatni magunkat.
- A kivizsgálás azonban nem kizárólag a vérnyomásmérésre szorítkozik, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a felmérjük a szervezet állapotát, ha lehetséges, kiderítsük, honnan ered az eltérés és okozott-e már valamilyen következményes problémát – mondja dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – Ha mindezek után sikerül felállítanunk a pontos diagnózist, nem mindenkinél az a cél, hogy elérjük a 120/80-as vérnyomásértéket. A kezelés ugyanis akkor hoz tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket, valamint az esetleg elrendelt gyógyszeres kezelést és az optimális esetben életmód orvos által felépített életmódot rendszeresen felül kell vizsgálni, és szükség esetén korrigálni, hogy megelőzhetők legyenek a súlyos következmények.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Kardióközpont, Édesanyám 4-5 hónapja tünetek nélkül bár, de magas vérnyomást mért otthon (140/77/65), ezért háziorvoshoz fordult, ahol egy újabb hasonló mérés után covercardot írt fel neki az orvos. Bár a vérnyomása 2 hónapon át naplózva beállt átlag 110/75-re, a vérnyomáscsökkentő szedése után fokozatosan fáradékony lett, amit végül karácsonykor egy ájulás követett. Dec 23-a óta voltunk kardiológiai kivizsgáláson, EGK-én, terheléses EGK-én, szív ultrahangon, koponya MRI-n, MRA-n, nyaki doppleren, de a véleményezések szerint semmi szignifikánsan kóros állapot nem mutatkozik. Az orvosok javaslatára a vérnyomáscsökkentőt azonnal elhagytuk, az azóta naplózott vérnyomásértékek most 90/60/70 körüliek, szédülés, és gyengeség megmaradt. 2023 novemberi a legfrisebb nagylabor, fehérvérsejtszám, nátrium, kálium, magnézium, fehérvérsejtszám, TSH, vas, b12, folsav minden referencia értéken belül van. A rosszullét napján, és úgy általánosságban véve is, a napi 2 liter folyadékfogyasztás megvolt, nincs különösebb stressz tényező. Édesanyám 71 éves, és 55kg. Szeretnénk tanácsot kérni, hogy ezt az állapotot a továbbiakban miként lehet kezelni, milyen vizsgálat / labor adhat magyarázatot a helyzetre, mit lehetne még keresni, vagy kizárni, illetve milyen szakemberhez lehet fordulni megoldásért? Nagyon köszönöm segítségüket, Tamás
Szőke Tamás

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Tisztelt kérdező!
Azt nem írta le, hogy szed- e egyéb gyógyszert az édesanyja és van- e valamilyen betegsége. Amennyiben ezekre nem a válasz, akkor egyrészt érdemes megismételni a laborvizsgálatot (általános vizelet vizsgálattal), megnézni benne még TSH és cortizol szintet. Illetve otthoni körülmények között megcsináltatni úgynevezett Schellong tesztet , mely során a beteget 10 percig kell fektetni, fekve megmérni a vérnyomását, majd 5-10 percre felállítani és közben 2-3 alkalommal megmérni a vérnyomását. Ha a systoles vérnyomás >20-al, a diasztolés >10-el csökken akkor úgynevezett ortosztatikus hipotóniáról beszélünk. Olyankor az agyi (és egyéb) szervek keringési elégtelensége alakul ki a hirtelen vérnyomásesés következtében, emiatt szédül, nincs jól. Okaként, gyógyszerek mellékhatások mellett lehetnek endokrin eredetű kórképek ( pajzsmirigy alulműködés, mellékvese elégtelenség, hypophysis probléma), szívérrendszeri eltérések ami ki lett ugye zárva, hosszan tartó ágyban fekvés, fertőző betegségeket követően, alacsony folyadék és só bevitel, néha neurológiai kórképek (pl. Parkinson szindróma).
Addig nincs más, mint elegendő folyadék, és sóbevétel, óvatos mozgás, séta.
Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Alapos

Petróczy doktornő nagyon alapos! A vérnyomásom állandóan ingadozott, de a Doktornő által előírt terápiának hála most már minden rendben van!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.01.15 08:02