Szívünk négy billentyűjének más-más fontos szerep jut az egészséges keringés működtetésében, éppen ezért, ha probléma adódik valamelyikkel, az nem csak ott helyben okoz gondot, de a teljes keringés rendszerére kihat. Az egyes szívbillentyűkhöz kapcsolódó lehetséges betegségekről dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa beszélt.
Milyen szerepet játszanak az egyes szívbillentyűk az egészséges keringésben?
A szívbillentyűk egészséges esetben rugalmasak, megfelelően kinyílnak, hogy a vér át tudjon áramlani rajtuk keresztül, valamint megfelelően zárnak, hogy ne következzen be a visszaáramlás. Vagyis alapvetően két működési hiba érintheti őket: nem záródnak megfelelően vagy túlságosan beszűkülnek – mindkettő nagy hatással van a keringésre.
- Aortabillentyű
Három szívbelhártya tasakból álló szelep, bár születési rendellenességként előfordulhat, hogy csak két tasak alkotja. A bal kamrát választja el az aortától, szerepe, hogy a vér rajta keresztül az aortába, azaz a főverőérbe, onnan az artériákon keresztül a test szöveteibe jusson, visszafelé azonban ne tudjon áramolni.
Az aortabillentyű szűkülete talán a leggyakoribb billentyűhiba, amelyet nem csak az idősödéssel nagyobb valószínűséggel előforduló meszesedés okozhat, de akár szívbelhártya-gyulladás és reumás láz is, illetve a fentebb említett születési rendellenesség. A sokáig tünetmentes állapotra sokszor csak az évek múlva jelentkező fulladás, szédülés, mellkasi fájdalom hívja fel a figyelmet. Későbbi fázisban, amikor már erősen csökkent a kamrafunkció, szívritmuszavarok és szívelégtelenség is kialakulhat.
Ha az aortabillentyű nem tud rendesen zárni, szívbillentyű elégtelenségről van szó, ami lehet egy trauma vagy szívbelhártya-gyulladás hirtelen következménye és évek alatt kialakuló probléma is. Előbbi azonnali ellátást igényel, utóbbi tünete lehet fulladás, a fáradékonyság, a szapora szívdobogás.
- Mitrális billentyű
A mitrális billentyű szerepe, hogy elválassza a bal pitvart a bal kamrától, megnyissa az utat a pitvarból a kamrába áramló vér előtt és a többi billentyűhöz hasonlóan megakadályozza a visszaáramlást.
A mitrális billentyű szűkületének hátterében sokszor szintén reumás láz áll, és fulladásos panaszok, pitvarfibrilláció lehetnek a jellegzetes tünetei. Ha pedig ez a billentyű nem zár megfelelően, a kamra erősebben kezd pumpálni, ám egy idő után gyengülni kezd, és fulladás, bokaödéma, ritmuszavar, fáradékonyság jelentkezik.
- Tricuspidalis (vagy háromhegyű) billentyű
Ennek a billentyűnek három csúcsa (úgynevezett hegye) van, és ez választja el a jobb pitvart a jobb kamrától. Amikor a vér a jobb pitvarból a jobb kamrába áramlik, akkor kinyílik, viszont megakadályozza a fordított irányú áramlást.
A háromhegyű billentyű szűkülete leginkább szintén a reumás lázhoz köthető, többnyire mitralis szűkülettel jár együtt, súlyos betegséget okozva. Elégtelenség esetén sokáig tünetmentes maradhat az eltérés, később fulladás, májtáji feszülés, bokaödéma, sárgaság mutatkozhat.
- Pulmonális billentyű
Ez a billentyű tulajdonképpen a jobb kamrát és a pulmonalis artériát elválasztó szelep. A jobb kamrából engedi át a vért a tüdőartériába és megakadályozza a visszaáramlást.
Legritkábban a pulmonális billentyű szűkülete fordul elő felnőtteknél, ez általában születési rendellenesség lehet.
Komplex kivizsgálással diagnosztizálhatók a szívbillentyű hibák
- Ha a tünetek megismerése, a fizikai és sztetoszkópos vizsgálat során felmerül a szívbillentyű hiba gyanúja, mindenképpen el kell végezni egy EKG-t, egy szívultrahangot és esetleg egy mellkasröntgent – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - A szívultrahang különösen fontos vizsgálat lehet olyan tünetek esetén, mint például a szabálytalan, erős szívdobogás érzés, a mellkasi fájdalom, a szédülés, az ájulás. Ezzel az eljárással láthatóvá és mérhetővé válik a szívbillentyűk alakja és mozgása, a szívüregek mérete és működése, a szív pumpafunkciója és felmérhető a szívizomzat merevsége vagy rugalmassága. Amennyiben a szívultrahang során nehezen ábrázolható és mérhető az adott probléma, akkor a választási lehetőségek a következők: színes 3D-ultrahang vizsgálat, transoesophagealis (TEE) ultrahang vizsgálat, vagyis a nyelőcsövön keresztül levezetett ultrahang és szív-MR. Az eredményeket összegezve tudjuk diagnosztizálni a szívbillentyű hibákat és megkezdődhet a kezelés.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés kardiológiai vizsgálatra
Téma szakértője
- Mellkasi fájdalom okainak kivizsgálása
- Szívinfarktus utáni gondozás
- Hosszú távú kardiológiai gondozás
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos
Dr. Vaskó Péternél 2x jártam Intézményükben. Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos. Betegségemről kikérdezett, megvizsgált. Rám szánta az időt, válaszolt kérdéseimre, elmagyarázta, hogy mit "talált" Mindezt közérthetően, türelmesen. Nagyon örülök, hogy hozzá kerültem!!!
