A menopauza jellemzően 45-55 éves kor közt következik be, tehát ha természetesen módon ennél fiatalabb korban jelentkezik, korai menopauzáról beszélünk. Mára az is bebizonyosodott, hogy a korai menopauza bizonyos mértékben növeli a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, és az összefüggés fordítva is igaz: a szívinfarktus és a stroke hajlamosíthat a korai klimaxra. A témáról dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa beszélt.

A korai klimax növeli a szív-érrendszert érintő kockázatot

A menopauza növeli a szívbetegségek kockázatát, ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás.Bizonyos reprodukcióval összefüggő tényezők a nőknél növelhetik egyes kardiovaszkuláris betegségek kockázatát – ezt már számos kutatás bizonyította. Ide sorolható többek közt a 12 éves kor előtt jelentkező menstruáció, az átlagosnál fiatalabb korban történő első szülés és a korai menopauza. A petefészek- és méheltávolítás egyesen megduplázhatja ezt a rizikót. Az összefüggések még így sem tisztázottak, de a szakemberek azt feltételezik, hogy a női reproduktív rendszerben jelentkező rendellenességeket ugyanazok az okok váltják ki, mint a szív-érrendszeri betegségeket, nevezetesen a gyulladások és az erekben jelentkező diszfunkciók, zavarok. Egyértelmű következtetéseket egyelőre még nem lehet levonni a kutatások eredményeiből, de azt mindenesetre érdemes szem előtt tartani, hogy a fenti problémákkal rendelkező nőknél fokozottan fontos a kardiológiai ellenőrzés, akár tünetek nélkül is.

A szívinfarktus és a stroke is vezethet korai menopauzához

A kutatások szerint az összefüggések két irányúak: a 35 éves kor előtt bekövetkező szív-érrendszeri események megduplázzák a korai klimax bekövetkeztének esélyét. (A 40 éves kornál idősebb korban jelentkező szív-érrendszeri események nem befolyásolják a menopauza időpontját.)
Ez egy több, mint 177.000 nő adatait összevető adatelemzésből derült ki, amelyben megállapították, hogy a szívinfarktus, a stroke és az angina is okozhat korai menopauzát. Ez az eredmény is csak megerősíti azt az összefüggést, amely már rég ismert a női hormonok szintje és a szív—érrendszer állapota közt.
- Bizonyos szempontból még ma is védettebbnek tekintjük a menopauzát még át nem élt nőket a szív-érrendszeri események és betegségek szempontjából, ugyanis a női nemi hormonok egyfajta védelmet adnak e tekintetben – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ezt azonban nem szabad készpénznek venni, hiszen például a korai menopauza és más rizikófaktorok, mint például a túlsúly, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a magas koleszterinszint, a magas vércukorszint, a cukorbetegség és bizonyos más betegségek ugyanúgy rizikófaktort jelentenek a nőknek, mint a férfiaknak. Tehát akár tünetek, akár az ismert kockázati tényezők jelenléte esetén a nőknek is nagyon ajánlott a kardiológiai kivizsgálás

Cél a szív-érrendszeri betegségek, események megelőzése

A rendszeres kardiológiai kivizsgálás fontos a klimax során és utána is.- A nőknek többet kell törődniük a saját egészségükkel is, ha már rájuk tekintünk a család egészségének őrzőjeként – hangsúlyozza Vaskó doktor. - Ideális esetben már a megelőzés lehetőségeiről is minél többet kell beszélni, különösen, ha olyan rizikófaktor is fennáll, mint a korai menopauza. A megelőzés összetevőihez tartozik a magas vérnyomás kezelése, a vérzsírszintek kordában tartása, a kiegyensúlyozott táplálkozás, az egészséges testsúly megőrzése, a rendszeres mozgás, a dohányzásról való lemondás, a kielégítő alvás és a stresszkezelés. Ha tehát megfelelő orvosi kezeléssel és életmódváltással sikerül csökkenteni és stabilizálni a vérnyomást, kezelni a véralvadási problémákat, valamint normalizálni a vércukorszintet és koleszterinszintet, rengeteget tehetünk a stroke, a szívinfarktus és más szív-érrendszeri betegség megelőzéséért.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Édesanyám 85 éves. Másfél hónapja szedi a Concor Cor-t (2,5 mg). Emellett többek között még szed Coverex-AS Komb 5 mg / 1,25 mg filmtablettát és ASA Protect Pharmavit 100 mg tablettát. A Concor Cor betegtájékoztatójában ez szerepel: „… túladagolásával járó leggyakoribb tünetek közé tartozik a pulzusszám csökkenése (bradikardia), … a vérnyomás kifejezett csökkenése, …”. Édesanyámnak a gyógyszert folyamatosan kell szedni, azonban a pulzusa reggelente olykor 54. Egy este, lefekvés előtt 45 volt a pulzusa (aznap reggel 60, és ekkor tizedik napja szedte a Concor Cor-t, egyébkén nem szoktuk este mérni). Attól tartok, éjszaka nehogy lemenjen a pulzusa 40-re. A reggeli mérésnél (8-9 óra között), ha 60 alatti az érték, húsz perc elteltével ismét megmérjük a pulzusát, ill. vérnyomását. Ilyenkor eléggé eltérő az eredmény pl. 144 / 69 és a pulzus 54. Húsz perccel később 150 /72 a pulzus 66. Kérdéseim a következők: Ilyen változó pulzus értékeknél mi a döntő, hogyan szedje helyesen a Concor Cor-t? Ezen gyógyszer esetében az 54-es pulzus, már tartozhat a bradikardia körébe? Jogosan félek attól, hogy éjszaka lemehet a pulzusa 40-re, ill. ez alá a Concor Cor miatt? Mennyire reális ennek veszélye? Van, ill. mi az az alacsony vérnyomás érték, aminél nem kell bevenni a Con Cort-t? A segítséget és az információt előre is köszönöm: Zsófia
Tisztelt Zsófia!

Így, kiragadva a tágabb környezetéből (a beteg előző betegségei, aktuális panaszai, eddigi leletei , EKG különösen, fizikális vizsgálati eredményei, stb) felelősséggel pontos vélemény nem adható.
Általános megközelítésként azt tudom tanácsolni, hogy felezze le a ConCor-Cort, és nézzék meg milyen a pulzus. Ha mód van rá, 24 h vérnyomás monitorozással (ABPM) választ lehet kapni arra, hogy éjszaka, alvás közben milyen a pulzus, ugyanígy informatív az EKG is. 85 éves betegnél alapos indok nélkül nem alkalmazunk annyi és olyan gyógyszerrt, amely 60/min alá viszi a pulzust.
Ennél többet csak személyes találkozás, vizsgálat alapján tudok mondani.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Végtelenül kedves, türelmes

Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.06.16 09:08