A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tünetet, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más célú laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelés nélkül olyan súlyos következményekhez vezethetnek, mint a szívinfarktus és a stroke. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus beszélt az értékek csökkentésének lehetőségeiről.

 

Ilyen vérzsírokkal találkozhatunk a leletekben

A laborleletekben megkülönböztetve tüntetnek fel három kifejezést: szérum koleszterin (vagy összkoleszterin), HDL- és LDL koleszterin.

  • Összkoleszterin

A koleszterinszint csökkentése gyógyszerrel és életmóddal is lehetséges.Az összkoleszterin magában foglalja az alacsony sűrűségűt (LDL), és a magas sűrűségű koleszterin frakciókat (HDL), és a triglicerid szint 20%-át.

  • LDL koleszterin
     

Az LDL (low-density-lipoprotein), az úgynevezett rossz koleszterin szintjét 100 mg/dl (2,6 mmol/L) érték alatt érdemes tartani. Ha ugyanis a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falában rakódik le. Ezek a plakkok pedig csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt. Mindezek miatt az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szívinfarktushoz, stroke-hoz vezethet. Ennek megelőzéséhez elsősorban életmód változtatás, szükség esetén gyógyszeres kezelés szükséges.

  • HDL koleszterin

A HDL (high-densitity-lipoprotein) közismert neve: jó koleszterint. Ennek szintje ideális esetben felnőtteknél több, mint 40 mg/dl (1,4 mmol/L). A HDL szintjét részben a genetika befolyásolja, részben pedig a 2-es típusú cukorbetegség, a dohányzás, a túlsúly és a mozgásszegény életmód tudja rossz irányba vinni az értékeket. 

  • Triglicerid

A trigliceridek a vérzsírok legjellemzőbb típusai, és szintjük életkoronként és nemenként változik. Az azonban bizonyos, hogy a magas triglicerid szint az alacsony HDL és magas LDL koleszterinszinttel kombinálva, szinte egyenes út az érszűkülethez.

Az életmód az elsődleges, de gyógyszerre is szükség lehet

A vérszírszinteket csökkenteni kell a szövődmények elkerülése miatt.​​​​​​​A normál koleszterinszintet általában 5.2 mmol/liter alatt szokták meghatározni, az 5.2-7 közti értéket tartjuk határértéknek, és ha efölött van az érték, azt már kórosnak szokás nevezni. Azt, hogy az orvos hogyan ítéli meg a kapott értéket, számos tényező befolyásolja.
- Amikor arról döntünk, szükséges-e csökkenteni a koleszterinszintet, több szempontot figyelembe kell vennünk – hangsúlyozza dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus. – A vérszírszint értékeken és azok arányán túl azt is, hogy milyen a családi kórelőzmény, dohányzik-e az illető, van-e cukorbetegsége, magas vérnyomása, küzd-e túlsúllyal, elhízással, mozog-e rendszeresen, mennyi alkoholt, mennyi szénhidrátot fogyaszt. Ha férfiról van szó, tekintetbe vesszük, elmúlt-e 45 éves, nőknél a menopauza előtti és utáni állapotot különítjük el. Tehát más lesz az elérni kívánt vérzsírérték egy egyébként egészséges, de magas koleszterinértékkel rendelkező személy esetében, mint a veszélyeztetett, vagy a stroke-on, szív
infarktuson átesett betegnél. A teendők két alapeleme az orvosi, akár gyógyszeres kezelés és az életmód megreformálása. Az egészséges életmód a gyógyszerszedés mellett is minden esetben szükséges, különösen, ha elhízás is jelen van. A komolyan vett életmódváltás esetén akár 1 mmol/L LDL koleszterin  csökkentés is elérhető, de ha a célértéktől ennél nagyobb a különbség, koleszterin-csökkentő kezelés elkezdése szükséges. A cél az, hogy csökkentsük a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, amelyhez gyakran gyógyszerekkel is meg kell támogatni a koleszterin- és a trigliceridszint csökkentését.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Férjemnek érszűkület miatt mint két lábaba, vese magassagban stentet tettek, 3-4 éve. Sajnos romlott az állapota. Cserélhető-e a stent? Illetve milyen megoldás lehet, ami allapotjavulast eredményezhet. Köszönöm válaszát.
Nagy Eszter

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Nagy Eszter !

Ez egy érsebészeti probléma - javaslom egy érsebész specialista megkeresését az állapotromlásra tekintettel minél élőbb.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Alaposság

Nagyon elégedett vagyok a Doktor úrral. Maximális alapossággal vizsgált ki. Megnyugtató válaszokat kaptam. Csak ajánlani tudom!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász
Módosítás: 2024.11.19 11:12