Az időjárás változásának különféle formái mindenkire másképpen hatnak. Vannak olyan emberek, akik meg sem érzik, azonban vannak olyanok is, akik a meteorogén hatásokra különösen érzékenyek, és a körülöttük lévő légkör változásait nehezen, rossz közérzettel viselik. Különösen igaz ez azokra, akik valamilyen szívbetegséggel, például szívritmus zavarral, szívbillentyű problémával, vagy keringési rendellenességgel küzdenek. Arról kérdeztük Dr. Vaskó Pétert, a KardióKözpont kardiológusát, hogy milyen folyamatok játszódnak le ilyenkor a szervezetünkben, és mit tehetünk azért, hogy szívünk egészségét megőrizzük.

KIK REAGÁLNAK KÜLÖNÖSEN ÉRZÉKENYEN A FRONTOKRA?

időjárási fornt, szív és érrendszerAz ember, mint minden élőlény, része a természetnek, így folyamatos kölcsönhatásban áll vele. Érthető tehát, ha környezetünk változásai szervezetünket különféle alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik. Néhány ember számára azonban, az időjárás változásai nehezen elviselhető panaszokat okozhatnak. Különösen a szívbetegek azok, akik ezeket a hatásokat, csak nehezen tudják kompenzálni. Szívbillentyű-betegeknél könnyebben jelentkezik fulladás, lábdagadás, látszólag indokolatlan fáradtság, gyakoribbá válik a ritmuszavar is. Megfigyelések szerint, fronthatás alatt több szívroham következik be, növekszik a keringési elégtelenségek veszélye.

MILYEN HATÁST VÁLT KI A SZÍVBETEGEKNÉL A HIDEGFRONT?

A kutatások kiderítették, hogy a hideg hónapokban növekszik szívinfarktusok száma. Ez azzal magyarázható, hogy az alacsony hőmérséklet miatt beszűkülnek az erek – köztük a szív artériái is –, így csökken a szívizmok vérellátása. Mivel a test úgy reagál a hidegre, hogy összehúzódnak az erek a bőrben és annak a testfelszín közelében, a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa a keskenyebb erekben. Ezt egy beteg szív már nehezen tudja kivitelezni. Ilyenkor növekszik a görcskészség is, amely szívbetegeknél szorító mellkasi érzést okozhat, valamint a trombóziskészség is fokozódik.

HOGYAN VISELIK A BETEGEK A MELEGFRONTOT?

A hőség is elsősorban a szívbetegeket viseli meg. A meleg frontot a levegő páratartalmának emelkedése és a légnyomás csökkenése kíséri: ezek a változások fokozzák a szimpatikus idegrendszer működését, hatására emelkedik a vérnyomás, fokozódik az anyagcsere. A szimpatikus aktivitás fokozódásának hatására megnövekedett keringési igényt a szívbetegek nehezen tudják kompenzálni, emiatt gyakoribbá válik a szívinfarktus, növekszik a keringési elégtelenség veszélye. Meleg front érkezésekor emelkedhet a vérnyomás, míg ez tartós kánikulában az értágulati hatás miatt csökken.

 MIT TEHETÜNK SZÍVÜNK EGÉSZSÉGÉNEK MEGŐRZÉSE ÉRDEKÉBEN?

A fokozott kockázati tényezőkkel rendelkezőknek (magas vérnyomás, családi halmozódás, magas koleszterin szint, érelmeszesedés, túlsúly) különösen fontos, de 40 éves kor felett már mindenkinek javasolt, hogy évente legalább egyszer vegyen részt kardiológiai szűrővizsgálaton, ahol EKG-val, mellkas röntgennel, illetve szívultrahanggal megvizsgálják a szíve állapotát. Ez azért nagyon lényeges, hogy a meglévő ritmuszavarok, az ischaemiás jelek, (valamely mechanikus hiba- elzáródás, szűkület okozta vérellátási hiány egy adott területen) a billentyűkön lévő meszes lerakódások, a különböző szívelváltozások, megnagyobbodások, pangások megléte minél előbb kiderüljön, és a kardiológus szakorvos előírhassa a szükséges terápiát. Ne feledjünk, minden betegségre, így a szív- és érrendszeri elváltozásokra is igaz: Minél előbb megtaláljuk a hibát, az annál jobb eséllyel gyógyítható!

ÉLETMÓDVÁLTÁSSAL IS SOKAT TEHETÜNK A KERINGÉSI RENDSZERÜNKÉRT!

„Minden évszakban tudunk mit tenni a keringésünk épségének megőrzése érdekében. Fontos kiemelni, helyes életmóddal tehetünk a szívünk egészségéérthogy mindennapi életvitelünk, a táplálkozási és a mozgási szokásaink, a napi feszültségek, a munkahelyi- és családi konfliktusok kezelési képessége nagymértékben befolyásolják egészségünket, különösen szív- és érrendszerünk állapotát. Ezért legyünk tudatosak életvitelünk megtervezésében, mozogjunk heti háromszor, étkezésünk legyen változatos és kiegyensúlyozott.  Ne sajnáljuk az időt magunkra: pihenjünk, relaxáljunk, kerüljük az idegeskedést, vezessünk be olyan módszereket az életünkbe, amely segítenek felülkerekedni a mindennapi feszültségeken” – tanácsolja Dr. Vaskó Péter.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Online bejelentkezés kardiológiai kivizsgálásra

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Varga Sándor vagyok,56 éves és autóbuszvezetőként dolgozok.Egy olyan kérdéssel szeretnék Önhöz fordulni,hogy egy az elmúlt időkben jelentkezett nálam egy olyan dolog amit még sosem tapasztaltam magamon,furcsa remegő szorongó érzés vesz elő és gyakran azt érzem,hogy szédülés is meg volt hányingerem is,voltam orvosnál is,kardiológusnál,tüdőgyógyászaton és labor vizsgálaton is,utóbbin közel egy hónapja ahol annyit állapítottak meg,hogy a vese funkcióm értéke magas,és valószínűleg nem iszok elég folyadékot és ezért vannak ezek a tüneteim,tettem ellene de nem szűnnek ezek továbbra sem ezek a tünetek,írtak fel nekem Covercard 5/5 gyógyszert mert a vérnyomásom is egy kissé magas lett pedig sosem volt eddig,a kardiológus javasolt egy szívizotóp vizsgálatot annak ellenére,hogy negatív volt az eredményem,de sajnos oda egyszerűen nem tudok bejutni mivel a megadott telefonszámokat nem tudom elérni.Kérdésem az volna,hogy mit javasol a doktor Úr ez esetben,mivel buszt vezetek így szeretnék biztos lenni abban,hogy alkalmas vagyok ebben az állapotban ezt a feladatot ellátni mert emberek életéért felelek nap mint nap,és nem szeretném ha valami baj következne be.Tisztelettel köszönöm,és várom előre is a válaszát.Üdvözlettel:Varga Sándor autóbuszvezető Volánbusz ZRT
Varga Sándor

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Varga Sándor!

A leírtakból nem derül ki, hogy mi a betegsége. Ezt csak egy kivizsgálás után tudnám megmondani és csak ezután tudnék tanácsot adni,

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása

A recepción kedvesen foglalkoztak velem. (Nem volt szükség szakmai segítség kérésére, adására.) Dr. Vaskó Péterről csak felsőfokon lehet nyilatkozni! Nagyon körültekintően, részletesen kérdezett a panaszaimról. Nagyon kedves, figyel az emberre. Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása! 65 éves múltam, de ilyent eddig még soha, sehol nem tapasztaltam: egy méretarányos, rugalmas szív-maketten metszetben mutatta be a szív részeit, működését. Ezt lenyűgözőnek gondolom! Előző leleteimet figyelmesen tanulmányozta, A BENNÜK LÉVŐ ELLENTMONDÁST AZONNAL ÉSZREVETTE, "KISZÚRTA". Helyszíni méréssel ellenőrizte, hogy valóban hibát talált-e. Sajnos igen!! Összesített véleményem: 5* 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.01.22 22:15