A magas vérnyomás miatt kialakuló szívbetegségeket összefoglaló néven hipertenzív szívbetegségeknek nevezik, és alapvetően amiatt alakulnak ki, hogy a magas vérnyomás nagyobb megterhelést jelent a szívnek, erősebb munkára készteti azt. Az összefüggésekre és a kardiológiai kezelés jelentőségére dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa hívta fel a figyelmet.  

Ezért alakulnak ki a hipertenzív szívbetegségek

A kezeletlen magas vérnyomás számos szívbetegséghez vezethet.A krónikus magas vérnyomás miatt a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy a vért keringetni tudja a szervezetben. Az így megnövekedett nyomás az, ami számos problémához vezethet a szívben, beleértve a megvastagodott, megnagyobbodott szívizmokat és a szűk artériákat.  Ugyanis a pumpáláshoz szükséges extra erő a szívizmokat megvastagítja – hiszen minden izommal ez történik, ami nagy terhelésnek van kitéve. A hipertenzív szívbetegségben ezzel párhuzamosan az artériák lassan elvesztik rugalmasságukat és egyre merevebbé válnak. Mindezek eredményeként a keringés lelassul, nem jut elég oxigéndús vér a szervekbe.
A hipertenzív szívbetegségek összeségében az elsődleges haláloknak számítanak a magasvérnyomás betegek közt. Ennek megelőzéséhez elengedhetetlen a magas vérnyomás kezelése, amelyet minél előbb meg kell kezdeni. Csak így védhetők ki a komplikációk és a következményes károsodások.

A hipertenzív szívbetegségek két típusa

A kezeletlen magas vérnyomás miatt két jellegzetes betegség alakulhat ki.

  • Koszorúér betegség

A koszorúér betegsége azért alakul ki, mert plakkok rakódnak le az artériában, artériákban, és beszűkítik, súlyos esetben elzárják azt. Az anginának nevezett mellkasi fájdalom ennek egyik első, tipikus tünete. A koszorúér betegség olyan komplikációkhoz vezethet, mint például a szívritmuszavar, a szívelégtelenség és akár a szívinfarktus.

  • Bal kamra hipetrófia (szívmegnagyobbodás)

A bal kamra hipertrófia a bal kamra falainak megvastagodását jelenti. A bal kamra vért pumpál a test legnagyobb artériájába, az aortába, amely az oxigénnel dúsított vért a test szöveteibe küldi. Ha a kamra falai megvastagodnak, a pumpafunkció romolhat.

Milyen tünetei lehetnek a hipertenzív szívbetegségeknek?

A magas vérnyomás életmóddal és gyógyszerekkel kezelhető.A magas vérnyomás miatt kialakult szívbetegségekhez vezető folyamatban az a veszélyes, hogy a magas vérnyomás nem okoz panaszt, nem jár tünettel. Ezért, ha kezeletlen marad, és hosszabb idő múlva már panaszok is jelentkeznek, az arra utalhat, hogy a szív már károsodott bizonyos mértékig. Az olyan tünetekkel, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj, az erős szívdobogás, a szédülés, az ájulás, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Az is előfordulhat, hogy a stroke vagy a szívinfarktus az első drasztikus jel, ami felhívja a figyelmet a háttérben évek, évtizedek óta húzódó problémára.
- Ha már kialakult valamilyen hipertenzív szívbetegség, az nem visszafordítható. Egy életen át tartó kezeléssel és rendszeres ellenőrzéssel azonban megállítható az állapotromlás, a tünetek megszüntethetők – hangsúlyozza dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa. – A kezelés alatt pedig a gyógyszerek és az életmód orvoslás is értendő, ez a két megközelítés együttesen hozhat eredményt. Ahhoz pedig, hogy valóban megelőzhetők legyenek az esetlegesen súlyos következmények, a jó orvos-beteg kommunikáció és a páciens együttműködési szándéka, kitartása is szükséges, a szívvédő életmód elemeinek fenntartásához. Ideális esetben pedig az első otthoni magas vérnyomásértékek mérésekor kardiológushoz kell fordulni, sőt, azoknak, akiknek a családjában jelen volt a magasvérnyomás betegség, megelőző jelleggel is ajánlott egy-egy kivizsgáláson részt venni.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Édesanyám 85 éves. Másfél hónapja szedi a Concor Cor-t (2,5 mg). Emellett többek között még szed Coverex-AS Komb 5 mg / 1,25 mg filmtablettát és ASA Protect Pharmavit 100 mg tablettát. A Concor Cor betegtájékoztatójában ez szerepel: „… túladagolásával járó leggyakoribb tünetek közé tartozik a pulzusszám csökkenése (bradikardia), … a vérnyomás kifejezett csökkenése, …”. Édesanyámnak a gyógyszert folyamatosan kell szedni, azonban a pulzusa reggelente olykor 54. Egy este, lefekvés előtt 45 volt a pulzusa (aznap reggel 60, és ekkor tizedik napja szedte a Concor Cor-t, egyébkén nem szoktuk este mérni). Attól tartok, éjszaka nehogy lemenjen a pulzusa 40-re. A reggeli mérésnél (8-9 óra között), ha 60 alatti az érték, húsz perc elteltével ismét megmérjük a pulzusát, ill. vérnyomását. Ilyenkor eléggé eltérő az eredmény pl. 144 / 69 és a pulzus 54. Húsz perccel később 150 /72 a pulzus 66. Kérdéseim a következők: Ilyen változó pulzus értékeknél mi a döntő, hogyan szedje helyesen a Concor Cor-t? Ezen gyógyszer esetében az 54-es pulzus, már tartozhat a bradikardia körébe? Jogosan félek attól, hogy éjszaka lemehet a pulzusa 40-re, ill. ez alá a Concor Cor miatt? Mennyire reális ennek veszélye? Van, ill. mi az az alacsony vérnyomás érték, aminél nem kell bevenni a Con Cort-t? A segítséget és az információt előre is köszönöm: Zsófia
Tisztelt Zsófia!

Így, kiragadva a tágabb környezetéből (a beteg előző betegségei, aktuális panaszai, eddigi leletei , EKG különösen, fizikális vizsgálati eredményei, stb) felelősséggel pontos vélemény nem adható.
Általános megközelítésként azt tudom tanácsolni, hogy felezze le a ConCor-Cort, és nézzék meg milyen a pulzus. Ha mód van rá, 24 h vérnyomás monitorozással (ABPM) választ lehet kapni arra, hogy éjszaka, alvás közben milyen a pulzus, ugyanígy informatív az EKG is. 85 éves betegnél alapos indok nélkül nem alkalmazunk annyi és olyan gyógyszerrt, amely 60/min alá viszi a pulzust.
Ennél többet csak személyes találkozás, vizsgálat alapján tudok mondani.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Lelkiismeretes

A Doktor úr nagyon lelkiismeretes és alapos! Minden felmerülő kérdésemre készséggel és türelmesen válaszolt! Nagyon örülök, hogy a Doktor urat választottam!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.03.16 08:27