Nyáron többeket vonz a sportolás lehetősége, azonban ez nem mindig zavartalan. Az edzés közben vagy után jelentkező mellkasi fájdalom például megakaszthatja a lendületet, és jó tudni, hogy nagy csak a megterhelés és az izomláz, hanem akár szív-érrendszeri okok is állhatnak a tünet mögött. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa elmondja, melyek azok a jelek, amelyek miatt ajánlott orvoshoz fordulni.

Kézenfekvő okok a mellkasi fájdalom mögött

A sport utáni mellkasi fájdalom oka szívprobléma is lehet.Minden sportolónál – de különösen a kezdőknél - előfordul, hogy edzés során vagy után szokatlan tüneteket tapasztalnak magukon, amelyek, ha nem egyértelmű a forrásuk (mint például izomhúzódás vagy izomláz, trauma), gyakran ijedtségre adhatnak okot. Ilyen lehet többek közt a szédülés, a szívtájékon érzett nyomás, a nehézlégzés, a gombócérzés a torokban, a mellkasi fájdalom vagy égő érzés. Ilyen esetben érdemes először végiggondolni az legegyszerűbb okokat, ami sport közben mellkasi panaszokat okozhat.

  • Nem kellő felkészültség, túl erős edzés

Aki kezdőként túl intenzíven és esetleg felkészületlenül vág bele az edzésbe, túl hirtelen emeli a terhelést, könnyen panaszos lehet. Érdemes átmenetileg visszavenni a tempót és a terhelést.

  • Edzés előtti étkezés, savas reflux

Ha az edzés előtt közvetlenül eszünk vagy nehezebb ételeket fogyasztunk, a terhelés során megnövekedett nyomás gyomorégést is okozhat, ami mellkasi fájdalomhoz is vezethet. Mindenesetre edzés előtt néhány órával már nem ajánlott nehéz éteket vagy túl sok ételt fogyasztani.

  • Izomgörcs

Csakúgy, mint a test bármely izma, a bordákat körülvevő izmok is begörcsölhetnek. Ez általában erős lokális fájdalom, amit a dehidráltság tovább fokozhat. Ezért tehát gondoskodni kell az edzés előtti, alatti, utáni vízpótlásról, a mellkasi izmok erősítéséről és a megfelelő légzési technikáról is.

40 év felett mindenképpen érdemes kardiológushoz fordulni

A terhelésre jelentkező mellkasi fájdalom kardiológián vizsgálható.Előfordulhat, hogy a sport közben és után jelentkező mellkasi fájdalom oka a tüdőben keresendő, ez lehet például egy még nem diagnosztizált vagy nem megfelelően kezelt asztma. Mivel azonban más ok is okozhat ilyen tünetet, ha többször jelentkezik ilyen panasz, esetleg légzési nehézség is társul mellé, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni.
- Az esetek egy kisebb részében szívproblémák is okozhatnak edzés kapcsán jelentkező mellkasi fájdalmat. Fokozottan igaz ez a 40 évnél idősebb sportolókra, náluk már a koszorúér-betegség valószínűsége is nagyobb, jelentkezhetnek az ún. iszkémiás szívbetegség különféle formái, amelyek a mellkasi fájdalomtól a hirtelen szívhalálig sok állapotot, betegséget magukban foglalnak. Fontos megjegyezni, hogy például az örökletes szívbetegségekkel egészen fiatal korban is számolni lehet. A rizikófaktorral élőkre (például (magas vérnyomás, cukorbetegség, túlsúly stb.) pedig fokozottan kell odafigyelni. Magas vérnyomással élőknek különösen fontos a jól felépített, okos sportolás, az adott fizikai aktivitást pedig ajánlatos abbahagyni, ha a páciens pulzusa az egyénileg megállapított, ideális szint fölé szalad, ha szédül, légszomjat, mellkasi nyomást, extra szívütést tapasztal – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa. - Vagyis bizonyos jelek, problémák esetén mindenképpen fontos tisztázni, mi is húzódik meg pontosan a háttérben.
Milyen, sport kapcsán jelentkező tünetek esetén forduljunk kardiológushoz?

  • Mellkasi szorítás, mellkasi fájdalom.
  • Szédülés, pillanatnyi eszméletvesztés.
  • Erős szívdobogás érzés (akár terheléstől függetlenül). 
  • Csökkenő vagy stagnáló teljesítmény. 
  • Az elvárthoz képest lassabb fejlődés, hosszabb regenerációs idő.
  • Terhelésre jelentkező fulladás. 
  • Családban öröklődő szív-érrendszeri betegség. 

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)


 


 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Orvos! Covid után a bal karomba erős fájdalmat érzek, ami nem múlik. Felemelni is nehéz még a könnyű tárgyakat is. Ehhez társul egy erős mellkasi fájdalom is, ami szúró érzéssel, teljesen, szinte megbénít. Természetesen nem állandóan, de napi szinten jelenik meg. Köszönöm válaszát, Kecskeméti Viktória
Kecskeméti Viktória

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Viktóra!

COVID-19 betegség után gyakran jelentkeznek ezek a tünetek, akár több héttel a betegség lezajlása után, melyeknek idegrendszeri vagy kardiológiai eredete is lehet. Ezek egymástól való elkülönítése és jelentőségük megállapítása és a lehetséges kezelés meghatározása egy kardiológiai vizsgálat keretében lehetséges.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása

A recepción kedvesen foglalkoztak velem. (Nem volt szükség szakmai segítség kérésére, adására.) Dr. Vaskó Péterről csak felsőfokon lehet nyilatkozni! Nagyon körültekintően, részletesen kérdezett a panaszaimról. Nagyon kedves, figyel az emberre. Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása! 65 éves múltam, de ilyent eddig még soha, sehol nem tapasztaltam: egy méretarányos, rugalmas szív-maketten metszetben mutatta be a szív részeit, működését. Ezt lenyűgözőnek gondolom! Előző leleteimet figyelmesen tanulmányozta, A BENNÜK LÉVŐ ELLENTMONDÁST AZONNAL ÉSZREVETTE, "KISZÚRTA". Helyszíni méréssel ellenőrizte, hogy valóban hibát talált-e. Sajnos igen!! Összesített véleményem: 5* 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.06.26 09:22