Mit lehet tenni, minek kell utánajárni, ha egy páciens azt tapasztalja, hogy a gyógyszerek sem viszik lejjebb a magas vérnyomásértékeit? Mi lehet a megoldása az úgynevezett terápiarezisztens magas vérnyomásnak? Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza az alapos kikérdezés és a gondos vizsgálatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Mit jelent a terápiarezisztens magas vérnyomás?
Amikor valaki azt tapasztalja, hogy a magas vérnyomása az orvosi kezelés ellenére sem rendeződik, felmerülhet a gyógyszer- vagy terápiarezisztens hipertónia lehetősége. Ahhoz, hogy ez a diagnózis kimondható legyen, igaznak kell lennie az alábbi kijelentésnek:
a magas vérnyomásértékek sem az életmódváltás, sem legalább három gyógyszer (melyek közük az egyik diuretikum, vagyis vízhajtó) maximálisan tolerálható adagja ellenére sem csökkennek.
- Ha egy páciens ezzel a panasszal érkezik hozzánk, minden lehetséges eszközös vizsgálat előtt végig kell mennünk az alapvető kérdéseken, amelyek bár kézenfekvőnek tűnhetnek, sokszor ezeken múlik a terápia sikere – hangsúlyozza Petróczy doktornő. – Tehát ki kell kérdeznünk a beteget, hogy az előírásnak megfelelően, rendszeresen szedi-e a gyógyszereit. Azt az adagot szedi-e, ami az előírásban szerepel, és hogy otthon is olyan magas értékeket mér-e, mint amit az orvos a rendelőben. Ha ugyanis otthon alacsonyabb a vérnyomás, lehetséges, hogy az ún. fehérköpeny-hipertónia áll fenn, és emiatt emelkednek az értékek az izgalomtól. Fontos megtudni azt is, hogy megfelelő- e a vérnyomás mérési technika. Ez azt jelenti, hogy automata, felkaros készülékkel, karosszékben ülve 5 perc pihenő után kell mérni mindkét karon, előtte 30 perccel nem szabad alkoholt, koffeines italt fogyasztani és dohányozni. Többek közt a korrekt méréshez is igen fontos vizsgálati eszköz lehet a 24 órás vérnyomásmérés. Valamint azt is érdemes kideríteni, hogy megtette-e a szükséges változtatásokat az életmódjában, hiszen például a rendszeres alkoholfogyasztás és az elhízás is képes magasabban tartani a vérnyomást.
Túlkezelés és másodlagos magas vérnyomás
Amikor az orvos a nem javuló magas vérnyomás lehetséges okai után kutat és végignézte az alapvető kérdéseket, két további lehetőséget is meg kell vizsgálnia: az egyik a túlkezelés, a másik a másodlagos magas vérnyomás.
- Túlkezelésről akkor lehet beszélni, ha az elrendelt gyógyszerek mennyisége, adagja túl soknak bizonyul, a vérnyomás túl alacsonnyá válik és a szervezet megpróbálja ezt kompenzálni. Ennek a bonyolult mechanizmusnak lehet az eredménye a vérnyomás időnkénti kiugrása.
- Másodlagos magas vérnyomás esetén a vérnyomás egy háttérben álló elsődleges betegség miatt emelkedik meg. Ha felmerül ez a gyanú, a szakorvos több irányban is keresgélhet, illetve kezdeményezhet további vizsgálatokat. Szóba jöhet a veseartéria szűkülete, bizonyos vérnyomást befolyásoló hormonok működésének zavarai, az alvászavarok közül főként az alvási apnoé, valamint a cukorbetegség, illetve a magas vérnyomáson kívüli egyéb szív-érrendszeri betegségek. Ezért szükség lehet endokrinológiai, szomnológiai, nefrológiai szakorvosi vizsgálatokra és többféle képalkotó eljárásra, valamint laborvizsgálatra.
A másodlagos magas vérnyomás lehetőségét fiatal hipertóniás beteg esetén célszerű kizárni betegség felfedezése esetén.
Mit lehet tenni?
- Ha kiderül, hogy a háttérben egy elsődleges hipertónia (magas vérnyomás) diagnosztizálható, természetesen azt kell megfelelően kezelni. A személyre szabott és legtöbb alkalommal elhagyhatatlan gyógyszeres kezelés mellett az életmódban is be kell vezetni bizonyos változásokat, optimális esetben életmód orvos segítségével – ismerteti dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza. - Amennyiben pedig úgy látjuk, hogy valóban terápiarezisztens hipertóniáról van szó, annak gyógyszeres kezelése nehéz feladat. Ilyenkor legalább három hatástani csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő megfelelő kombinációját rendelhetjük el, tekintetbe véve a páciens egyedi adottságait és a célértékeket. Ha pedig mindezek mellé a rendszeres kardiológiai kontroll is csatlakozik, jó esély van rá, hogy kordában tartható legyen a vérnyomás.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés magas vérnyomás kivizsgálásra
Téma szakértője
- magas vérnyomás
- izolált magas vérnyomás
- alacsony vérnyomás
- ABPM
- veseproblémák, funkcionális eltérések
- Ellátás 16 éves kortól
Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Kimagasló alaposság
A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!