A nőknek érdemes tudniuk, hogy a vérnyomás általában emelkedik a menopauza után, ám amennyiben olyan tünetek jelentkeznek, mint a kipirulás, a hőhullámok, a gyors szívverés, azt könnyen a klimax számlájára írják. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista arra hívta fel a figyelmet, miért érdemes orvoshoz fordulni azoknak a hölgyeknek, akik arra gyanakodnak, hogy magasabb a vérnyomásuk a megszokottnál.

Miért emelkedhet idővel a nők vérnyomása?

A gyors pulzust, a hőhullámokat magas vérnyomás is okozhatja.A menopauza környékén emelkedő vérnyomás általános jelenség, aminek oka lehet részben a hormonváltozás, részben pedig a magasabb a testtömeg-index (BMI), ami szintén feljebb viheti az értékeket. A kettő akár össze is függhet, ugyanis éppen a változó hormonszintek vezethetnek a kilók gyarapodásához. Az pedig közismert, hogy a túlsúly önmagában rizikófaktora a magas vérnyomásnak. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a menopauzában alkalmazott bizonyos hormonpótló terápiák is megemelhetik a vérnyomásértékeket.  
- Ugyanakkor még mindig megfigyelhető, hogy az 50-60 körüli nők magas vérnyomása kevésbé jól kezelt, mint a férfiaké – ismerteti Petróczy doktornő. – Ennek többek közt lehet az oka, hogy az emelkedő vérnyomás esetleges tüneteit, mint a hőhullám, a gyors szívverés könnyen menopauza vagy stressz tüneteknek gondolják akár még az orvosok is. Ha viszont valódi magasvérnyomás betegségről van szó, az alulkezelés növelheti a szívritmuszavar, a szívelégtelenség és a stroke kockázatát is, amit pedig el lehetne kerülni.

A női lét rizikófaktorai

A nők életében előfordulhatnak olyan speciális kockázati tényezők, amelyek miatt fokozottan érdemes a szív-érrendszeri betegségek prevenciójára figyelni.

  • A terhességi pre-eclampsia például négyszeresére emelheti a magas vérnyomás és a szívelégtelenség esélyét és megduplázza a stroke-ét.
  • Azoknak a nőknek, akik korai menopauzát éltek át 40 éves koruk előtt természetes úton (nem műtét miatt például), azoknak is számolniuk kell a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának nagyobb kockázatával. 
  • Az autoimmun gyulladásos betegségek, például a rheumatoid arthritis és a lupusz szintén nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat, ez pedig ugyancsak emeli a magas vérnyomás rizikóját a menopauza környékén.

Petróczy doktornő szerint az, hogy egy 40-es, 50-es nőnek nincs problémája a vérnyomásával, még nem jelenti azt, hogy ez nem alakulhat ki a későbbiekben, és sajnos akkor már sokkal nehezebb kezelni azt. 

Életmód és orvosi ellenőrzés a menopauza környékén

A menopauza alatt is kialakulhat magas vérnyomás.A menopauza környékén különösen érdemes a nőknek odafigyelniük az életmódjukra, bár ez minden életkorban szükséges lenne. Főként akkor kell nagyobb energiát fordítani erre, ha olyan előzmények is szerepelnek az élettörténetben, mint a terhességi komplikációk, az emlődaganat, a PCOS. A hormonterápiáról is csak nagy körültekintéssel szabad dönteni, hiszen bár csökkenti a tünetek, így a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az érzelmi hullámzás erősségét, de a nagyobb szív-érrendszeri kockázattal rendelkező nőknek nem feltétlenül ez lehet az ajánlott megoldás, bizonyos esetekben nem is szabad elrendelni azt.
Ahhoz, hogy a nők kontroll alatt tartsák a vérnyomásukat a menopauza előtt és után is, ajánlatos az alábbi életmód tényezőkre koncentrálniuk:

  • Az egészséges testsúly fenntartása, visszaállítása.
  • Kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend.
  • A só és az ultra feldolgozott élelmiszerek és az alkohol visszaszorítása.
  • Mozgás, edzés a hét legtöbb napján.
  • A dohányzásról való leszokás.
  • Stresszkezelés.

- Mindezeken túl nagyon fontos felhívni a menopauza környékén lévő nőket, hogy ha többszöri otthoni vérnyomásmérésnél emelkedett, esetleg kifejezetten magas értékeket mérnek, forduljanak orvoshoz, ugyanis azoknál is kialakulhat a hipertónia, akiknek korábban nem volt ilyen problémájuk – hangsúlyozza dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – A kezelést bármely életkorban el lehet kezdeni, és megfelelő ellátással az esetleges súlyos szövődmények is megelőzhetők.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktor Úr! Olyan kérdésem lenne önhöz, hogy napok óta magas vérnyomásom és a pulzusom. Voltak kivizsgálások, de ott negatív eredményt kaptam. Tüneteim vannak ( fulladás, szúro érzés mellkasba és szív környékén, ájulás, erős fejfájás, remegés, szédülés) Mitől lehet ez? Válaszát előre is köszönöm
Noel

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves Páciens!

Sajnos azt nem teszik leírni, hogy pontosan milyen vizsgálatok történtek. Ki lett e zárva pajzsmirigy működési zavar, vagy egyéb hormonális eltérés, van e krónikus betegsége, szed e gyógyszert? A felsorolt tüneteket akár maga a hypertonias (magas vérnyomásos) betegség is okozhatja, ami kezelendő. Amennyiben magas a vérnyomása és a pulzusa is, olyankor béta blokkoló csoportba tartozó gyógyszerekkel szoktunk kezdetni a kezelést. Feltételezem az Önt vizsgáló orvos azt már fel is ajánlotta. További információ birtokában részletes szakvéleményt tudok mondani.

Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Kimagasló alaposság

A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2025.01.28 11:37