Amikor a szív „munkabírása” hosszabb ideig csökken, akár életveszélyes szituáció is keletkezhet. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a szívritmuszavarok enyhébb és súlyos, azonnali ellátást igénylő formáira hívta fel a figyelmet.

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni?

A szívritmuszavarok bizonyos formái, például a kamrai tachycardia extrém gyors, kaotikus szívritmust eredményeznek.  Az ún. tartós kamrai tachycardia veszélyes lehet, mivel a kamrák nem tudnak eléggé telődni, illetve nem tudják megfelelően pumpálni a vért. Ezért a vérnyomás leesik, amit szívelégtelenség követ. Ez a fajta ritmuszavar azért is veszélyes lehet, mert kamraremegéssé (kamrafibrillációvá), a szívleállás egy fajtájává alakulhat át. 
Melyek a kamraremegés tünetei?
- Ájulás,
- alig tapintható pulzus, alig mérhető vérnyomás,
- görcsroham.
A kamraremegést rendkívüli vészhelyzetként kell kezelni, azonnal mentőt kell hívni! Az újraélesztéssel azonban nem szabad a kiérkezésig várni, azonnal el kell kezdeni. Ez 30 mellkas kompresszió, vagyis nyomás, 2 befúvásos lélegeztetés felváltva mindaddig, amíg el nem érhető a defibrillátor, illetve a szakszerű orvosi segítség megérkezéséig.

A pitvarfibrilláció alattomosabb lehet

A szív felső üregeiben, a pitvarokban is kialakulhat fibrilláció, amelyek hatására akár vérrögök is keletkezhetnek. Ugyanis ha a vért a szív nem tudja teljes mértékben kipumpálni a a pitvarból, akkor az ott maradva rögösödhet. Ha pedig ez a vérrög elszabadul, bekerülhet a véráramba, és megakadhat a szűkebb artériákban, pl. például az agyban. A folyamat végeredménye a stroke, bár a vérrögök más szerveket is károsíthatnak. 
szívritmuszavar mellkasi fájdalomMelyek a pitvarfibrilláció tünetei?
- Szabálytalan és gyors szívdobogásérzet,
- fáradtság,
- légszomj,
- szédülés,
- mellkasi fájdalom.
Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes és csak rutin kardiológiai vizsgálat esetén ismerik fel. Ugyanakkor tudni kell, hogy az embóliaveszély ilyenkor is fennáll. Ezért fontos, hogy tapintással tudjuk ellenőrizni a pulzusunkat, amivel felismerhető a szabálytalan szívműködés, és már az enyhébb figyelmeztető jeleknél is forduljunk kardiológushoz.

A szívritmuszavart akár magunk is érzékelhetjük

Ha úgy érezzük, a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, szapora, rendetlen szívműködést észlelünk, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat.
- Az esetek jelentős részében nincs szó rendellenességtől, hiszen a stressz, a túlzott kávé, energiaital fogyasztása,  túlterheltség is okozhat ilyen jellegű tüneteket, amelyek hátterét azonban mindenképpen fontos tisztázni – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.– A nyugalmi EKG-n kívül szükség lehet terheléses EKG-ra, 24 órás Holter EKG-ra, szívultrahangra, különböző laborvizsgálatokra és esetleg más speciális, például elektrofiziológiai vizsgálatokra. Amint megszületik a szívritmuszavar diagnózisa és megtaláljuk a probléma okát, megkezdődhet a célzott kezelés. Ez történhet például gyógyszerekkel, pajzsmirigy-kezeléssel, vaspótlással, a szervezet ionháztartásának szabályozásával, beültetett defibrillátorral, pacemakerrel, kardioverzió nevű eljárással, vagy katéteres ablációval. A célunk a leghatékonyabb, biztonságos kezelés elrendelése és a személyre szabott életmód együttes kialakítása. 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 Cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés szívritmuszavar vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Dr No. 34 eves nő vagyok.Ma voltam teljes kardiologiai vizsgalaton mert eleg magas a pulzusom 100koruli es hetvegen nagyon rosszzl is voktam.14eve vagyok panikbeteg es 5eve inzulinos cukorbeteg. A leletem a kovetkezo : Diagnozis : AP syndr. IDDM ( igen enyhe heamodinamika elteres nelkul ) Ekg vizsgalat 85/min frekv.sinus ritmus kp tengelyallas PQ 128 ms QRS 84 ms QT 372 ms aVR-ben neg T III-ban sekély neg-poz V1-ben neg egyebütt poz T-k,ST-k izoelektromos vonalvan áthajlás V4-ben ES nincs. Echocardiographia UGEO H60: Bp hossz 40,2mm JP hossz 40,0mm jobb kamra keresztmetszete 30mm bal kamra 37,7mm E/A:1.34 DT: 170msec A0 Vmax : 1.33 m/s Aorta csúcsgradiens :7.12 Hgmm E:75.07 cm/s A:55.92 cm/s Aortagyök : 26.8 mm Aorta asc : 25.9 mm BKDD :42.6 mm BKDS :26.0mm IVS (D) 9.1mm IVS (S) 11.8mm HF (D) :9.5 mm HF (S):14.2mm EF: Teicholz 69.22% LVOT-D :22.8 mm IVC :12.6mm Tapse :22.5mm Normal uregi atmerok.A mitralis vitorla kisse vaskosabb enyhen prolabal jol zar haemodinamikai elterest nem okoz . Egyebutt epp billentyuk.Jobb kamrai syst.nyomas nem emelkedett.Jo falmozgasok.Norm.IVC Jo systoles es diastoles bal kamra funkcio. Pericardialis fluidum intrakardialis trombus nem lathato. A terhelest kerekpar ergometrian vegeztuk gyogyszermentesen 25W 2percenkenti terheles emelessel. Terheles idotart.: 6:23 pihenes ido 6:20 Kezdeti RR 100/60 kezdeti frekvencia 105min Max terheles 75W (100W elkezdte) max frekvencia 174min/104% Max RR 145/70 hgmm vizsgalat vegen RR 100/60 MET 5.4 norm tenzio valasz. A paciens gyorsan elfaradt a vizsgalat kozepetol szedulesre nehezebb levegovetelre panaszkodott.mellkasi fajdalom nem volt. velemeny : Alacsony terhelhetoseg a vizsgalat 100W-nal megszakitottuk . Mar indulasnal V3-6ig 1mm-s ST dopr. látszott sekèly neg-poz T-kel mely a recoveriben regredialt.ritmuszavar ingerkepzesi vahy vezetesi zavar nem volt. Fokozott sympatikus aktivitas valoszinusitheto mindemellett funktionalis komponensek is hozzajarulhatnak panaszahoz. Rizikofaktorral rendelkezik.Mellkasi panaszainak hatttereben az elvegzett vizsgalatok felvetik coronaria erintettseg lehetoseget kiserbetegseget ezert tovabbi vizsgalat szukseges. Őn szerint valoban fontos lenne egy Ct? okozhatta ezt az elterest hogy nagyon izgultam vegig a vizsgalat alatt? Varom valaszat koszonettel Szasz Melinda
Szasz Melinda

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Szász Melinda!

Leírása alapján mindenképpen koszorúér vizsgálat javasolt, mely lehet cardio CT, szükség esetén coronarographia. Amennyiben a koszorúér betegség igazolódik, coronarographiánál az esetek nagy részében megoldható a probléma.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos, figyelmes

A doktornő alapos volt: figyelt rám, meghallgatott, megvizsgált, és további vizsgálati lépéseket határozott meg.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2018.12.01 11:32