Bizonyos pótütések vagy az alkalmanként jelentkező erős szívdobogás érzése előre vetítheti a pitvarfibrilláció kialakulását. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a szívritmuszavarok korai jeleire és a kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Jóval korábban is jelentkezhetnek a figyelmeztető jelek

Svéd kutatók végezték azt a 10 éven tartó utánkövetéses vizsgálatot, amely a pitvarfibrilláció korai jeleire koncentrált.  A malmöi Lund University és a Skåne University Hospital tudósai 389 személyt figyeltek meg 1998-2000 között 24 órás Holter-EKG vizsgálattal, akik között nem voltak pitvarfibrillációval diagnosztizált betegek.  Az eredmények értékelésekor figyelembe vették az életkort (az átlagéletkor 65 év volt), a nemet (44 százalékban voltak férfiak), a szisztolés vérnyomást, a magasságot, a súlyt, a dohányzást és az esetlegesen meglévő inzulinrezisztenciát.
Az 10,3 év alatt, amíg nyomon követték a vizsgált személyek kórtörténetét, arra az eredményre jutottak, hogy 45 esetben jelentkezett pitvarfibrilláció, amelyet a pitvari pótütések (szupraventrikuláris extraszisztolé) és egy bizonyos gyors, erős szívdobogás érzés (szupraventrikuláris tachycardia) évekkel korábban, jóval előre jelezhetett.

Mit jelent mindez a gyakorlatban? 

szívritmuszavar erős szívdobogás érzésA pitvari pótütések a szív pitvari részében keletkeznek, és igen sokan megtapasztalhatják ezt az önmagában nem veszélyes funkciózavart. Maga a jelenség kellemetlen érzést okozhat, mert az extra szívverést gyakran egy rövid szünet követ. A páciens ilyenkor úgy érzi, mintha a szívverése „kihagyna” egy ütemet.
Különösen fiatalabbaknál gyakori az ún. szupraventrikuláris tachycardia, amely számos, a kamrák felett eredő arrhythmia típust foglal magába. A jelenség hirtelen kezdődő, néhány másodperctől néhány órán át tartó, gyors, szabályos szívösszehúzódásokat, vagyis erős szívdobogás érzést eredményez. Ez akár 160-200 / perces szívfrekvenciát is jelenthet, amit igen nyomasztó élményként élhet meg a páciens. 
- Mindkét jelenséggel gyakran fordulnak orvoshoz a páciensek, ugyanis valódi kellemetlenséget, félelmet élhetnek meg egy-egy ilyen alkalommal, aminek szeretnének utánajárni – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.- Ez nagyon helyes lépés, ugyanis a megfelelő vizsgálatokkal – például nagylabor vizsgálattal, nyugalmi EKG-vel, pajzsmirigy ultrahanggal, 24-órás Holter EKG-vel – kideríthetjük van-e esetleg valódi, kialakult betegség a háttérben. 

A pitvarfibrilláció sokáig csak figyelmeztető jeleket produkál

A svéd kutatás is bizonyította, hogy már az első, szokatlan tüneteket is érdemes komolyan venni. A fáradtság, a légszomj, a mellkasi fájdalom, a gyors szívdobogás érzés, illetve az egyszer-egyszer „kihagyó” szívverés ugyanis pitvarfibrillációra is utalhatnak. A szív felső üregeiben, a pitvarokban kialakuló fibrilláció hatására, a pangó vér miatt pedig akár vérrögök is keletkezhetnek. Egy elszabaduló vérrög aztán elzáródást okozhat az agyban és más szervekben, tehát korántsem veszélytelen jelenségről van szó, mindenképpen fontos a korai felismerés, mert anticoaguláns (vérhígító) kezeléssel megakadályozható vérrög képződés kialakulása.
Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes és csak rutin kardiológiai vizsgálat esetén ismerik fel, ami igen jó hír, hiszen az embóliaveszély ilyenkor is fennáll. Ezért fontos, hogy az enyhébb, szívritmusra vonatkozó figyelmeztető jeleknél, illetve családi halmozódás esetén időnként tünetmentesen is vizsgáltassuk ki magunkat kardiológussal.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

   

 Cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés szívritmuszavar vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Dr Sztantsik Ilona! Azt szeretném kérdezni.hogy ez kóros -e? Arimias pulzus,bal kamra hipertrophia,59mm.vlot vesek,spvt-k,vezetési késés ,pitvarfribrilláció,kamrai tachicardia,supraventlicularis tachicardia,qs komplexus,st-t eltérések,széles prs tachicardia 110 qrs,sineoralis,funkcionalis szárblokk,av vlokk,bal elülső fascicualis blokk,repol zavar,holosistoles zörej ,ef 30-40 %,szimptómás szivelégtelenség nyha3-4 stadium,restriktiv cardiomyoparia. Ill.itt egy sziv mr lelet is az eredmény 54%-ot lát 30-40% helyett 140 es pultusnál  Ill.interventlicularis aszinkronia a jobb kamra késésével.ill.kontraszt anyag adását követően a basalis anteroseptalis segmentumban látható myocardialis halmozás.ez mit jelent?esetleg az infarktusok miatt halmozódik a kontrasztanyag? Intraventlicularis vezetési zavarra utaló falmozgás kontrakciós mintázat  ha lassabban dobog a szivem érzem a famozgászavart is A kardiológus semmit sem mondott a  Kezembe nyomta aztán ennyi. válaszát köszönöm.   Tünetek:a 240 pulzus óta.itt evés után lettem rosszul erős mellkasi nyomás fulladás .hányinger.karok zsibbadása.szédülés.teljes leizzadás.hátszúrás.200 nál halálfélelem 240 nél mintha megszakadt volna a szivem 2.5 órán keresztül ment így ekg nem készült.azóta teljes korlátozás. Folyamatosan gyenge erőtlen fáradt erőtlen vagyok. 200 meter után 190 pulzus.sétánál erösödő mellkasi nyomás fulladás.ha emelek szorit a mellkasom fulladok.evés utáni eszméletvesztések.ami tilos.a kávé.alkohol.170 pulzus..mozgás.emelés.enni keveset.sexután erős mellkasi nyomás hányinger teljes erővesztés..meleget nem birom. 7x volt eszméletvesztésem.emelgetés.evéstúladagolás.terheléses vizsgálat után.pár méter is sok.van még szédülés.köhögés.fülzúgás is.ujjak zsibbadása lila kézfej és ujjak. Az ujjak dagadnak. 4 fajta ritmuszavart észleltem . 1.vlot vesek 2.spvt-k 3.az eröltetéstől.pl.emelés.hányingerrel mellkasi fájdalommal hátszúrással.karzsibbadással.szédüléssel eszméletvesztéssel jár. 4.ugyanaz mint a 3 .csak nincs hányinger.de eszméletvesztés igen. Előzmények.káliumhiány.agyalapi mirigy microadenóma
Murmann László

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Murmann László!

Az Ön által leírt vizsgálati eredmények alapján a panaszok hátterében súlyos szívelégtelenség, különféle ritmuszavar áll, mely alapján szigorú orvosi ellenőrzés, kórházi ellátás szükséges.

Kérem sürgősen keresse fel a kardiológusát a fent leírt panaszai miatt.



Tisztelettel:



Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos

Különösen jó volt Sztancsik doktornő alapos vizsgálata és körültekintő javaslatai.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2018.11.19 12:38