Nem csak a koronavírus járvány teszi megkerülhetetlenné a távorvoslás módszerének terjedését, de bizonyos esetekben, főként szívritmuszavar gyanújánál szükséges is a többnapos kivizsgálás – távolról. Dr. Müller Gábortól, a KardioKözpont szakorvosától megtudhatjuk, milyen jelentősége van a korszerű, akár 168 órás mérésre is alkalmas Holter EKG-nak.
Távkivizsgálás akár 168 órán át
A távkivizsgálás első lépése igényli a személyes jelenlétet, hiszen ekkor egy képzett egészségügyi szakember felhelyezi a kivizsgáláshoz szükséges, előre egyeztetett eszközt a páciensre. Az egyik legmodernebb, nagy fontosságú eszköz a Cortrium Holter EKG, amely minimum 24 órán, maximum 168 órán keresztül képes monitorozni a szív munkáját.
A hosszútávú EKG jelentőségére az Európai Kardiológus Társaság is felhívta a figyelmet 2016-os pitvarfibrillációs irányelvében. Ezek szerint
- minden TIA-n (átmeneti agyi keringészavaron) vagy ischaemiás stroke-on átesett betegnél javasolt a legalább 72 órás Holter EKG monitorozás,
- a 75 évesnél idősebb, vagy magas stroke rizikójú betegeknél megfontolható a tartós Holter EKG monitorozás, tünetmentes pitvarfibrilláció szűrésére.
Vagyis a szakma egyetért abban, hogy olyan rizikófaktorok megléte is indokolhatja a 24-168 órás Holter EKG elvégzését, mint például a cukorbetegség, a magas vérnyomás és koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a szív-érrendszeri betegségek és ezen belül is kiemelten az érszűkület.
Kisméretű, kényelmes és akár élőben is „közvetít”
Akár egy hétig is viselhető a Cortrium Holter EKG egy kisméretű (85 x 80 x 15 mm-es), 3 csatornás, vezeték nélküli Holter EKG. A 32 grammos eszköz a nők és a férfiak anatómiájához is illeszkedik, és egyetlen gombnyomással beindítható. A monitorozást elrendelő orvos akár élőben is megfigyelheti a szív működését, a Cortrium alkalmazás ugyanis iOS eszközökön keresztül működik. Mesterséges intelligencia is támogatja a diagnosztikai döntéseket, klinikailag validált eredmények támasztják alá, hogy 93 %-os biztonsággal alkalmas a pitvarfibrilláció kimutatására.
Számos további előnye is van a készüléknek:
- Felhelyezését követően lehetőség van arra, hogy még a regisztráció folyamata során valós idejű EKG képet kapjon az értékelő szakorvos a szív munkájáról Bluetooth kapcsolat segítségével.
- A kompakt szerkezet nem tartalmaz szabadon futó pácienskábelt. Ez nem csak a páciens számára teszi kényelmessé a viselését, de kikerülhető az eddig alkalmazott kábeles megoldással járó anyagfáradás, ami ronthatja a begyűjtött adatok minőségét.
- Lehetővé teszi a rövid ideig tartó levételt, például fürdés során. (Ugyanakkor azzal számolni kell, hogy a felhelyezésnél bizonyos esetekben a mellkas szőrzetét el kell távolítani.)
- Folyamatosan egyértelmű fényjelzésekkel ad információt a jelminőségről, így, ha a páciens kellő figyelemmel kíséri ezeket, a regisztrált adatok minősége nagyon magas szinten tartható.
- Mivel az adatok kiértékelésében is nagy segítséget kapunk a Holter EKG-hez kapcsolódó szoftvertől, ezért így még könnyebb, gyorsabb lehet felállítani a nehezebben beazonosítható betegségek diagnózisát is - hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – Tehát ha valaki szívdobogás érzést, nehézlégzést, mellkasi fájdalmat, szédülést, gyengeséget tapasztal vagy más ok miatt felmerül a szív-érrendszeri betegség gyanúja, mindenképpen érdemes kivizsgáláson részt vennie, amely során dönthetünk a 24-168 órán át viselendő EKG felhelyezésének szükségességéről.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés 7 napod EKG-val történő kivizsgálásra
Téma szakértője
- Pitvarfibrilláció kezelése, gondozása
- Billentyűbetegségek
- Szívelégtelenség kivizsgálása
- Sztent beültetése utáni gondozás
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Kedves, informatív
dr. Müller Gábor és az asszisztens, aki foglalkozott velem nagyon kedves és informatív volt.