A bőrön kékesen áttűnő, kidagadó, kanyargós visszerek nem csak esztétikailag lehetnek zavaróak, de komoly egészségi kockázatokat is okozhatnak.  Dr. Gellért Gábor, a Kardioközpont érsebésze a visszér betegség okairól és az életmód és az eltüntetés lehetőségeiről beszélt. 

A visszeresség okai

A visszér egyik kezelési módja a szklerotizáció.A visszeresség (varicositas) okai szerteágazóak: a genetikai, öröklött hajlam, a kedvezőtlen munkahelyi körülmények, az álló foglalkozás, illetve nőknél a terhesség következtében kialakult hormonális állapot-változás és ennek a vénákra gyakorolt káros hatása, a túlsúly, mind szerepelnek a listán.  Mivel a jelenség az esetek többségében látható tünetekkel is jár, a kékesen áttűnő, kidudorodó erek, és az esetleg következményesen kialakuló vénás lábszárfekélyek komoly panaszokat és életminőség romlást, esztétikai problémákat okozhatnak az érintettekben. Sokan egyszerűen szégyellik a visszeres lábaikat. Ez pedig hosszú távon akár az önértékelés romlásához, bezárkózáshoz is vezethet. 

Életmód tippek a vénás pangás ellen

A visszerességnek ugyanakkor nem csak esztétikai jelentősége van. A betegeknek tudniuk kell, hogy a visszér betegség miatt kialakult vénás pangás károsíthatja a bőr egy adott területének vérkeringését. A romlott vérkeringésű bőrterületek és a bőr alatti szövetek átépülnek, integritásuk romlik és ki tud alakulni a vénás fekély. A visszeresség egyik legsúlyosabb következménye a lábszárfekély kialakulása. A tágult, pangó vért tartalmazó visszerekben adott körülmények között vénás thrombosis tud kialakulni, mely komoly egészségügyi kockázatot hordoz. Mindezért érdemes mindent megtenni annak érdekében, hogy ezt a vénás pangást maximálisan csökkenteni tudjuk, a visszerességet kezeljük, gyógyítsuk.

  • Az egészséges életmód segít a visszér állapotán is.Megfelelő életmóddal részben megelőzhető, részben lassítható a visszeresség terjedése, ezért mindenképpen ajánlatos a fölös kilókat fokozatosan csökkenteni, elsősorban megfelelő mozgással, illetve az étrend átalakításával. Nagy segítség lehet a tartós, egészséges fogyás elérésében az életmódváltás.
  • A vér visszaáramlását a szívhez főleg az izompumpa biztosítja, emiatt érdemes kerülni a túl magas sarkú cipőket, ugyanis azok jelentősen gyengítik az izompumpa hatását. Ideális az 5 centi alatti sarokmagasság.
  • Kerüljük a hosszú ideig történő álldogálást, illetve, ha muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábfejünket, álljuk többször lábujjhegyre, illetve, ha lehet viseljünk kompressziós harisnyát! Szabadidőnkben sétáljunk, biciklizzünk, úszunk, mozgassuk lábainkat, hogy dolgozzon az izompumpa.
  • Kifejezett visszeresség mellett kerülendő a hosszú meleg fürdő. A szaunázással is csak óvatosan és csak keveset. 
  • Mindenképpen jó hatással van a végtagpolcolás, így, ha tehetjük, ülés közben is polcoljuk a lábunkat, legalábbis egy kis emelvényre tegyük őket.
  • A visszér betegség komplex kezelésének fontos része a visszerek falát erősítő, tonizáló, a nyirok keringést is javító gyógyszerek alkalmazása is. 
  • A kompressziós harisnya rendszeres viselése jelentősen csökkenti a vénás pangást, megelőzi a lábszárduzzanat kialakulását, csökkenti a visszeresség terjedését, javítja a vénás keringést.

Hogyan lehet eltüntetni a már kialakult visszereket?

- A nagyméretű visszerek eltüntetésére a hagyományos sebészi műtéti eljárás, valamint a lézeres és a rádiófrekvenciás és néhány más, még újabb műtéti lehetőségek állnak rendelkezésre. Jó minőségben elvégezve mindegyik megoldás hatékony. A döntően esztétikai panaszokat okozó pókvénák, és az, úgynevezett retikuláris visszerek és hajszálerek esetében jó megoldás lehet a szklerotizáció, melynek lényege egy speciális anyag befecskendezése az érbe, aminek következtében az ér falai összetapadnak és megszűnik bennük a vérkeringés, ezért a láthatóságuk is megszűnik, el tudnak tűnni – ismerteti dr. Gellért Gábor, a Kardioközpont érsebésze. - A szklerotizálásra az ősz, a tél és a tavasz a legalkalmasabb, a kezelés után ugyanis rugalmas pólya viselése kötelező, ami ilyenkor nem okoz nagy gondot. Az injekciós terápiaként zajló szklerotizáció után folytatható a mindennapi tevékenység, nincs szükség betegszabadságra, tehát igazán gyors, kíméletes módja ez a pókvénák eltüntetésének.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Módosítás: 2024.05.27 09:29