Estére bedagad a lába, a bokájánál meglátszik a zokni lenyomata? Ez tünet jelentősen felerősödhet a nyári melegben, de a láb duzzanata akár szív-, vesebetegség, visszér probléma vagy nyiroködéma jele is lehet. A lábdagadás okainak kivizsgálásáról, a nyiroködéma kérdéséről beszélt dr. Gellért Gábor, a Kardioközpont érsebésze.

Estére sokkal duzzadtabb lehet a láb, a boka

Ha a lábak szöveteiben folyadék gyülemlik fel, akkor a lábak duzzadtak, ödémásak lesznek. A reggel még kényelmes zokni és cipő a nap folyamán egyre szűkebbnek érződik, alig várjuk, hogy hazaérve levehessük azokat. A duzzanat enyhül, ahogy felpolcoljuk a lábat, reggelre pedig szemmel látható a javulás. A következő nap azonban a folyamat azonban újra kezdődik.
Fontos tudni, hogy ez a fajta lábdagadás mindkét lábban jelentkezik. Ha a duzzanat csak az egyik lábat érinti, akkor mielőbbi, sürgősségi orvosi ellátás javasolt, mert ilyen esetben többek között akár mélyvénás trombózis is lehet a háttérben!

Milyen betegségek okozhatnak lábdagadást?

  • A mindkét lábat érintő elváltozás mögött az egész szervezetet érintő eltérés, betegség állhat. Legtöbbször valamilyen szív- és érrendszeri problémát jelez, például a nehézláb érzés, az ödémás láb jellegzetes visszér tünet, különösen a nyári melegben, vagy a tartósan ülő- és állómunkát végzőknél. A láb dagadása szívelégtelenségre is utalhat, erre gondolni kell, ha a beteg fáradékonyságra, légszomjra és mellkasi szorító érzésre is panaszkodik.
  • A lábdagadáshoz társuló étvágytalanság, a bőr sárgulása májproblémára figyelmeztethet, de az ödéma mellett jelentkező általános gyengeség, kifulladás vesebetegség jele is lehet.
  • Várandósság alatt is gyakori panasz a lábak dagadása, ám a hormonok nemcsak ekkor, hanem a menstruációt megelőző napokban, fogamzásgátló szedése vagy hormonpótló terápia során is okozhatnak ilyen kellemetlenséget.
  • A lábdagadást gyakran nyirok ödéma vagy más néven limfödéma okozza, ez esetben a duzzanat, fájdalom és feszítő érzés elsősorban az alsó végtagokat érinti, de kiterjedhet a csípő környékére is.

A nyirok ödéma okai

Az ödémás láb oka sokszor szív-érrendszeri.A nyirokérrendszer a folyadék jellegű nyirok szállítója. A limfödéma, másnéven nyirok ödéma, nyirokduzzanat oka, hogy a szövetektől a szív irányába történő nyirokkeringés zavart szenved és ez az el nem szállított folyadék a szövetekben felhalmozódik, létrehozva a duzzanatot. Ennek a tünetnek lehetnek elsődleges és másodlagos okai is. Az elsődleges ok elsősorban a születéstől jelenlévő nyirokér fejlődési rendellenesség, vagy alulfejlett nyirokér hálózat. Ha viszont valamilyen betegség következtében sérülnek a nyirokutak, másodlagos okokról lehet beszélni. Ilyen károsodást okozhatnak többek közt traumás sérülések, égés, műtétek, daganatos betegség, fertőzések, lezajlott mélyvénás trombózis vagy a visszeresség is.
- A lábdagadás okai igen szerteágazóak lehetnek, ezért feltétlenül orvoshoz kell fordulni ezzel a panasszal, hiszen bármilyen betegség is áll a háttérben, az mielőbbi kezelést igényel. Az elhanyagolt szív-, vagy vesebetegség is komoly szövődményeket okozhat, a kezeletlen nyiroködéma pedig rontja a lokálisszöveti keringést, a szövetek oxigén és tápanyag ellátását, fokozhatja a vénás trombózis kialakulásának veszélyét – hangsúlyozza Gellért doktor. - A tapasztalt orvos számára már a lábdagadás jellege is sokat elárul, a vénás ödéma inkább tésztatapintatú, a limfödéma okozta duzzanat pedig a narancsbőrhöz hasonlít. A kivizsgálás során az erek állapotát is ellenőrizzük, így akár egy esetleg háttérben fennálló visszerességre is fény derülhet.

Hogyan kezelhető a nyirok ödéma?

- A kivizsgálás során elsősorban kizárjuk a lábdagadás hátterében álló egyéb, például szív- vagy vesebetegségeket. Ha bebizonyosodik, hogy a panaszok oka nyirok ödéma, akkor összeállítja a személyre szabott kezelési tervet – ismerteti dr. Gellért Gábor, a Kardioközpont érsebésze. - A nyirok ödéma nem maradéktalanul gyógyítható, de kezelhető, a terápia tehát tüneti, célja, hogy a szövetekben maradt nyirok eláramlását elősegítsük. Ez olyan eszközök segítségével valósulhat meg, mint a kézi vagy gépi nyirokmasszás és a kompresszió (fásli vagy egyéntől függő erősségű, combig vagy térdig érő harisnya). Gyakran szükség van gyógyszerek alkalmazására is. Ezek lehetnek óvatosan adagolható diuretikumok, vagyis vízhajtók, amelyek segítségével a felgyülemlett folyadék képes távozni a szervezetből, ezáltal pedig a nyirok ödéma is csökken. Fontos, hogy diuretikumokat kizárólag orvosi előírás szerint szabad alkalmazni! Vannak a nyirokkeringést hatékonyan támogató egyéb, részben venoaktív gyógyszerek is. A nyirok ödéma kezelésében rendkívül fontos tényező az életmód megfelelő felépítése, amiben akár az életmód orvoslás is sokat segíthet. Az egészséges, tudatos táplálkozás, illetve a normál testsúly elérése/megtartása, valamint a testmozgás hatására ugyanis nem csak a vérkeringés, de a nyirokkeringés is javul. A cél, hogy minimálisra csökkenjen az ödéma és megszűnjön a fájdalom azáltal, hogy javul a végtag keringése, ezzel együtt pedig javul a szövetek oxigén- és tápanyag ellátása.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • ritka szívrtimuszavarok kivizsgálása
  • szakorvosi kiértékelés
  • pontos mérés
  • automatikusan menti az adatokat
  • események hangalapú rögzítése (sport, gyógyszer bevétel, lépcsőzés)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Orvosok! A kérdésem a Nebivolol (Teva 5mg) gyógyszerről szólna. Covid fertőzés után magas pulzus miatt írta fel a háziorvosom, aminek lassan már 1 éve. Fél tablettát szedek, de úgy érzem hogy nyugalmi állapotban a gyógyszet lelassít, gyakran fáj a fejem, illetve szédülök is mióta szedem, nem az a tipikis egyensúlyvesztéses szédülés, inkább enyhe forgó érzés. Hétfőn lefeleztem a fél tablettát is, a vérnyomásom normális tartományban, a pulzusom szintén. A fejem fájdogál, de lehet más oka is a fejfájásnak. A fő kérdés, hogy szükséges egy kardiológia szakrendelésre elmennem, vagy a háziorvosommal egyeztetve szép lassan el lehet hagyni ezt a gyógyszert? Megtisztelő válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Novotni Dávid
Novotni Dávid

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Novotni Ur,

A nebivolol gyakran alkalmazott béta blokkoló típusú gyógyszer post-COVID syndroma kardiológiai tüneteinek (szapora pulzus) kezelésére, emellett vérnyomás csökkentő hatása sem elhanyagolható. A leírt tüneteket értékelve azt gondolom, hogy a háziorvosával egyeztetve elhagyható a gyógyszer, annál is inkább, mert a fejfájás hátterében alacsony vérnyomás is lehetséges. Ezt ellenőrizni szükséges. Tartós fejfájás es szédülékenység eseten további kivizsgálás javasolt: neurológia, szemészet, etc.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Peter


Módosítás: 2024.07.23 09:19