Friss kutatások szerint a korán érkező menstruáció, a korai menopauza és a vetélés is a szívbetegségek rizikófaktorainak számíthatók. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a további hajlamosító tényezőkről és a kivizsgálás jelentőségéről beszélt.

A reproduktív rendszer problémái összefügghetnek a szív-érrendszer problémáival

Egy, a Heart című szaklapban megjelent tanulmány szerint vannak bizonyos reprodukcióval összefüggő tényezők, amelyek a nőknél növelhetik egyes kardiovaszkuláris betegségek kockázatát. A University of Oxford kutatói 267.440 nő adatait tekintették át és nyomon követték a 40-69 éves asszonyok kórtörténtét 7 éven át. Összességében 3.075 esetben találtak szív-érrendszeri betegséget a beszámolókban, 1.635 esetben szívkoszorúér megbetegedést és 1.504 esetben stroke-ot.
Kiderült, hogy a 12 éves kor előtt jelentkező menstruáció 5 %-kal növelte a szívkoszorúér-megbetegedés kockázatát, és 7 %-kal a stroke-ét. A korai menopauza és az átlagosnál fiatalabb életkorban történő első szülés a szív-érrendszeri betegségek rizikóját növelték, a petefészek- és méheltávolítás pedig megduplázta ezt a kockázatot.  Minden vetélés 4 %-kal emelte a rizikót, minden szülés pedig 14 %-kal.
A vizsgálatban tekintetbe vették a testtömeg-indexet, a cukorbetegséget, a magas vérnyomást, a dohányzás és más, életmódra, egészségre vonatkozó adatot is. Az összefüggések oka azonban még így sem tisztázott. A tudósok azt feltételezik, hogy a női reproduktív rendszerben jelentkező rendellenességeket ugyanazok az okok váltják ki, mint a szív-érrendszeri betegségeket, nevezetesen a gyulladások és az erekben jelentkező diszfunkciók, zavarok. Messzemenő következtetéseket egyelőre még nem lehet levonni a kutatási eredményekből, de a kutatás vezetői szerint mindenesetre érdemes szem előtt tartani, hogy a fenti problémákkal rendelkező nőknél fokozottan fontos a kardiológiai ellenőrzés.

Mi hajlamosíthat még a szívbetegségekre, a stroke-ra?

szívbetegség stroke érszűkületA káros koleszterin (LDL) szintje és a szív-érrendszeri betegségek szorosan összefüggnek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falán rakódik le. Ezek a lerakódások idővel egyre jobban leszűkítik az erek keresztmetszetét, és csökkentik az érfal rugalmasságát. Mindezek következményeképp az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése elégtelenné válik. Végzetes esetben az ér elzáródhat, ami szövetelhaláshoz vezet. Az összefoglaló néven atherotrombózisnak nevezett betegségcsoportba a stroke-on kívül a szívinfarktus és a végtagi érszűkület tartozik.
Milyen rizikófaktorok növelik a stroke kockázatát?
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- dohányzás,
- cukorbetegség,
- meglévő szív- és érrendszeri betegségek,
- túlsúly,
- stressz.

Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?

- Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mindazok, akik rizikófaktorokkal rendelkeznek – és a friss kutatások szerint idetartoznak a reproduktív rendszerükben rendellenességet átélő nők is – rendszeresen, egy-két évente vizsgáltassák ki magukat. Ha megfelelő orvosi kezeléssel és életmódváltással sikerül csökkenteni és stabilizálni a vérnyomást, kezelni a véralvadási problémákat, valamint normalizálni a vércukorszintet és koleszterinszintet, rengeteget tehetünk a stroke és más szív-érrendszeri betegség megelőzéséért – hangsúlyozza Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor úr/nő! Nyugalmi helyzetben a pulzusom kb 50-65 között mozog. Kb 1 hete figyeltem fel arra, hogy vérnyomás mérése közben a pulzusom többször is duplán üt. A fél perc mérés alatt akár 3 vagy 4 szer is. Ilyenkor nem érzek semmi különöset, csak a gép csipogása jelzi a dupla ütést. Napközben viszont néha érzek kis szúrást a szívemnél. (Egyébként bevizsgált, jó minőségű vérnyomásmérő műszerünk van.) Azóta már többször mértem és ugyanazt tapasztaltam. Nemrég kezdtem ismét sportolni. (súlyzós edzés, bicikli, futás) Nem tudom, hogy esetleg annak köze lehet e hozzá, mert a kondi edzések óta a vérnyomásom is 120-130/70-ről, felment 140 /80 körülire. Előre is köszönöm. Tisztelettel: Bálint
Bálint

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Bálint!

Köszönöm, hogy megtisztelt bizalmával.
Panaszai alapján feltehetőleg ritmuszavara van, de a pontosításhoz személyes vizsgálatra lenne szükség.
Az emelkedő vérnyomás azt támasztja alá, hogy nem megfelelő az edzés milyensége, ill. intenzitása.
Javaslom, hogy keressen fel bennünket, ahol vizsgálatok alapján korrekt véleményt tudunk adni a további teendőt illetően( pl. szükséges-e további vizsgálat a ritmuszavar miatt, lehet,hogy fokozatosan kell növelni a terhelést és a különböző mozgásformák bevezetését), illetve szakemberek segítségét is igénybe veheti ( edző, dietetikus ).
Tisztelettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Kiemelkedő szakmai tudás

Dr. Sztancsik Ilonánál jártam, aki egy nagyon kedves, alapos és nagy szaktudású Doktornő. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2018.01.24 07:58