Új kutatás bizonyítja, hogy a gyakori éjszakai vizelési inger összefügghet a magas vérnyomással és a magas sóbevitellel. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmondja, mire kell figyelni és miért fontos a kardiológiai kivizsgálás. 

Az éjszakai vizelés több, mint zavaró jelenség

Az éjszakai gyakori vizelési ingernek, a nocturia nevű jelenségnek számos oka lehet, a sok folyadék fogyasztásától a hólyagproblémákig, de az bizonyos, hogy az éjszakánkénti 2-6 felkelés erősen megzavarja az alvást. Vannak helyzetek, amikor átmeneti problémáról van szó, például várandósság idején, de elképzelhető, hogy prosztataproblémák, hólyagsüllyedés, cukorbetegség vagy szív-, illetve májelégtelenség okozza az ingert. 
Ahogy idősödünk, a szervezetünk kevesebb antidiuretikus hormont termel, ami lehetővé teszi a vizelettartást, tehát egyre több ürítésre lesz szükség – az éjszaka folyamán is. Ráadásul idővel a vizelettartási kapacitás csökken, a hólyagproblémák esélye pedig növekszik – így a folyamat súlyosabb eredményre is vezethet. A National Sleep Foundation felmérése szerint az 55-84 éves személyek kétharmada hetente legalább néhányszor tapasztalja a nocturiát.  

A sóbevitel és a vérnyomás is fontos tényező

A sok só fogyasztása is okozhat magas vérnyomást.Nemrégiben japán kutatók figyeltek fel arra, hogy mivel a japán népesség jellemzően több sót fogyaszt, mint a nyugati lakosság, ezért nekik nagyobb a kockázatuk a magas vérnyomás kialakulására is. A só ugyanis a benne lévő nátrium miatt fokozza a víz visszatartást, emiatt emeli a vérnyomást. A sófogyasztás olyan fontos kérdés a magas vérnyomás tekintetében, hogy az Egészségügyi Világszervezet is hangsúlyozza a sóbevitel visszaszorításának fontosságát. Ez ugyanis az egyik legegyszerűbb módja a magas vérnyomás, és ezáltal a stroke, az érelmeszesedés, és a szív- és vesebetegség kockázatainak mérséklésére. A sóbevitel 5 g/nap alá történő csökkentése a stroke kockázatát 23 %-kal, és a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját 17 %-kal szorítja vissza. A magasvérnyomás betegeknél az ajánlott napi nátriumbevitel 2-3,5 mg.
De miért késztethet a magas vérnyomás éjszakai vizelésre? Az összefüggésekhez látni kell, hogy a hipertóniához sok esetben társuló balkamra elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás és jellegzetes pangásos tünetek alakulnak ki, mint a kéz-, lábdagadás, boka ödéma. A jelenség okozhatja a vizelet elválasztásának zavarát is, ami miatt átmenetileg felhalmozódik a szervezetben a folyadék. Az esti lefekvés után azonban a folyadék visszajut a keringésbe, mert a pihenő szív ilyenkor több vért képes juttatni a vesékbe, ami erőteljesebb munkába kezd. Ennek a folyamatnak az eredménye is lehet tehát a gyakori éjszakai vizelés.

A kivizsgálás lépései

Magas vérnyomás vizsgálati csomaggal akár a szívinfarktus is megelőzhető.- Gyakori éjszakai vizelés esetén elsősorban urológust érdemes felkeresni, aki sokszor tovább is küldi a pácienst a kardiológushoz, éppen magas vérnyomás, esetleg szívelégtelenség gyanújával – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – A kikérdezéskor, kivizsgáláskor természetesen más okokra is fény derülhet, hiszen például a már kezelt magasvérnyomás betegeknél sokszor éppen a vízhajtók miatt kell éjszaka többször vécére mennie a páciensnek. Ilyenkor végig kell gondolni, érdemes-e változtatást bevezetni a gyógyszerelésben és arra is fel kell hívni a figyelmet, milyen életmódot érdemes folytatni a magas vérnyomás ellen. E tekintetben nagyon szerencsés, ha valaki életmód orvos segítségével fel tud építeni egy kifejezetten vérnyomást csökkentő életmód programot. Amennyiben pedig a kivizsgálás során az derül ki, hogy szívelégtelenség okozza a tüneteket, elengedhetetlen a kezelés. Az életvitelt illetően a legfontosabb teendők a megfelelő táplálkozás és a gondosan felépített, biztonságos mozgás bevezetése, hogy minél könnyebbé tegyük a szív munkáját. A gyógyszerelésnek pedig kettős célja van: egyrészt javítja a szív pumpafunkcióját, másrészt csökkenti a testben lévő folyadék mennyiségét, hogy ezzel is enyhíthető legyen a szívre nehezedő nyomást. Ezen célok eléréséhez az alapos kardiológiai kivizsgálás után tudunk dönteni a szükséges gyógyszerekről, gyógyszer kombinációkról.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr.nő 34 éves férfi vagyok olyan problémám van .hogy kb 1 hónapja már mindennap szegycsont mögötti nyomás testhelyzettel összefüggően ha nem mozgok akkor szokott előjönni ilyenkor gyengeség is jelen van a lábaimban térdtől lefele néha a hátam is fáj bal oldalon a bordatájon de nehézlégzés verejtékezés nincs viszont alkalmanként gyengének érzem a bal karom is ezzel elmentem háziorvoshoz még 2017 decemberben megvizsgált készült egy ekg is ami rendben volt utána elmentem mellkas rtg re az is rendben volt és kb 5 éve teljes kardio vizsgálat hasonlo panaszok miatt az is negativ volt .mellesleg a tünetek mellett kedvtelenség is társul.Tervezem az ujbóli kardio vizsgálatot. De az ön véleménye is sokat jelenthet számomra amit előre is megköszönök
Attila

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Kedves Attila!

Leírása alapján nem valószínű, hogy szív eredetű a panasza, de mindenképpen szükséges egy teljes kardiológiai kivizsgálás ( szív UH, terheléses EKG ).Az eredmények ismeretében lehet dönteni a továbbiakról. Mindenképpen fontos a stressz kezelés szakember ( mentálhigiénikus ) segítségével.

Jó egészséget kívánok!

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos, figyelmes

A doktornő alapos volt: figyelt rám, meghallgatott, megvizsgált, és további vizsgálati lépéseket határozott meg.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.05.28 22:07