Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlan időszakokban, esetleg csak éjszaka vagy mozgás során jelentkeznek. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyenkor lehet nagyon hasznos diagnosztika eszköz a hordozható Holter EKG.
Ilyen tüneteknél fontos a legalább 48 órás EKG monitorozás
Ha „kihagy a szív”
- Sok páciens azzal fordul hozzánk, hogy erős bedobbanásokat, majd úgymond szívverés kihagyást érzékel. Néhányan veszélyes szívritmuszavartól tartanak, bár sokszor természetes jelenségről van szó, hiszen a szívverésünk mozgás, alkohol vagy valamiféle serkentőszer hatására, izgalom miatt is megváltozhat, a gyors szívverés és a szívritmuszavar két különböző fogalom. Amire az úgynevezett kihagyás utalhat, az többnyire az extraszisztolé, vagyis a soron kívüli szívverés, amelyet sok esetben igen rövid szívmegállás, úgynevezett kompenzációs szünet követ, ezt lehet kimaradó dobbanásként, esetleg mellkasi fájdalomként érzékelni. Az is előfordulhat, hogy a soron kívüli szívverés utáni első dobbanás túl gyenge ahhoz, hogy elég vért juttasson a szívbe, így ezt kimaradásnak érzékeljük pulzusvizsgálat során, az utána következőt pedig túl erős dobbanásnak. Mivel azonban ennek az érzésnek a bekövetkezése kiszámíthatatlan, sokszor nem detektálható egy egyszerű EKG vizsgálat során. Ilyenkor jön nagyon jól a 24, 48 órás, vagy akár egyhetes EKG, hiszen ennyi idő alatt nagyobb valószínűséggel bekövetkezik a vizsgálni kívánt esemény – mondja Müller doktor.
Éjszakai magas pulzus
Az éjszaka jelentkező magas pulzus roppant nyomasztóan hathat arra, aki átéli, hiszen a gyors szívverés és az emiatt érzett aggodalom ördögi kört alkothatnak. Minél erősebben érezzük a szívdobogást, annál jobban aggódunk, ami tovább emeli a pulzust. Az esetek nagy részében valódi betegség áll a háttérben, tehát lezajlott infarktus, cardiomyopathia, vagy endokrin betegség. Ugyanakkor gyakran kiderül, hogy nem szívbetegség, hanem ártatlanabb jelenség húzódik meg a magas pulzus mögött, mint például az este fogyasztott alkohol, cukor, tartós stressz. Ennek kivizsgálására is alkalmas eszköz a 48 órás, vagy még hosszabb EKG.
Túl magas pulzus sport közben
Könnyen belátható, hogy minél erőteljesebb egy edzés, annál magasabb a sportoló pulzusértéke. Azonban gyanút keltő tünet lehet, hogy ha szubjektíven nem ítéljük az adott edzést nagyon keménynek, mégis magas pulzusértékeket tapasztalunk a mérés során. Ez egy olyan jelenség, amellyel mindenképpen kardiológushoz kell fordulni, hiszen akár szívritmuszavar is állhat a háttérben. A tachycardia, vagyis a megszokotthoz képes túl szapora szívverés ugyanis komoly gondot okozhat, ha elhanyagoljuk. A teendő tehát ilyen esetben az, hogy az adott helyzetben erősen visszaveszünk az edzés intenzitásából (nem szabad hirtelen leállni, inkább kezdjünk el sétálni), majd ha kissé rendeződött a pulzus, érdemes leülni vagy lefeküdni. Ha pedig többször tapasztalunk ilyen problémát, jelentkezzünk be egy kivizsgálásra, amelynek része lehet a tartós Holter EKG is. Az újabb típusú készülékek kisméretűek, viselőjét nem zavarják, így akár sporttevékenység közben is viselhetőek.
Miért lehet veszélyes az erős szívdobogásérzés?
A jó szívfrekvencia variabilitással, vagyis rugalmasan alkalmazkodó szív-érrendszerrel rendelkező személyeknél többnyire hétköznapi oka van az időnként vagy éjszaka jelentkező erős szívverésnek. Ugyanakkor az életkor előrehaladtával egyre nagyobb az esélye a pitvari- és kamrai ritmuszavarnak, még ha nincs szívkoszorúér-betegségre utaló jel. Tehát ha bármilyen pulzussal kapcsolatos rendellenességet tapasztalunk, érdemes azt kivizsgáltatni.
- Az ismert szív-érrendszeri betegeket nem csak alkalmilag, de rendszeresen monitorozni kell, elsősorban EKG-val, szívultrahanggal, nyomon kell követni koleszterinszintjüket, veseműködésüket is. – mondja dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy a ritkán jelentkező ritmuszavarokat így nem lehet megfigyelni, illetve nem minden ritmuszavarnak van tetten érhető tünete. A pontos diagnózishoz éppen ezért fel kell figyelni az olyan, esetlegesen jelentkező tünetekre is, mint az légszomj, a fáradtság, a lebegő érzés a mellkasban, az ájulás vagy az éjszaka jelentkező magas pulzus, és szükség lehet 48 órás vagy 72, vagy akár 1 hetes Holter EKG vizsgálatra is.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés 48 vagy 168 órás EKG vizsgálatra
Téma szakértője
- Pitvarfibrilláció kezelése, gondozása
- Billentyűbetegségek
- Szívelégtelenség kivizsgálása
- Sztent beültetése utáni gondozás
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Kedves, informatív
dr. Müller Gábor és az asszisztens, aki foglalkozott velem nagyon kedves és informatív volt.
