Egyre többen tisztában vannak vele, hogy a menopauzával megszűnik a nők korábbi relatív védettsége a szív-érrendszeri betegségekkel szemben. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta azokra a tünetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket ajánlott kivizsgáltatni.

A nőknek figyelniük kell önmagukra is

- A nők sokszor hajlamosabbak legyinteni a tüneteikre, talán tovább halogatják az orvosi vizitet, mert arra várnak, hogy a panaszaik elmúljanak. Az is előfordul, hogy mintegy védekezésképpen minden gyanút keltő tünetet a stresszre, a túlhajszoltságra fognak, ami természetesen valóban sokszor okoz akár komoly gondokat – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - Van azonban néhány olyan jel, amelyet mindenképpen komolyan kell venni, és egy kardiológiai vizsgálatsorozattal utána kell járni, nem szív-érrendszeri okok állnak-e a háttérben.  

11 tünet, amellyel érdemes orvoshoz fordulni

1. Szorongás, nyugtalanság

Mind a tartós szorongás, mind az akut nyugtalanság olyan tünet, amelyet akár több szakorvossal is érdemes kivizsgáltatni. A szívinfarktuson átesett betegek gyakran számolnak be arról, hogy kifejezetten erős nyugtalanságot tapasztaltak az esemény előtt. Természetesen ez az általános tünet nem minden esetben utal szívbetegségre, sokszor „csak” pszichés jelzés, amelyet azonban szintén kezelni kell. 

2. Mellkasi diszfomfort

A diszkomfort kifejezés arra utal, hogy nem csupán a kifejezett mellkasi fájdalom lehet a szívprobléma jelzője. Sőt, a HEART magazin korábbi publikációja (Acute Coronary Syndromes Sex-related Differences in the Presentation, Treatment and Outcomes among Patient with Acute Coronary Syndromes) szerint a nők 10 %-a nem tapasztalt mellkasi tünetet a szívinfarktus jelentkezésekor. Akik mégis, azok sokszor égő érzésről, nyomásról, szorításról számoltak be. Ugyanakkor a mellkasi fájdalom oka csak nagyon ritkán szívinfarktus.

3. Köhögés

A tartós köhögés és a zihálás is utalhat szívbetegségre.

kardiológiai kivizsgálás4. Szédülés

A szédülés, a zavarodottság, a kábaság, vagy esetleg az ájulás mindenképpen olyan tünetek, amelyeket kardiológiailag is ki kell vizsgálni.

5. Kimerültség

Különösen a nők közt gyakori, hogy szokatlanul erős fáradtságot éreznek a szívinfarktus előszobájában, de a tartós kimerültség mögött is állhat kardiológiai ok, például szívelégtelenség.

6. Hányinger, étvágytalanság

Gyomorpanaszok, akár hányás is jelentkezhet az infarktus tüneteként.

7. Fájdalom egyes testrészekben

A mellkasban kezdődő fájdalom gyakran áthúzódik a vállakra, karokra, nyakra, állkapocsra, felső hátra vagy gyomorra, persze, ha és amennyiben jelentkezik egyáltalán mellkasi panasz. A tipikusabbnak gondolt bal karba kisugárzó fájdalom sem minden esetben alakul ki.

8. Gyors vagy szabálytalan pulzus

Egy-egy nagyobb dobbanástól, vagy fizikai-lelki terhelés után jelentkező gyors szívveréstől nem kell megijedni, ha azonban ezek a tünetek gyakran visszatérnek vagy más panaszok is társulnak hozzájuk, mindenképpen kardiológushoz kell fordulni. Utána kell járni ugyanis, nem szívelégtelenség vagy szívritmuszavar okozza-e a tüneteket. Ha pedig más akut, erős tünet mellett vannak jelen a pulzusproblémák, akkor azonnal segítséget kell hívni.

9. Légszomj

Jellemző kardiológiai tünet lehet a légszomj, amikor gyakorlatilag minimális terhelés mellett úgy érezzük, csak kapkodni tudjuk a levegőt.

10. Verejtékezés

A hideg veríték megjelenése akut szívproblémára utalhat.

11. Ödémásodás

Szívelégtelenség jele is lehet, ha ödéma, vizesedés jelentkezik az egyes testrészeken, például bokánál, lábszáron, hason, valamint gyors súlygyarapodás tapasztalunk, miközben étvágytalanok vagyunk. 

- A tünetek jelentkezésekor a legfontosabb tudnivaló, hogy akut, nem múló, esetleg erősödő panaszok esetén késlekedés nélkül hívjunk mentőt. Ha pedig visszatérő, nyugtalanító, akár általános panaszaink vannak, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás, a szív-érrendszeri okok kizárása vagy korai felfedezése miatt – figyelmeztet a dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

T. Doktor Nő/Úr! Mitralis prolapsus (szaporább szívverés) miatt évente járok kardiológiai ellenőrzésre. 55 éves 53 kg. vagyok. 2017.09. vizsgálat eredménye: RR: 130/80 hgmm Cor: rythmusos szívm. a mitralis areaban mesosyst. click. EKG: 108/min. Kp.tip. incompl RBBB Norm PQ szab repol. Echocardiográfia: Ao: 22mm, BP: 36mm, EDD: 43mm, ESD: 28mm, IVS: 9mm, PW: 9mm, EDV: 87mm, ESV: 29mm, EF: 67% Normális tágasságú szívüregek. Jó myocardium funkció. Szegmentális falmozgászavar nem látható. Telesyst.mitralis prolapsus. MI: I TI: jelzett Becsült pulm nyomás: 25Hgmm. Epikrízis: card.statusában lényeges változás nincs. Erre évek óta reggel szedek 5 mg Batalocot v. szükség esetén még egyszer 5mg-ot Nem tudom a fenti lelet mennyire jó v. kevésbé jó, de orvosom sosem említette, hogy vigyáznom kellene valamire vagy fogorvosi véres beavatkozás előtt antibiotikumot kellene szednem. Kb. 1,5 hónapja elkezdtem a fogorvosi kezelést, ahol említettem a fogorvosnak a mitralis prolapsusomat, (korábban sosem tettem ezt, most is csupán azért, mert valahonnan hallottam, hogy ilyen esetben biztonságosabb az antibiotikum bevétele) erre közölte, hogy foghúzás és fogcsiszolás előtt 600mg Dalacint kell bevennem. Egy ideje betegesen írtózom a gyógyszerektől, nagy stessz számomra a bevételük! A fogorvosnál is csupán az érzéstelenítő hatásától félek! Ezt a félelmet fokozta még az orvos reakciója a mitralis prolapsus + a stesszes helyzetemre való mondata: „nem szeretném a mentőket hívni mert 150-200 lesz a pulzusa” Van már pár kihúzott fogam, tehát kaptam már érzésteleítőt éppen elégszer, féltem máskor is, de mivel az orvos nem tudott a mitralis prolapsusról így Ő sem félt és én sem jobban, mint indokolt lenne, semmi gondom nem volt. Közben több heti stresszelést követően megtörtén 1 foghúzás és egy gyökértömés, most következne a fogcsiszolás (6 fog + 4 korona levétel), de megint elhangzott a fent említett mondat, azzal a kiegészítéssel, hogy „ez most eltart 1,5-2 órát, jó lenne, ha nem stresszelne, mert nem szeretném a mentőket hívni” Ez megint plussz félelmet és adrenalint keltett bennem, és erre még jön az érzéstelenítőtől való félelem, amit aztán ha beadja pár percig erős szívdobogással jár, ettől jön az „Úristen itt a vég” érzés most még jobban, hogy a mentőt emlegette az orvos, és én ettől az érzéstől rettegek a legjobban!! Kérdésem az, hogy ha a szokásos reggeli 5 mg helyett beveszek 10 mg Betalocot talán nyugodtabb tudnék maradni vagy a stressz csökkentésére esetleg egy enyhe recept nélkül kapható nyugatót is bevehetek-e? Nem lesz-e ez a négyféle (Betaloc, Dalacin, nyugtató, érzéstelenítő) gyógyszer túl sok? Vagy inkább hagyjam az egészet hiszen a lényeges dolgok mint foghúzás, gyökértömés már elkészültek 😊 Köszönöm válaszát: Szűcsné Erika
Szűcsné Korom Erika

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Szűcsné Erika!

Kardiológiai kivizsgálás eredménye alapján nem kell stresszelnie( egyébként a mitrális prolapsus elég gyakori elváltozás ). Az antibiotikum szedését én is javasolnám, mivel komoly fogászati beavatkozást végeznek Önnél. Érzéstelenítőt is kaphat, természetesen Adrenalin nélkül. Próbáljon megnyugodni, jógázni, relaxációs gyakorlatokat végezni. Amennyiben szükséges, enyhe nyugtató is segíthet.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Legjobb választás

Dr.Sztancsik Ilona a lehető legjobb választás volt, ritkán tapasztalható empátiát, odafigyelést, segítséget, kedvességet kaptam a kimerítő tájékoztatás, aprólékos elemzés, maximális szakmaiság mellett!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.03.25 10:36