A flutter a szívritmuszavarok közé sorolható, a tachycardiánál gyorsabb, de a fibrillációnál még lassabb szívritmuszavarra utal. Azonban már ennél a sebességnél is csökken a szív hatékonysága, mert a flutter miatt kevesebb idő marad a vér ki- és beáramlására. Ennek pedig végzetes következményei lehetnek.

Mit jelent a flutter?
Mik a flutter típusai?
Milyen tüneteket okozhat a pitvari flutter?
Hogyan ismerhető fel a pitvari flutter?
Hogyan kezelhető a pitvari flutter?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardiológiai Központban

Mit jelent a flutter?

A flutter a szívritmuszavarok csoportjába tartozó kórkép. Alapvetően az emberi szív egy állandó ritmusban ver, körülbelül 70/perces frekvenciával. Ez azt jelenti, hogy egy perc alatt 70-szer húzódik össze a szív és pumpálja ki magából a vért. A frekvencia növekedhet sportolás vagy izgatottság esetén, míg csökkenhet olyankor, ha az ember relaxált, nyugodt állapotban van vagy alszik. A szív helyes működéséhez szükség van egy olyan rendszerre, amely meghatározza a szív összehúzódásának a ritmusát és koordinálja, összehangolja ennek történését. A szív megfelelő működéséhez ugyanis a szív négy üregének koordinált, összehangolt működésére van szükség. A flutter pontosabb megértéséhez részletesebben is bemutatjuk ezt a koordináló rendszert.

A szív irányításért az ingerületkeltő és -vezető rendszere a felelős. Az ingerület egy elektromos impulzus, ami a szívizom speciális sejtjeiben keletkezik. A szív ingerületkeltő és vezető rendszeréhez tartozik a szinuszcsomó, az AV-csomó, a His-köteg, a Tawara-szárak és a Purkinje-rostok. Ezek az elemek biztosítják a szív ritmusos összehúzódását, ami pedig a vér folyamatos pumpálását teszi lehetővé:

  • Szinuszcsomó (SA-csomó): A szinuszcsomó a jobb pitvar falában helyezkedik el, és ez az elsődleges pacemaker (ritmusgenerátor) a szívben. Az itt keletkező ingerület indítja el a szív összehúzódását. A szinuszcsomóban spontán elektromos impulzusok keletkeznek, amelyek ritmusa normál esetben 60-100 impulzus percenként. Ez az ingerület továbbterjed a pitvarokra, amik ennek hatására összehúzódnak, és a vért a kamrákba pumpálják.
  • Atrioventricularis csomó (AV-csomó): Az AV-csomó a pitvarok és a kamrák közötti határon található. Ez a csomó egy kicsit késlelteti az ingerület továbbítását, ami lehetővé teszi, hogy a pitvarok teljesen kiürüljenek, mielőtt a kamrák összehúzódnak. Az AV-csomó az ingerületet a His-kötegre továbbítja.
  • His-köteg és Tawara-szárak: A His-köteg az AV-csomóból indul ki, majd két Tawara-szárra oszlik, melyből egy fut a jobb és egy a bal kamrához.
  • Purkinje-rostok: A Purkinje-rostok a szívizomban elágazó, vékony rostok, amelyek az ingerületet közvetlenül a kamrák izomsejtjeihez vezetik. Ezek a rostok felelősek a kamrák gyors és egyidejű összehúzódásáért.

Hogyha akár a szinuszcsomóban, akár az ingerületvezető rendszerben probléma merül fel, akkor szívritmuszavarok alakulhatnak ki. A flutter is egy szívritmuszavar, amely a szívverés gyorsulását okozza. A gyorsult szívverés egyben szabálytalan és hatástalan is, így flutter esetén fennáll a veszélye annak, hogy nem tud kielégítően működni a szív. A flutter növelheti a stroke, a szívelégtelenség és más szövődmények kockázatát. A pitvari flutter kezelésére hatékony módszerek léteznek, beleértve a gyógyszeres kezelést vagy az ablációt.

Kapcsolódó cikkünk

Mi a kapcsolat a COVID-19, az oltás és a szívizom-gyulladás közt?

Mi a kapcsolat a COVID-19, az oltás és a szívizom-gyulladás közt?

Az elmúlt napokban több cikk jelent meg az mRNS (Pfizer, Moderna) oltások és a szívizom-gyulladás esetleges kapcsolatáról, miközben korábban a koronavírus fertőzés okozta szívizom-gyulladásos esetekre derült fény. Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa, diabetológus áttekintette a helyzetet.

Mik a flutter típusai?

A flutter két típusa különíthető el, a pitvari és a kamrai flutter. Flutter - Kardio KözpontA pitvari flutter (pitvarlebegés) a szupraventrikuláris aritmia egyik típusa. Ez azt jelenti, hogy ez egy olyan rendellenes szívritmus, amely a szív felső üregeiben kezdődik. Pitvari flutter esetén a szív gyors, de egyenletes ritmusban ver, akár 250-350-szer is összehúzódásra késztető ingerületet adhat le a kamráknak percenként. Ennek hatására a kamrák gyors összehúzódásokba kezdenek, és akár a percenkénti 150-es vagy gyorsabb frekvenciát is elérhetik. A nagy sebességgel viszont az a baj, hogy csökken a hatékonyság. Nincs elég idő arra, hogy a pitvarok kiürítsék az összes vért a kamrákba, sem arra, hogy a kamrák ki tudják juttatni a keringésbe. Ennek következtében romlik a szív munkája és kevés friss, oxigénnal dús vér jelenik csak meg a szervezetben. Pitvari flutter esetén vérrögök képződhetnek, amelyek stroke-ot vagy szívrohamot okozhatnak, de hosszú távon szívelégtelenség is kialakulhat.

A kamrai flutter (kamralebegés) egy nagyon gyors, 180-250/perces frekvenciával bíró szívritmuszavar, ami általában kamrai tachycardiából alakul ki. Kamrai flutter esetén a szív normál ingerületkeltésén túl más, kamrai helyeken is történik ingerületkeltés, ami szintén összehúzódásra készteti a kamrát. Ezt nevezzük ektópiás kamrai ritmusnak. A kamrai flutter további jellemzője, hogy ez az ektópiás kamrai ritmus még szabályos, azonos amplitúdójú hullámzásokkal, és általában gyorsan kamra fibrillációba megy át. A kamra fibrilláció már egy gyorsabb, szabálytalan szívritmussal járó, életveszélyes állapot. A kamrai flutter és kamra fibrilláció esetén sem lehetséges az EKG-n a QRS-komplexum elkülönítése az ST-szegmenstől és a T-hullámtól, és mindkét esetben romlik a szívteljesítmény, csökken a vérnyomás és a pulzus, vagy akár hiányozhatnak is. Éppen ezért a kamrai flutter egy veszélyes állapot, mert könnyen kamra fibrillációba és a szív hirtelen történő dekompenzációjába (hirtelen szívhalál), vagyis egy életveszélyes állapotba mehet át. Mivel azonban a pitvari flutter sokkal gyakoribb, mivel a kamrai flutter (mert az hamar kamra fibrillációba megy át), így a későbbiekben mi is a pitvari flutter kórképet fejtjük ki részletesebben.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen tüneteket okozhat a pitvari flutter?

A pitvari flutter tünetei közül a gyors szívverés a legkifejezettebb, de olyanok is vannak, akiknél egyáltalán nem jelentkeznek tünetek. A pitvari flutter jellemzője, hogy hirtelen és váratlanul jönnek a tünetek, majd ugyanolyan hirtelen meg is szűnhetnek. A pitvari flutter tünetei többek között:

Amennyiben a pitvari flutter mellett koszorúér-betegsége is van az illetőnek, súlyos mellkasi fájdalom is kialakulhat. Szívelégtelenség esetén a pitvari flutter a tünetek gyors rosszabbodását okozhatja.

Hogyan ismerhető fel a pitvari flutter?

A pitvari flutter diagnosztizálása meglehetősen egyszerű, csupán a szívritmuszavart kell rögzíteni egy elektrokardiogramon (EKG), és meg kell keresni az úgynevezett „flutterhullámokat”. A ,,flutterhullámok” az EKG-n megjelenő típusos jelek, sok egymást követő pitvari összehúzódásra hasonlítanak. Ennek jelenlétekor kimondható a pitvari flutter diagnózisa, de a szövődmények kivizsgálása érdekében az orvos a következő vizsgálatokat is kérheti:

Hogyan kezelhető a pitvari flutter?

A pitvari flutter kezelésének célja a szívfrekvencia szabályozása, a szívelégtelenség vagy a stroke kockázatának csökkentése, valamint az esetleges tünetek enyhítése. Ezeknek a céloknak az elérésére számos lehetőség áll rendelkezésre, amelyekkel megállítható az akut pitvari flutter epizódja, vagy megelőzhető az epizódok ismétlődése.

Akut pitvari flutter esetén elektromos kardioverzióval vagy antiaritmiás gyógyszerek segítségével könnyen leállítható a folyamat. Miután egy akut epizódot kezeltek, a következő lépés megpróbálni megelőzni a további epizódokat. A megelőzéshez fontos, hogy megkeressük és kezeljük a reverzibilis kiváltó okokat, például a pajzsmirigy túlműködést, az alvási apnoét vagy az elhízást. A pajzsmirigy túlműködés általában néhány napon belül kellőképpen kontrollálható, míg az alvási apnoe kezeléséhez hosszabb, de még szintén belátható időre van szükség. Elhízás esetén azonban más a helyzet, ez gyakorlatilag gyakran nem fordítható vissza eléggé vagy nem elég gyorsan ahhoz, hogy érdemben segítse a pitvari flutter kezelését.

Ha nem találunk olyan okokat a pitvari flutter hátterében, amik könnyen visszafordíthatóak lennének, akkor közvetlenül a pitvari flutter megelőzésére irányuló kezelésre van szükség. Ez vagy gyógyszeres vagy ablációs terápiát jelen, amely során a szívben kis hegeket hoznak létre a rendellenes elektromos aktivitás megszakítása érdekében. Az ablációs kezelés nagyon sikeresnek bizonyult pitvari flutter esetén. Az antiarritmiás gyógyszerek sikeraránya alacsonyabb, és több mellékhatást is okoznak, ezért az abláció az elsőként ajánlott kezelés. A pitvari flutter ablációja egy viszonylag egyszerű eljárás és 90% feletti sikeraránnyal társul. A szívfrekvencia gyógyszeres szabályozása ráadásul pitvari flutter esetén lényegesen nehezebb, mint pitvarfibrilláció esetén. Általában béta-blokkolók és kalcium-blokkolók kombinációjának alkalmazására van szükség. Esetenként a szívfrekvencia ellenőrzés alá vonása a szív normális vezetőrendszerének ablatációját jelenti, vagyis szívblokkot hoznak létre, majd pacemakert helyeznek be a stabil szívfrekvencia kialakításához. Összességében tehát pitvari flutter esetén az ablációs kezelés lehet a legelőnyösebb megoldás.

A pitvari flutter kezelése során a megelőzés részeként fontos hangsúlyt fektetni a pitvari flutter szövődményeinek megelőzésére is. A pitvar fibrillációhoz hasonlóan krónikus véralvadásgátló kezelés javasolható azoknak, akiknél nagy a stroke kialakulási kockázata.

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2024.11.08 15:35